Одна із цікавих і недосліджених тем архітектури міста - бершадські катакомби. Про те, що від бершадського «шанхая» - єврейського містечка, вони розходяться у різні боки, говорять старожили. Але, мабуть, таємні ходи на те й таємні, щоб про них знали тільки ті, кому потрібно.
За розповідями очевидців, під час будівництва бершадського готелю було розкопано зал із декількома (більше двох) ходами. Все було майстерно викладено цеглою.
Також існує легенда, що підземний хід проходить під річкою. Старі люди кажуть, що починається він в зеленогайському монастирі та йде під річкою до Бершаді. Виникає питання: куди він веде? Багато хто хотів відкопати його початок у монастирі, та радянська влада все закидала бетоном. До речі, частина Монастир – Бершадь, за деякими даними, виходить на поверхню недалеко від річки на Флорино - по вулиці Зеленогайській, на пагорбі. Ще один вихід на поверхню є в одному будинку бершадського шанхаю. Його існування має очевидне підтвердження.
Підземні ходи є також під розвалинами панського палацу у селі Кошаринцях. Хлопчики, які пасли корови, заходили у підземний хід, довжиною 100 метрів. Далі - свічки починали гаснути, що свідчило про відсутність повітря.
Про те, що катакомби вирили євреї, і думати не хочеться, адже цей процес трудомісткий і тривалий. Мабуть, більш вірогідним все – таки є те, що польські пани потурбувалися про свою безпеку? Чи є інші версії??????
Інформація із наукових джерел:
Многие подвалы с каменными сводами в домах Шаргорода, Томашполя и Черневцев были недоступны для обследования, но, судя по рассказам местных жителей, в этих населённых пунктах существовали подземные коридоры, которые связывали между собой подвалы домов. Уроженцы Шаргорода рассказали, что в детстве пытались обследовать эти тоннели, но пройти по ним далеко не удавалось, т. к. свечи быстро гасли. Во время второй мировой войны, перед приходом немецких частей в Шаргород его жители расчистили вход в большой подземный зал с каменным сводом и глубокими нишами в стенах и скрывались там до прихода румынских солдат. Главный архитектор Бершади И.Г. Олексюк рассказал о подземных ходах в Бершади. В середине 90-х годов ему удалось пройти около 200 м по туннелю, который начинался в подвале ничем не приметного дома по ул. Народной 32 и проходил под улицей. («Петербургская иудаика», Статьи.)