Однією з важливих для місцевого самоврядування України міжнародних платформ є Конгрес місцевих та регіональних влад Ради Європи. У 2013 році з 29 до 31 жовтня у Страсбурзі вперше за 10 років розглядалися Доповідь та Рекомендації Моніторингового комітету Конгресу Ради Європи щодо стану регіональної та місцевої демократії в Україні.
Ухвалення збалансованої та об’єктивної доповіді Конгресу РЄ щодо стану місцевої та регіональної демократії в Україні стало важливим сигналом щодо серйозності намірів України на шляху забезпечення європейських демократичних стандартів врядування.
Президент України Віктор Янукович впевнений, що «місцеве самоврядування повинно стати надійним та міцним фундаментом народовладдя. Принципово важливе розширення повноважень місцевих рад, максимальне усунення бюрократичного апарату від вирішення питань розвитку територіальних громад».
Вдосконалення правових та інституційних засад місцевого самоврядування, проведення комплексу реформ, націлених на децентралізацію та збільшення ефективності функціонування влади на всіх рівнях – нагальне завдання для всіх.
Саме місцеве самоврядування має стати основною євроінтеграційних процесів країни.
Проект Концепції реформування місцевого самоврядування відповідає рекомендаціям Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи щодо подальшого розвитку місцевого самоврядування на основі впровадження європейських стандартів врядування.
Головна мета зазначених трансформацій – забезпечити самодостатність інститутів місцевих органів влади. А основні пріоритети полягають у децентралізації влади, усуненні надмірної концентрації і дублювання владних повноважень, розвитку місцевого самоврядування.
До питань розвитку та реформи місцевого самоврядування слід підходити як до кропіткої, опрацьованої найавторитетнішим консиліумом фахівців терапії. Головне, щоб ця терапія була кваліфікованою і гарантовано забезпечила результат – швидке і динамічне оздоровлення базової системи функціонування держави, якою, без сумніву, є місцеве самоврядування. Саме таким документом і має стати Концепція реформування місцевого самоврядування.
Концепція передбачає чітке розмежування повноважень між місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування на засадах децентралізації влади.
Йдеться про розподіл відповідальності між різними гілками влади за безпосередньої участи населення в управлінні.
При цьому, зростання ролі органів місцевого самоврядування, разом з передачею їм значної частини повноважень держави, не звужує діапазон впливу державних інститутів на життєдіяльність регіонів.
Органи місцевого самоврядування – це форма залучення громадян до управління, один із проявів демократії на місцевому рівні. Тому при передачі повноважень на місця необхідно кардинально переглянути і вдосконалити бюджетні відносини, створити належні матеріальні, фінансові та організаційні умови для забезпечення здійснення органами місцевого самоврядування власних (самоврядних) і делегованих державою повноважень. Делеговані державою повноваження мають бути профінансовані повністю.
(Детальніше – на сайті райдержадміністрації)