Мета заходу – привернення уваги суспільства, органів державної влади, суб'єктів господарювання та громадських організацій до вирішення питань охорони праці, забезпечення реалізації конституційних прав громадян на належні, здорові та безпечні умови праці, надання всебічної підтримки потерпілим на виробництві працівникам, вшанування пам'яті загиблих.
Невід'ємною складовою державної політики в сфері промислової безпеки та охорони праці є створення умов для людини за принципом пріоритетності її життя та здоров'я. Незважаючи на зусилля, що докладають країни світового співтовариства задля поліпшення умов і безпеки на виробництві, докорінного перелому в цій сфері ще не відбулося.
За останніми оцінками Міжнародної організації праці, щорічно в світі від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань гине понад 2,2 млн. працівників, а за даними Європейського Союзу на 100 тис. працівників припадає 5372 випадки захворювань на виробництві. Беручи до уваги факти неповної зайнятості населення в багатьох країнах світу, зростаючу кількість працівників-мігрантів та незареєстрованих працівників неформального сектора економіки, число, пов'язаних з роботою травмувань і профзахворювань, може досягти сьогодні 208-210 млн. випадків за рік.
Таке становище не може не турбувати світову спільноту та міжнародні організації. Не випадково Міжнародна організація праці, прагнучи привернути додаткову увагу до вирішення цих важливих соціальних проблем та підтримуючи ініціативу Міжнародної конфедерації вільних профспілок, встановила 5 років тому Всесвітній день охорони праці 28 квітня. Його щорічно відзначають вже понад 50 країн світу.
Згідно з обліковими даними, за 2006 рік в Україні на виробництві сталося майже 19 тис. випадків травмування працівників, з них 1077 – зі смертельними наслідками, в
Бершадському районі – 27, з них – 2 зі смертельними наслідками. Рівень ризику загибелі або травмування у розрахунку на 100 тис. працюючих залишається в декілька разів вищим, ніж в інших розвинених країнах світу.
У 2006 році в Україні на відшкодування, медичну, професійну і соціальну реабілітацію осіб, котрі постраждали від нещасних випадків на виробництві та мають професійні захворювання, за рахунок внесків суб'єктів господарювання на державне соціальне страхування було витрачено понад 1813 млн. грн.
Актуальними завданнями в сфері промислової безпеки та охорони праці на сьогодні в Україні є: боротьба з приховуванням нещасних випадків на виробництві; посилення відповідальності роботодавців за підвищення дієвості та ефективності управління охороною праці на виробництві; посилення мотивації до безпечної праці, стимулювання за зменшення ризику травмування та профзахворюваності на виробництві; посилення уваги до безпеки працівників, які частіше наражаються на ризик нещасного випадку.
П'ятий рік поспіль в Україні здійснювалися масові акції з нагоди Всесвітнього дня охорони праці, організовувалися заходи, спрямовані на запобігання нещасним випадкам на виробництві та професійним захворюванням, приверталася увага до стану соціальної захищеності потерпілих, вшанування пам'яті загиблих працівників. У цьому році ці заходи набули державної ваги, активно залучалися до їх відзначення та реалізації усі органи виконавчої влади, господарського управління у зв'язку з офіційним відзначенням у нашій державі Дня охорони.
Райдержадміністрація звернулася до місцевих органів виконавчої влади, об'єднань підприємців, профспілкових організацій усіх рівнів, керівників підприємств із закликом активно включитися в роботу по проведенню з 23 по 28 квітня Тижня охорони праці на кожному підприємстві, в кожній установі, організації, визначити та вжити додаткових заходів щодо запобігання нещасним випадкам на виробництві та профзахворюванням, підвищення рівня безпеки та умов праці.
Протягом тижня вшановували пам'ять працівників, які загинули на виробництві, відвідували сім'ї потерпілих, вишукували можливості для надання їм допомоги у вирішенні матеріальних, соціально-побутових або інших проблем.
Закликаємо всіх роботодавців проаналізувати організацію своєї роботи та вжити вичерпних заходів, які дадуть змогу запобігати нещасним випадкам і професійним захворюванням не лише у День охорони праці, але й впродовж всього року.
Анатолій ПОХИЛА,
головний спеціаліст з питань охорони праці УПСЗН
райдержадміністрації.