Проект ПРООН/ЄС «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» пропонує реальний механізм для вирішення основних проблем громад із партнерською допомогою. За короткий час дії проекту видно, як суттєво змінювалося колективне мислення в селах району, підвищувались рівень довіри та взаємної відповідальності.
У першій фазі проекту загальна вартість реалізованих заходів по Бершадському району становить понад 800 тис. грн., з яких 357 тис. грн. – кошти міжнародної підтримки.
Реальні результати дій громад – це придбаний автобус для підвозу учнів до школи в с. Флориному, впровадження енергозберігаючих заходів у дошкільній установі с. Бирлівки та медичних закладах сіл Сумівка та Михайлівка, відновлення вуличного освітлення в М’якоході.
Вартість проектів, реалізованих в другій фазі, становить більше 770 тис. грн., у тому числі 300 тис. грн. – кошти проекту ПРООН/ЄС. Завдяки цьому здійснено капітальні ремонти із застосуванням енергозберігаючих заходів у ДНЗ «Мрія» с. Війтівки, «Сонечко» с. М’якоходу та «Барвінок» с. Усті. По Красносільській сільській раді здійснено капітальний ремонт вуличного освітлення із застосуванням енергозберігаючих технологій.
Учасники Проекту належним чином застосували світовий та український досвід, запропонований Проектом у вирішенні проблем місцевого розвитку, шляхом активної мобілізації та співпраці громадян, виборних органів, владних структур, громадських організацій та приватного сектору.
У продовження реалізації проекту громадськими організаціями Війтівської та Устянської сільських рад розробляються мікропроектні пропозиції по впровадженню інноваційних енергетичних технологій у дошкільних навчальних закладах. Орієнтовна вартість проектів складає майже 500 тис. грн., з яких майже 330 тис. грн. – кошти Європейського Союзу. Їх реалізація запланована на 2014 рік.
27 вересня 2013 року відбулося засідання форуму місцевого розвитку Бершадського району, на якому були представлені мікропроектні пропозиції цих громад.
Виконання в населених пунктах ініціатив, орієнтованих на громаду, дало можливість підвищити самосвідомість жителів, завдяки діалогу між ними, сформувати колективне бачення майбутнього, впроваджувати спільні невеликі за обсягом ініціативи щодо розвитку громад. Важливо, що ці ініціативи втілюються в реальні проекти, і є можливість на їх реалізацію залучати фінансові ресурси.
Крім того, територіальні громади району є переможцями Всеукраїнського конкурсу проектів та програм розвитку місцевого самоврядування та обласного конкурсу проектів розвитку територіальних громад, інших подібних заходів.
Практичний досвід, набутий під час реалізації Проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», в подальшому буде основою для реалізації більш масштабних проектів саме за участю жителів громад, що в свою чергу якісно вплине на соціальноекономічний розвиток територій, покращить рівень життя населення та сприятиме виконанню місцевих програм розвитку.
Валентин РУСНАЧЕНКО, районний координатор Проекту ПРООН/ЄС МРГ