В райдержадміністрації також представлено на розгляд та для подальшого обговорення проект програми економічних реформ на 2010-2014 рр.: «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава».
Мабуть, кожен задається питанням: чи є потреба щось змінювати? Чи на часі зміни та перетворення? Ось декілька цифр: за міжнародним рейтингом простоти ведення бізнесу нашій країні відведено 181 позицію з 183 у рейтингу за показником «сплата податків» (дані 2010 р.); зношеність комунальної інфраструктури становить більше 60%. За останні 10 років кількість аварій в ЖКГ зросла в 5 разів. 70% комунальних доріг потребують капітального ремонту; пенсія 55% пенсіонерів не перевищує 800 грн., а їх частка в загальній сумі видатків на виплату пенсій складає усього 38%. Разом з тим 12 % пенсіонерів з порівняно високими пенсіями (понад 1500 грн.) одержують 28% від загального обсягу місячних видатків на виплату пенсій.
Тільки 3,2 тис. пенсіонерів одержують дійсно високі пенсії (понад 10000 грн.), з них третину складають особи, які мають видатні заслуги перед Батьківщиною; тривалість життя в Україні складає 68,2 роки, що на 10 років менше, ніж в країнах ЄС. Коефіцієнт дитячої смертності в 2,5 раза вищий, ніж в європейських країнах; механізм державного фінансування системи освіти є неефективним. 70% бюджетних коштів спрямовується на виплату заробітної плати та комунальних платежів в галузі.
Висновок один – реформи назріли.
Запропоновані напрямки реформ будуть спрямовані на побудову сучасної, стійкої, відкритої й конкурентоспроможної економіки, формування професійної й ефективної системи державного управління, і зрештою – на підвищення добробуту громадян. Програма охоплює широкий набір стратегічних перетворень за п’ятьма пріоритетами. Це створення базових передумов економічного росту через утримання низького рівня інфляції, стабілізації державних фінансів і створення стійкої фінансової системи; формування режиму максимального сприяння для бізнесу шляхом зменшення ролі держави в економіці, зниження адміністративних бар’єрів для бізнесу, модернізації податкової системи й поглиблення міжнародної економічної інтеграції; модернізація інфра - структури й базових секторів шляхом усунення структурних проблем в енергетичній, вугільній, нафтогазовій галузях і ЖКГ, а також розвитку транспортної інфраструктури й ринку землі; перехід від дотацій до самоокупності виробництва й соціальних послуг; збереження й розвиток людського й соціального капіталу шляхом підвищення ефективності й стабільності соціального захисту, поліпшення якості й доступності освіти й медичного обслуговування; підвищення ефективності державного управління шляхом реформування державної служби й виконавчої влади.
В проекті по кожному з 18 напрямків визначені проблемні питання, проаналізовано причини виникнення наявних проблем, обгрунтовано можливі негативні тенденції, в разі якщо не впроваджувати якісні зміни. В проекті документа також описані необхідні кроки для покращення ситуації в галузях господарювання.
Робота по визначених напрямах носитиме послідовний характер.
Так, реалізація завдань розбита на етапи: І-й етап – до кінця 2010 року; II-й – до кінця 2012 року; і останній III – до кінця 2014. По кожному етапу визначені конкретні завдання та показники, рівня яких необхідно досягти. В додатки проекту винесено перелік нормативно-правових актів, в які є потреба внести зміни, та перелік законів, які потрібно прийняти. Всього таких нараховується близько 130.
Після затвердження Програми подальшими кроками стануть: розроблення детального плану щодо реалізації кожного напряму реформ з визначенням необхідних кроків, відповідальних осіб, строків і проміжних результатів; підготовка законопроектів, необхідних для здійснення реформ; розроблення регіональних програм на базі національної Програми реформ. Можливо, буде необхідність прийняття і аналогічних місцевих програм. Час покаже.
Протягом часу дії Програми буде забезпечено моніторинг і контроль реалізації реформ, координацію кроків між державними органами, а також коригування Програми в міру вирішення поставлених завдань або зміни умов її реалізації.
Результат запропонованих змін на рівні держави відобразиться на регіони і відповідно на місцеві економіки та соціальну сферу.
Наші завдання непрості, але виконання їх навіть в національному масштабі має колосальне значення. Усе починається з порядку на місцях: у роботі шкіл і медичних установ, у житлово-комунальному господарстві, у якісних дорогах та роботі місцевого транспорту, у підготовці до збору врожаю, у розвитку малого і середнього підприємництва.
Втілювати в життя заплановане ми повинні вже сьогодні.
Володимир ОЛЬШЕВСЬКИЙ, начальник управління економіки РДА.