Вінниччина, як відомо, активно проводить роботу в напрямку євроінтеграції. У вересні чисельна делегація нашої області успішно презентувала Вінниччину в європейських країнах. Особливу увагу було приділено презентації інвестиційних можливостей нашого регіону. Фахівці стверджують: даний захід – це заділ на взаємовигідну та довготривалу співпрацю з європейським бізнесом, органами влади та бізнесовими структурами.
З інформацією «Про презентацію Вінницької області в Раді Європи» виступив редактор районної газети «Бершадський край», учасник делегації П.І. Байдалюк. Захід відбувся з ініціативи обласної влади за підтримки Міжнародної громадської організації «Україна-Польща-Німеччина». Нашу область, за словами Павла Івановича, було презентовано всебічно, аргументовано, крім того, представники влади, бізнесових кіл європейських країн мали можливість безпосередньо спілкуватися з вінничанами, учасниками делегації.
Учасники засідання координаційної ради переглянули десятки слайдів, які зафіксували миттєвості подій під час презентації, прослухали коментарі і отримали більш чітке уявлення про історію, культуру народів сусідніх країн, традиції європейської демократії та про соціальні стандарти життя в Європі.
Нинішнього року, як відомо, депутати обласної ради на сесії затвердили концепцію реформування місцевого самоврядування, яка значною мірою враховує досвід його побудови в сусідній Польщі.
Саме тому нам дуже важливо знати її етапи адміністративно-територіальної реформи.В жовтні представники органів місцевого самоврядування Вінниччини на чолі з головою обласної ради С.П. Татусяком перебували у Познані Республіки Польща, де взяли участь у Міжнародному науково-практичному семінарі «Реформування місцевого самоврядування».Бершадщину на ньому представляли депутат обласної ради С.П. Савченко та Джулинський сільський голова П.В. Швець. Тож про польський досвід в галузі реформування місцевого самоврядування інформував Петро Васильович, учасник цього семінару.
У Польщі, яка є членом Євросоюзу, розповідав П.В. Швець, теж три рівні місцевого самоврядування – ґміна, повіт і воєводство. Однак у них на першому місці стоїть ґміна (найнижчий рівень самоврядності), яка є базисом для розвитку держави. Саме ця територіальна громада має найширше коло повноважень і великий обсяг фінансових ресурсів. Петро Васильович розповідав про органи територіального самоврядування в Польщі, їх завдання, наводив конкретні приклади, порівнював з нашими умовами. Інформація зацікавила учасників засідання координаційної ради, вона започаткувала жваву дискусію. Сільські голови пропонували обережно ставитися до запровадження реформ. Найголовніше, на їхню думку – зрушити економіку, створити робочі місця.
Нині, мабуть, нікого не потрібно переконувати в тому, що конкурси розвитку територіальних громад – джерело додаткових надходжень фінансових ресурсів. З інформацією з цього питання виступив начальник управління економіки райдержадміністрації В.Е. Ольшевський. Володимир Едуардович детально розповідав про проект «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», який фінансується Європейською комісією і співфінансується та впроваджується Програмою розвитку ООН. В результаті реалізації мікропроектних пропозицій першої фази проекту в громадах Флорино, Бирлівки, М’якоходу, Михайлівки та Сумівки в об’єкти соціальної інфраструктури на селі було вкладено 804 тис. грн., з яких 357 тис. грн. – міжнародна технічна допомога. На даний час наш район є учасником другої фази цього проекту.
Тож необхідно активніше працювати, готувати проекти до участі в конкурсах і залучати додаткові кошти для розвитку територіальних громад. З цього питання учасники засідання координаційної ради прийняли відповідне рішення.
Підсумки роботи підбив голова районної ради М.Г. Бурлака, який наголосив: реформа місцевого самоврядування в Україні, як заявив Президент Віктор Янукович, набуде завершеного вигляду лише після внесення змін до Конституції, що стосуються адміністративно-територіального устрою держави.
Щодо участі територіальних громад у проектах і різноманітних конкурсах, то це, переконаний голова райради – сприяння більш ефективному соціально-економічному і культурному розвитку та реальна можливість додатково залучити кошти до бюджету розвитку відповідних територій.
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.