Як і планувалося, продовжуємо нарощувати виробництво і стабільно займаємо перше місце в області по заготівлях молока та його переробці. У порівнянні з 2007-м темпи росту склали 124,5 відсотка.
Немаловажно у наш час і те, що чисельність працюючих у нас збільшилася на 62 чоловіки і тепер їх вже 397. Заробітна плата зросла на 155 відсотків і становить в середньому 2217 гривень у місяць.
Навіть ці цифри є свідченням того, що підприємство працює стабільно, тим більше, що кредитами не користуємося.
Досягнути цього вдається за рахунок добросовісного ставлення до обов'язків колективу. Люди повірили у свій професіоналізм, майстерність, вміють і хочуть працювати. Коли ж їм створюють відповідні умови і дають належну заробітну плату, то й результати відчуваються.
Певну роль, звичайно, відіграли й технології. Ми почали випускати продукцію, яку раніше підприємства кондитерської промисловості купляли за кордоном. Ціни на неї і рентабельність виробництва дають змогу здійснювати великі ремонти, максимально допомагати працюючим. Тільки у 2008 році на ремонти освоїли 12 мільйонів гривень, ще 11 плануємо витратити у 2009-му. В тому числі і на відновлення додаткової лінії електропостачання від Михайлівської підстанції, яка в свій час була зруйнована стихією. Хоч на це доведеться витратити 1,8-1,9 мільйона гривень, вона слугуватиме і навколишньому населенню.
Щодо ремонтних робіт, то чималі їх обсяги виконано на дільницях – обладнано роздягальні, душові. Робиться все, щоб людина йшла на роботу з настроєм, а поверталася будучи впевненою, що не просто відпрацювала зміну, а й заробила відповідну плату, не переймаючись, що якісь негаразди можуть вибити її з життєвої колії.
На жаль, поголів’я ВРХ у населення катастрофічно зменшується, через що непросто планувати нашу роботу.
Тільки у 2008 році худоби стало менше на 16-17 відсотків. Тому ми змушені були розширити зону заготівель молока і робимо це вже в шести областях України та в 25 районах нашої області. А тут ще й Верховною Радою прийнято закон, який з 1 січня 2009 року ліквідовує дотації для сільського населення.
Хоч на наш погляд він антинародний, ми змушені його виконувати. Через свою корпорацію ми вже навіть виходили на депутатів, щоб вони його переглянули і навіть відмінили. Адже молоко для багатьох жителів сіл є основним доходом у сім'ї і годилося б більше прислухатися до власного населення, ніж до того, що диктує СОТ.
Будучи спеціалізованим підприємством, яке працює тільки на кондитерські фабрики, у 2008 році ввели у виробництво лише один вид продукції – згущене молоко з цукром. На жаль, вийшовши навіть на потужність 800 тонн у місяць, забезпечуємо попит на нього тільки наполовину. А це означає, що нам є ще над чим працювати.
Що для нас найважче? Ні, не реалізація продукції і навіть не розрахунки за неї, хоч постачаємо у 24 країни світу.
Бо практикуємо попередню за неї оплату.
Якщо мати на увазі проблеми, які долаємо, то про них краще не згадувати. Адже будь-яке виробництво, та і життя взагалі, не обходиться без них. І складається все благополуччя лише від того, наскільки вправно ми їх долаємо. Нам, наприклад, це поки що вдається. Зменшилося поголів'я худоби – почали шукати інші області, де воно є. Так, це затрати, але іншого виходу нема.
А щоб протистояти деяким законам, які не на користь виробникам молока, навіть збирали технічну раду підприємства, на якій теж було знайдено певні шляхи виходу із ситуації.
А ще ми впевнені, що такі закони недовговічні і їх повинні відмінити. Як впевнені і в тому, що й надалі наше підприємство буде працювати стабільно.
Принцип у нас один: не зважати ні на які проблеми – ні державного характеру, ні навіть природнього, як от остання стихія, а робити все, щоб забезпечити людей роботою і відповідними заробітками.
Щодо планів надалі, то маємо намір так організовувати виробництво, щоб з нами співпрацювали все більше країн світу.
Олександр ПАЛЬЧУК, директор ЗАТ "Бершадьмолоко".