З інформацією про підсумки господарської діяльності сільськогосподарських формувань в нинішньому році виступила начальник управління агропромислового розвитку РДА О.В. Гаврилюк.
Аналіз результатів фінансовогосподарської діяльності свідчить про те, наголосила Ольга Володимирівна, що економічні показники в 2011му кращі, ніж в попередньому році. Так, валовий збір зерна в районі в цьому році, за попередніми розрахунками, очікується в межах 270 тисяч тонн, що на 32 тисячі тонн більше, ніж торік. Рівень рентабельності всього сільськогосподарського виробництва очікується на рівні 34%. За попередніми даними, жодне із всіх реформованих господарств збитковим не буде.
В цілому рік для району в аграрному плані, за словами О.В. Гаврилюк, видався вдалим. Збільшено урожайність по ранній групі зернових. Успіхів досягнуто насамперед за рахунок новітніх технологій та світових підходів до виробництва. Щедрі врожаї зерна виростили ПрАТ «Зернопродукт МХП», ПАТ «ЯвірАгросервіс», ВАТ «Птахокомбінат «Бершадський», ТОВ «Чарівна нива», «Надбужжя плюс» та інші господарства.
Що ж стосується ведення тваринницької галузі, то прибутково вона ведеться, як зазначила Ольга Володимирівна, тільки у 9 господарствах з 16. Основна причина збитковості тваринницької галузі підприємств – низькі реалізаційні ціни на молоко та м’ясо і висока собівартість виробленої продукції. Належну організацію виробництва тваринницької продукції забезпечили керівники: маньківського господарства – С.П. Савченко, флоринського – В.В. Гасло. Найкращим прикладом ведення молочного скотарства є устянське господарство, яке очолює П.Г. Марущак. Найвагомішу частку у виробництві м’яса району займає ВАТ «Птахокомбінат «Бершадський» (керівник І.І. Андрушко). Птахокомбінатом реалізовано вже більше 10 тисяч тонн м’яса, що становить 88% районного обсягу.
– На сьогодні в районі, – продовжувала О.В. Гаврилюк, – в цілому ряді господарств відновлено свинарство, причому, на інтенсивній сучасній технології годівлі.
Незважаючи на нестабільну цінову політику, успішно ним займаються у Поташні, М’яко ході, Дяківці, де середньодобові прирости в 500-600 грамів вже стали нормою.
Окремо проаналізувала доповідач діяльність фермерських господарств та приватних землевласників, які використовують понад 12 тисяч гектарів ріллі (13%). Чимало проблем виникає з питання оперативної звітності по фермерських господарствах. Багато фермерів при посівах не дотримуються сіво змін, а це призводить до зниження врожайності і неефективного використання землі. Керівництво області, району вимагає від фермерів офіційного оформлення та гідних заробітних плат для працівників, про що також йшла мова нещодавно на кущовій нараді з фермерським активом, яку проводив перший заступник голови облдержадміністрації І.М. Мовчан.
Про проблеми та перспективи розвитку фермерських господарств регіону мову вели також голова асоціації фермерів та приватних земле власників області І.І. Кухарчук, виконавчий директор цієї організації Г.І. Лучицький та голова асоціації фермерів та приватних землевласників Бершадщини П.М. Третяк. Фермери – люди від землі, вони прагнуть працювати у правовому полі.
Виступаючі говорили про необхідність консолідації, відстоювання своєї позиції, а також про участь в різноманітних програмах і конкурсах. Авторитет подібних організацій зростає, адже гуртом проблемні питання вирішувати легше. Представники обласної асоціації готові надавати методично-консультаційну допомогу у створенні фермерських господарств, вирішенні майнових, земельних та інших питань.
Начальник відділу Держкомзему у Бершадському районі В.Д. Гладкий інформував присутніх про використання земель, а також про зміни в земельному законодавстві. Про роль сільськогосподарських підприємств в структурі надходжень місцевих бюджетів мову вела у своєму виступі перший заступник начальника Бершадської міжрайонної державної податкової інспекції Н.І. Підлісняк, а начальник управління Пенсійного фонду України у Бершад ському районі В.А. Білюга роз’яснював зміни в пенсійному законодавстві.
Виступив на зібранні і Ю.А. Богутенко – представник ТОВ «Піонер Насіння Україна» – компанії, яка за підсумками опитування сільськогосподарських товаровиробників, що проводився АТ «Київський контрактовий ярмарок» та «Українським клубом аграрного бізнесу» стосовно популярності торговельних марок, другий рік поспіль стала переможцем конкурсу «Агробренд року» в номінації «Виробник насіння».
Досягнення району в АПК – незаперечні, наголосив, підбиваючи підсумки наради, заступник голови РДА В.Я. Кушпела. Разом з тим він акцентував увагу присутніх на проблемах, зокрема, говорив про низькі показники врожайності в окремих господарствах, про необхідність підвищення зарплати, особливо в фермерських господарствах. Мова йшла також про структуру посівів, підготовку грунту, придбання пально-мастильних матеріалів, насіння та інші питання.
Насамкінець Валентин Якович, як і попередні виступаючі, привітав присутніх, а в їх особі всіх селян, з наступаючим професійним святом, побажав усім добра і здоров’я, високих врожаїв і висловив сподівання, що сільськогосподарське виробництво й надалі відповідатиме стандартам району з високою культурою землеробства.
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ