На знімку: працівники прокуратори Бершадського району.
Нині органи прокуратури проходять складний процес реформування.
Уже більше року ми працюємо за новим кримінальнопроцесуальним кодексом.
Перехід до нової моделі кримінального процесу є непростим і пов’язаний із необхідністю проведення суттєвих заходів нормотворчого та організаційно-технічного характеру.
Але найголовніше – змінився статус прокурора у кримінальному процесі. Згідно з новим кримінально-процесуаль ним кодексом значно розширились повноваження прокурора в кримінальному процесі, підвищилась його самостійність і водночас відповідальність. Діє інститут «процесуального керівництва», який обумовлює одним прокурором (групою) своїх повноважень у кримінальному провадженні із початку до завершення.
За новим Кодексом прокурорський нагляд за досудовим розслідуванням являє собою пряме, безпосереднє та безперервне керівництво досудовим слідством, фактично прокурор стає його керівником і відповідає за весь процес – від початку розслідування до ухвалення вироку в суді.
Стаття 36 КПК України наділяє прокурора достатніми повноваженнями щодо відповідного реагування на виявлення ним у ході досудового розслідування порушень.
Прокурору надається право припиняти дію чи бездіяльність, які оскаржуються, скасовувати рішення слідчого про закриття кримінального провадження, зупинення досудового розслідування, про відмову у визнанні потерпілим, дії, чи бездіяльність слідчого при застосуванні заходів безпеки тощо.
У зв’язку із законодавчими змінами здійснено низку заходів до практичної реалізації повноважень прокурорів поза межами кримінального провадження. Прокуратурою району основні зусилля у сфері нагляду за додержанням і застосуванням законів спрямовуються, в першу чергу, на захист соціально незахищених верств населення, на своєчасну виплату заробітної плати, пенсій, стипендій та інших соціальних виплат. Одним із пріоритетних напрямків нашої діяльності є також захист економічних інтересів нашої держави, насамперед у бюджетній сфері.
Тільки за результатами цьогорічних перевірок за додержанням та застосуванням законів прокуратурою району внесено більше 90 подань, які розглянуто із вжиттям заходів до усунення порушень закону, до різних видів відповідальності притягнуто більше 55 посадових осіб, за актами прокурорського реагування відшкодовано більше 100000 гривень. Значна увага при проведенні наглядових перевірок зосереджується за додержанням законодавства у сфері земельних відносин.
Активно проводиться робота щодо захисту життя і здоров’я дітей, їх соціальних прав.
На цьому напрямку розглянуто із вжиттям відповідних заходів 22 подання, до різних видів відповідальності притягнуто 30 посадових осіб.
Значна частина прав громадян та держави поновлюється заходами представницького характеру. В поточному році прокуратурою району заявлено 41 позов на суму 167 тис. грн. Судом задоволено 39 позовів на загальну суму 139 тис. грн.
Крім того, захист довкілля, охорона водних та земельних ресурсів, захист підприємницької діяльності, забезпечення протидії корупції, забезпечення конституційних прав та свобод громадян – саме над цими пріоритетами поряд із іншими питаннями трудяться працівники прокуратури Бершадського району – заступник прокурора Валентин Собчук, старші прокурори Юрій Шеремета та Андрій Крот, прокурори Ганна Круковська, Анна Сосонська, В’яче слав Жарун, Максим Джужук.
Належно забезпечують роботу прокуратури району спеціаліст першої категорії Ольга Тихоненко та головний спеціаліст із питань захисту державних таємниць Сергій Шевчук, а також інші працівники – Дмитро Рогозянський та Ірина Велика.
У переддень професійного свята хочу привітати своїх колег, які раніше працювали в прокуратурі Бершадського району, – Володимира Гирбу, Олександра Рудя, Вадима та Ігоря Губків, Віталія Кольченка, Михайла Греська, В’ячеслава Шидловського, Юрія Яремчука, Віктора Гонтарука.
Вітаючи із професійним святом, бажаю всім співробітникам, ветеранам та їхнім родинам великого людського щастя, здоров’я, миру і благополуччя.
Федір КУЦЯК, прокурор Бершадського району, старший радник юстиції