Наприклад, як би нам не доводилося важко, у господарствах практично завершено збирання кукурудзи, сої, цукрових буряків. Причому, задекларовані показники по кукурудзі і сої виконані. По 320 центнерів з гектара видали цукрові буряки.
Вал ранньої групи зернових по району склав 82 тисячі тонн, а ще ж очікується до 84 тисяч тонн кукурудзи. Хоч загальний вал зернових, у порівнянні з минулорічним, і буде на 60 тисяч тонн меншим, враховуючи цьогорічні умови, намолочені більше 167 тисяч тонн теж можна вважати успіхом.
Або ж он як непросто розпочинали посівну кампанію, однак озимі зернові вже посіяно більше, як на 26 тисячах гектарів, на 6224 гектарах – озимий ріпак. Належними темпами ведеться підготовка грунту під наступний урожай – внесено більше 1,5 тисячі тонн мінеральних добрив. А це дає неабияку надію на добрий урожай і у наступному році.
Щодо тваринництва, то виробництво м'яса збільшили, у порівнянні з минулорічним показником, на 63 тонни, на 1574 тонни збільшили і виробництво молока.
У стогектарному обчисленні виробництво цих видів тваринницької продукції становить, відповідно, 192 і 108 центнерів.
В середньому від корови надоєно по 3563 кілограми молока, що на 817 кілограмів більше проти минулого року.
Станом на 1 листопада на 100 гектарів сільськогосподарських угідь нараховувалося по 42 голови умовного поголів'я, що теж більше минулого року. Чисельність ВРХ, щоправда, дещо зменшилася, але на те були поважні причини. У цьому році очікується від кожних ста корів не менше, як по 82 телят, або на 12 більше проти минулого року.
Основним виробником м'яса в районі був і залишається птахокомбінат «Бершадський», який займає в структурі вже 90 відсотків. На належному рівні ведеться тваринництво у ТОВ «Устя», Бершадській філії ПрАТ «Зернопродукт МХП», ТОВ «Світанок-Агросвіт», «Осіївське». Галузь свинарства ефективно ведеться у ТОВ «Явір-Агросервіс», «Удич», «Надбужжя Плюс».
Для збільшення виробництва продукції тваринництва та її здешевлення у чотирьох сільгосппідприємствах впроваджено прогресивні методи виробництва.
При ефективному використанні наявної кормової бази очікується виробити 14 тисяч тонн м'яса, 8210 тонн молока, або збільшити виробництво цих видів продукції, відповідно, на 255 і 1557 тонн, надоїти від корови по 4083 кілограми молока, домогтися відповідних середньодобових приростів худоби.
Не може не налаштовувати наших хліборобів на ще кращі показники те, що тільки у цьому році господарства придбали 63 одиниці сучасної техніки на суму майже 24 мільйони гривень.
За попередніми розрахунками, всіма категоріями господарств очікується отримати валової продукції на суму 705 мільйонів гривень (у порівняльних цінах).
Питома вага сільськогосподарських підприємств у загальному об’ємі валової продукції становить 52%, або 366,6 мільйона гривень, а очікуваний рівень рентабельності сільськогосподарського виробництва на кінець року складатиме 27,9%.
Хоч у переддень такого свята і прикро вести про це мову, але ТОВ «Чарівна нива» – єдине господарство, із 22 звітуючих, збиткове – із сумою збитків 7 мільйонів гривень, що позначиться на результатах у цілому по району.
Не можна обминути і таку з проблем, як виплата заробітної плати. Встановлений галузевою угодою її мінімальний розмір у цьому році змінювався кілька разів, але його все ж забезпечили всі господарства району. На жаль, значно нижча вона середньорайонного показника у ПСП «Еліта», ТОВ «Нива», ПП «Валентина», ТОВ «Хлібороб».
Щодо орендної плати за землю, то її нараховано на суму 41431,913 тисячі гривень, з яких більше 76% вже виплачено.
Але цифри-цифрами, а великим гріхом було б не згадати напередодні такого свята про тих, чиїми зусиллями досягнуто таких показників. Зокрема, про голову правління ВАТ «Птахокомбінат «Бершадський» І.І. Андрушка, директора ТОВ «Явір-Агросервіс» Є.М. Бондарчука, голову ФГ «Новосулківське» М.І. Зублевича, виконавчого директора Бершадської філії ПрАТ «Зернопродукт МХП» Ю.М. Шульца, директорів ТОВ «Устя» П.Г. Марущака, «Світанок-Агросвіт» О.І. Ковбасюка, ПП «Промінь» В.В. Довгополюка, ПАТ «Бершадьмолоко» О.М. Панчука, начальника інспекції захисту рослин І.П. Сторожука, державного технічного нагляду – В.Г. Чорнобая, головного зоотехніка управління АПР РДА В.Г. Годованця, провідного фахівця відділу аналітичної роботи та метрологічного забезпечення В.В. Москаленко.
На найкращі слова подяки заслуговують і рядові виробничники. Зокрема, тракторист чернятського господарства С.І. Гриценко, поташнянського – В.Д. Фостус.
Не можна не згадати і про працівників тваринництва: таких доярок, як О.В. Орлик і Р.М. Кушпела – з Усті, Т.В. Кирилюк, О.О. Манзій – з Осіївки, С.П. Дяченко з Шляхової, В.П. Перевезій з Маньківки, Т.В. Мотузову з Бершадської філії ПрАТ «Зернопродукт МХП». На повагу заслуговують і працюючі біля телят: зі ПрАТ «Зернопродукт МХП» – В.К. Мельник, з Усті – Т.М. Васильківська і Т.Л. Іванова, з Осіївки – К.М. Гончарук, М.В. Кошова, Ф.Ф. Петелько, із Шляхової – А.Д. Іванюк.
Найкращих результатів у свинарстві домоглися Н.В. Забіяка з М’якоходу, Г.А. Слободянюк з Маньківки.
Із головних зоотехніків найкраще себе зарекомендували Т.М. Грюнвальдс з Флорино, В.І. Білодід з Осіївки, М.М. Нечипуренко з Усті, І.В. Пудлич із Шляхової, а із техніків штучного осіменіння – О.А. Сич з Усті.
У Маньківці, наприклад, ще і до сьогодні згадують ветерана зоотехнічної служби Г.І Яценко, в Осіївці – Н.І. Кононенко, у Шляховій – І.А. Ковбасюка.
Тож зі святом вас, шановні трудівники полів і ферм. Нехай наші з вами здобутки примножуються, а в сім'ях панує тільки спокій і достаток.
Володимир БОНДАРИНА, начальник управління АПР райдержадміністрації