Підприємствам району необхідно не зупинятися на досягнутому, а надалі відмовлятись від виробництва нерентабельної продукції. Більше займатись інноваційною діяльністю, впроваджувати новітні технології, освоювати нові види продукції. Правда, цього року лише 2 підприємства інноваційно активні: ВАТ "Електротехнічний завод", який освоїв випуск перемикачів потужності, та ВАТ "Бершадське районне підприємство "Агромаш", яке розпочало випуск борони-вирівнювача.
Інвестиційна діяльність – одна з основних. Ми розуміємо, що головним інвестором є внутрішній. В 2000 р. було залучено інвестицій в основний капітал на суму 6,6 млн. грн., в 2002-му – 23 млн. грн., торік – 31,1 млн. грн., нині уже є 30 млн. грн. і до кінця року передбачається 33,5 млн. грн. Це свідчить про фінансову стабільність підприємств, які використовують обігові кошти на придбання основних засобів, переоснащення виробництва, будівництво та ремонт приміщень. З початку року найбільше залучили внутрішніх інвестицій в основний капітал птахокомбінат "Бершадський" – майже 5 млн. грн., ПП "Спайк" – 3,6 млн. грн., СВАТ "Бершадське" – 2 млн. грн., ЗАТ "Бершадьмолоко" – 1,6 млн. грн. Сподіваємося, що в перспективі до переліку потужних інвесторів добавиться ПП "Автокрафт", яке проводить підготовчі роботи для монтажу лінії по виробництву газобетону, піносилікату. Там уже створено 70 робочих місць.
На жаль, іноземних інвестицій у район залучено лише 62,8 тис. доларів ТОВ "Адатекс", яке займається пошивом швейних виробів і де уже створено 47 робочих місць. В розрахунку на одного жителя району припадає 0,9 долара США, тоді як по області – 44,8 долара. Управління економіки розробляє заходи по залученню інвестицій, готує пропозиції та переліки інвестиційних проектів до обласної програми.
РДА приділяє особливу увагу житловому будівництву, яке покликане вирішити одну із найгостріших соціальних проблем. Щорічно збільшуються обсяги будівництва житла індивідуальними забудовниками. Так, в 2002 р. введено в експлуатацію 10 тис. кв. м. житла, в 2003-му – 14,6, торік – 16,2, за 9 місяців 2005 р. – 12,3 тис. кв. м., до кінця року передбачається 16,5 тис. кв. м. По обсягах введеного в експлуатацію житла на 10 тис. населення район займає 2 місце.
В бюджеті району на 2005 р. передбачено 70 тис. грн. на пільгове кредитування сільських забудовників. Вже 5 таких жителів отримали кредити на будівництво та придбання житла на суму 84 тис. грн. Крім того, через фонд підтримки індивідуального житлобудівництва на селі мешканцям
Красносілки,
Чернятки,
М'якоходу та
Тирлівки надано 225 тис. грн. кредитів на проведення газопроводів.
Головним орієнтиром дій райдержадміністрації в вирішенні соціальних проблем є турбота про підвищення рівня життя людей. Газифікація – це одна із складових цієї роботи. З початку року введено в експлуатацію 21 км газових мереж. Прокладено 9,8 км газопроводу по с.
Теофилівці (нині готуються документи на введення його в експлуатацію), 15 км вуличних мереж по
М'якоходу. Для будівництва газопроводу до
М'якоходу довжиною 1,4 км залучаються кошти з різних джерел. Для його завершення потрібно ще більше 100 тис. грн.
Два роки тому розпочато прокладання газопроводу високого тиску
Шляхова-
Джулинка. Нині освоєно 640 тис. грн. державних капіталовкладень. На 2005 р. постановою КМУ передбачено 800 тис. грн. на завершення будівництва даного газопроводу, але кошти до цього часу не надійшли.
За рахунок субвенції з державного бюджету передбачено також 4770 тис. грн. на будівництво газопроводу Тростянець-
Бирлівка-Вербка. Надійшло 1019 тис. грн., які повністю освоєні підрядником для придбання труб, ізоляційних матеріалів, комплектуючих. Всього в районі газифіковано 1422 будинки, в тому числі в 2005 р. – 407.
Якщо говорити про ефективність роботи господарського комплексу району, то за 8 місяців нинішнього року підприємствами основного кола (без сільськогосподарських) отримано 4,2 млн. грн. прибутку. Це в 2,8 раза більше відповідного періоду минулого року. Найбільш прибутково спрацювали ДП "Бершадський спиртовий завод", ЗАТ "Бершадський пивокомбінат", ПП "Спайк", ЗАТ "Бершадьмолоко", держлісгосп. Із 44 підприємств 34, або 77,3%, отримали прибуток. Кожне четверте підприємство району збиткове, по області – кожне третє.
Збитки від своєї діяльності отримали транспортні, будівельні організації, комунгосп, готель "Поділля". Аналіз показує, що основними чинниками, які зумовлюють збиткову діяльність є: відсутність у підприємств достатніх обігових коштів, використання наявного потенціалу не на повну потужність, збільшення валових витрат за рахунок зростання цін на матеріальні ресурси, транспортні послуги та відсутність замовлень на надання робіт, послуг.
Намітилася тенденція щодо стійкого закріплення позитивної динаміки розвитку малого бізнесу. З початку року зареєстровано 21 мале підприємство та 266 фізичних осіб. Всього у районі діє 190 МП та 2247 фізичних осіб. На 10 тисяч населення району припадає 28 МП, по області – 47. В районі зареєстровано 122 селянських фермерських господарств, вони обробляють 9 тис. га власних земель. Поступово зростає роль малого підприємництва у формуванні доходної частини місцевого бюджету. За 9 місяців 2005 р. частка надходжень від суб’єктів малого підприємництва до бюджетів усіх рівнів складає 18%, тоді як торік становила 13,6%.
У районі діє 4 громадських об'єднання суб'єктів малого підприємництва, які беруть активну участь у житті Бершадщини. Рішенням сесії районної ради в бюджеті на 2005 р. передбачено на розвиток малого підприємництва 10 тис. грн. Крім того, торік було виділено 100 тис. грн. на підтримку малого підприємництва, після повернення вони знову направляються на його розвиток. З метою створення сприятливих умов для розвитку підприємництва, активної підтримки підприємницької ініціативи в районі діє єдиний реєстраційний та створено єдиний дозвільний офіси.
Отже, можна стверджувати, з початку року досягнуто певних результатів: темп виробництва за січень-вересень у порівнянні з відповідним періодом минулого року збільшився на 25,6% і перевищує обласний показник на 10,8%, реалізовано товарної продукції промисловими підприємствами на 27,9% більше, ніж торік, поступово реалізуються інвестиційні проекти, створюються нові робочі місця, прибуток прибуткових підприємств зріс в 2,9 раза.
Основні завдання на найближчу перспективу: збереження позитивної тенденції збільшення обсягів виробництва; розширення асортименту конкурентоспроможної продукції та обсягів її реалізації; підвищення ефективності роботи підприємств, зменшення частки збиткових; залучення інвестицій для розвитку підприємств, проведення модернізації застарілих виробництв і створення нових робочих місць.
Ніна ГРИЦИК,
заступник голови РДА.