Чимало жителів райцентру у перший день зими ще зранку зібралися перед міською радою, щоб почути, чи буде цієї зими місто з теплом. I, напевно, були на те підстави. Не дочекавшись за фактично четверту частину терміну всього опалювального сезону справжнього тепла у своїх квартирах, у багатьох міг увірватися терпець, про що засвідчували і пристрасті, які часто аж зашкалювали. Через це не так просто було – як голові райдержадміністрації Анатолію Головні, так і міському голові Михайлу Кольченку, начальнику Бершадського житлово-комунального господарства Борису Трейгеру, першому заступнику директора, він же інженер-теплоенергетик ПП «АВКУБІ», яке орендує центральну котельню міста, Володимиру Думанському – відповідати на всі «чому?» і «навіщо?», які сипалися зусібіч, як із мішка.
А проблема забезпечення райцентру теплом, про що могли і не знати чимало його жителів, є проблемою не одного дня і навіть року. Анатолій Головня інформував, що тільки за останніх три роки місто «забрало» з районного бюджету на вугілля до десяти мільйонів гривень. Хоч їх доводилося збирати з усього району, і залишився ще борг до мільйона гривень за використане ще у попередньому опалювальному сезоні.
Отже, треба було шукати якийсь вихід. Не залишати ж місто без тепла.
Знайшли інвестора тільки у цьому році, і то за сприяння облдержадміністрації. Як пояснив міський голова, це приватне підприємство з Голованівська, взявши в оренду центральну котельню міста, почало вкладати чималі кошти у її реконструкцію під один з альтернативних видів палива – палети. Котел потужністю півтора мегавата вже навіть встановили, але його на таку кількість споживачів тепла недостатньо. Тому буде встановлено ще один, на 2,5 мегавата.
Встановили б його вже давно, але аж на 45 днів припізнився з його відправкою завод-виробник. Складна ситуація з газом у нашій державі призвела до того, що збільшилася кількість замовлень на такі котли, і підприємству не вдається у договірні строки їх виготовляти.
Але, враховуючи, що опалювальний сезон розпочався вже давно, на центральній котельні змушені були запустити в експлуатацію третій котел, який залишився ще від ЖКГ і який не порізали. Таким чином підтримується хоч якийсь температурний режим.
Борис Трейгер пояснив, що близько трьох тисяч жителів багатоповерхівок сплачують лише 30,5 відсотка від повної собівартості послуг з теплопостачання.
Решту ж доплачують міський і районний бюджети. Таким чином, не зовсім справедливо, наголосив він, коли на жителів цих багатоповерхівок район щороку витрачає по 3-3,5 мільйона гривень. Із цієї причини у багатьох районних центрах відмовилися від централізованого теплопостачання взагалі. Орендарі ж взяли в оренду центральну котельню у нашому місті і надалі продаватимуть тепло комунальникам, а ті вже – споживачам.
Володимир Думанський теж запевнив усіх, що місто таки буде з теплом. Він навіть вибачився за тимчасові незручності, які виникли не з їхньої вини.
Щодо пересторог, чи взагалі не перемерзне котельне господарство з пониженням температур, то, за його словами, вони безпідставні. Котел, який діє тимчасово, дає температуру води на виході 50 градусів, а та, що повертається назад, має 42 градуси, тому нічого не перемерзне.
Згідно з нормативами на установку і пусконаладку котла на 2,5 мегавата, який належить ще встановити, передбачається 21 день. Тепловиробники ж, враховуючи складну ситуацію, обіцяють зробити це за два тижні.
Міський голова вів мову і про те, що якби не віддали у цьому році центральну котельню в оренду, тепла у багатоповерхівках не було б взагалі.
У цьому ж випадку із встановленням ще одного котла проблему міста буде знято.