Новими правилами змінено принцип розрахунку податку на житлову нерухомість для фізичних осіб, податок буде обчислюватися не окремо за кожним з об’єктів, а за всіма (сукупно) об’єктами житлової площі, що перебувають у власності платника податку. Крім того, переглянуто розміри житлової нерухомості, до яких застосовуватиметься пільга. Відтепер «пільгові площі» визначатимуться, виходячи із сумарної житлової площі об’єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку, незалежно від їх кількості.
Наприклад, якщо у фізичної особи є у власності одна або кілька квартир, то податок вона сплачуватиме тільки за кількість квадратних метрів сукупної житлової площі, що перевищують 120 кв.м. Наприклад, у фізичної особи є дві квартири житловою площею 25 та 105 кв.м відповідно (сукупна житлова площа – 130 кв.м). За таких умов податок треба буде сплатити тільки за 10 кв.м. (130 кв.м – 120 кв.м).
Для власників будинків «пільгова площа» визначена у розмірі 250 кв.м незалежно від їх кількості. Наприклад, за два житлові будинки, в яких житлова площа 90 та 200 кв.м відповідно (сукупно – 290 кв.м), податок буде сплачуватися за 40 кв.м, що перевищують установлену для пільги межу – 250 кв.м.
Маючи у власності і квартиру, і будинок (незалежно від кількості таких об’єктів), пільговий режим поширюється на 370 кв.м сукупної житлової площі за всіма такими об’єктами.
Якщо житло використовується власниками з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, використовуються у підприємницькій діяльності), пільги із сплати податку на такі об’єкти не надаються.
Суттєвою є зміна порядку сплати суми податку – відтепер фізичні особи сплачуватимуть податок за місцем податкової адреси (місцем реєстрації), а не за місцезнаходженням об’єктів нерухомості. Це значне полегшення для громадян, оскільки не потрібно буде їздити для сплати податку в різні населені пункти.
Зросла кількість пільговиків із податку на нерухоме майно, які взагалі не будуть його сплачувати. Це опікуни, піклувальники дітей, діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, діти-інваліди, які виховуються одинокими матерями (батьками). Багатодітні, прийомні або малозабезпечені сім’ї також позбавлені від такого оподаткування.
ГУ Міндоходів у Вінницькій області запрошує громадянвласників квартир та/або будинків, у яких житлова площа об’єктів житлової нерухомості перевищує пільгову, до кінця 2013 року з’явитися до Центру обслуговування платників податків Бершадської ОДПІ для проведення звірки щодо об’єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, розмірів житлової площі таких об’єктів, прав власності на таке нерухоме майно.