Середній розмір орендної плати – 131 грн. за га. Залишалися ненаданими із резервного фонду 780 га землі. Найбільші площі ненаданих земель запасу та резервного фонду рахувалися за Голдашівською, Лісниченською та Джулинською сільськими радами.
Станом на 1 травня цього року було укладено 221 договір оренди земель запасу та резервного фонду з сільгосппідприємствами, фермерськими господарствами та фізичними особами, зареєстрованими у Бершадській філії центру Земельного кадастру. По цих договорах торік було нараховано більше 900 тис. грн. орендної плати. Сплачено 90,6 відсотка від нарахованої суми. Найбільша заборгованість по сплаті орендної плати за минулий рік по великокиріївській, джулинській, голдашівській, лісниченській, михайлівській, шляхівській війтівській сільських радах.
У цьому році по укладених договорах оренди нараховано більше 800 тис. грн. орендної плати, сплачено – тільки 16 відсотків від цієї суми.
Для ефективнішого використання малопродуктивних земель запасу торік погоджено передачу земельних ділянок площею 354 га державному підприємству "Віноблагроліс" для заліснення. Але це підприємство не посвідчило право користування запропонованими ділянками та не надало актів заліснення, тому на даний час немає змоги виключити згадані земельні ділянки із земель запасу, перевести до земель лісового фонду. Робота по визначенню земель, що підлягають залісненню, триває.
Важливою проблемою є ще і виплата орендної плати за використання земельних часток (паїв). Торік у районі було укладено 27768 договорів оренди з власниками земельних часток (паїв). Загальна сума нарахованої орендної плати – 9887,8 тис. грн. Виплачено – 94 відсотки від цієї суми. Заборгованість по виплаті платежів за земельні паї становить 580 тис. грн. Повністю розрахувалися із власниками земельних паїв господарства лише у 18 сільських радах.
У 2006 році на території району 1601 земельна частка (пай), загальною площею 3518 га, рахується не витребуваною. В оренді знаходиться 1148 не витребуваних паїв площею 2849,36 га, нараховано 346,95 тис. грн. орендної плати. На даний час використовують не витребувані земельні частки без договорів оренди по лісниченській і м'якохідській сільських радах.
Одним із основних завдань на сьогодні є завершення видачі державних актів власникам сертифікатів на земельні частки (паї). Станом на травень цього року по 22 сільських радах виготовлено та вручено громадянам 24536 державних актів або 79 відсотків від загальної їх кількості.
Отже, земельна реформа у районі ведеться, але є ще і проблеми. Зокрема, проведення грошової оцінки земель населених пунктів. Цю роботу зроблено тільки по місту
Бершаді та по 12 сільських радах, що дає можливість отримати значно більші надходження до місцевого бюджету за рахунок збільшення земельного податку. На жаль, по 16 радах нормативну оцінку земель не проведено.
Одним із джерел поповнення бюджету може стати надходження коштів від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення. Найбільше продажів відбулося по місту – 38, селах
Флорино – 7,
Бирлівці,
Джулинці,
Красносілці,
Яланці – по 2 ділянки,
Війтівці,
Великій Киріївці,
Ставках,
Шляховій – по одній. В районі не продано жодної вільної від забудови комерційно-привабливої земельної ділянки на конкурсній основі, що також є недоліком. За минулий рік до відділу земельних ресурсів надійшло 174 звернення громадян. За чотири місяці цього року таких розглянуто вже 44. З них 19 про вирішення земельних спорів у межах населених пунктів, 10 – про надання та вилучення земельних ділянок, 9 – про роз'яснення земельного законодавства, 6 – скарги на дії службових осіб. Аналіз усіх звернень свідчить, що приблизно половина припадає на звернення стосовно вирішення спірних питань з приводу суміжного землекористування у межах населених пунктів. Це говорить про недостатню роботу виконкомів сільських рад, які зобов'язані вирішувати ці питання на місцях.
Василь ГЛАДКИЙ,
начальник відділу земельних ресурсів райдержадміністрації.