Президент розпочав реформи. Якими вони будуть і що принесуть простим українцям – залежить від Президента та його команди. Тому політична воля та наполегливість, притаманні Віктору Януковичу, лише стимулюватимуть роботу влади.
Що ж зараз відбувається в Україні?
Питання це і просте, і складне водночас. Просте, оскільки зараз в Україні розпочався перший етап реформ, ініційованих Президентом України. А складне, бо процес модернізації країни – досить складний та всеохоплюючий. Рішення поставлених Главою держави перед владою завдань вимагає політичної волі та чіткого розуміння спільної мети. До розробки пакету реформ залучені кращі експерти, науковці, управлінці. Сьогодні зрозуміло, що влада діє. Про це говорять живі факти, а не пусті слова, як це вже стало звичкою в Україні.
Спостерігається пожвавлення у вітчизняній економіці.
Об’єктивні економічні цифри говорять наступне: темпи зростання ВВП складають +4,8%. Минулого року цей показник був -15%. Почалось зростання промисловості – більше 12%. У 2009 році воно впало на 22%. Процес пішов, тепер справа за владою.
Президент поставив завдання перед владою – до кінця 2010 року ухвалити відповідні зміни до законодавства. Добре відомо, що лише слідування законам дасть позитивний результат, тому вони сьогодні виступають в якості фундаменту всього реформаторського процесу.
Завдяки узгодженості дій між Президентом, парламентом та Урядом України закони ухвалюються. Робота йде. На вересень заплановано приступити до практичної реалізації програми реформ. Президент особисто слідкуватиме за належним виконанням законів.
За словами першого заступника Глави Адміністрації Президента Ірини Акімової, 99% реформ розпочнуться до кінця 2010 року. Владна команда працює, а Президент контролює всі її дії.
Так, зараз у Верховній Раді пройшли перше читання ряд законопроектів. Серед них, зокрема, закон «Про судоустрій і статус суддів», «Про засади внутрішньої і зовнішньої політики» і Бюджетний кодекс. Останній передбачає значну децентралізацію влади в Україні та надання місцевим рівням суттєвої фінансової незалежності. Це дасть змогу будувати дієву регіональну політику та покращувати інвестиційний клімат у регіонах.
Нова редакція Бюджетного кодексу передбачає, що значна частина зборів та доходів від податків залишатиметься на місцях. Перш за все, це стосується коштів, що йдуть від оплати ліцензій та сертифікатів. Також місцевим бюджетам передається 50% доходів від спеціального використовування лісових, водних ресурсів та надр загальнодержавного значення. З 20% до 50% збільшуються нарахування зборів за забруднення навколишнього середовища і грошових штрафів за порушення законодавства про охорону навколишнього середовища.
Окрім фінансової самостійності на місцевих рівнях, Президент України виступає за всебічний розвиток усіх регіонів України. Насамперед, мова йде про так звані депресивні регіони, для кожного з яких Віктор Янукович вимагає розробити окрему програму виходу з кризи. Наприклад, на Херсонщині, Чернігівщині, Сумщині сьогодні зарплата на 25%-30% нижча порівняно з іншими регіонами. Тому Віктор Янукович цілком розумно виступає за необхідність розробки стратегії розвитку регіонів України. Кожна область – унікальна по-своєму і має власний потенціал та ресурси. Потрібно тільки створити необхідні умови для інвесторів.
Реформи в Україні – це вже не пусті слова. Це реалії українського сьогодення, котрі мають на меті вивести нашу державу з тієї глухої прірви, в якій вона перебувала останні роки.
Андрій КОТЛЯРЕНКО.