Fridge magnet wooden gears

І зацвітуть банани на Поділлі…

  • Подобається1Не подобається
  • 24 Червня 2011 р

Від пшениці та столових буряків - до фундука й бананів вирощує фермер Василь Шакула із Хмільницького району. Кажуть, є три надійні способи втратити гроші: рулетка, кінські перегони… і сільське господарство. Втім, батько й син Шакули з Хмільника цю «народну мудрість» спростували.

Вже п’ятнадцять років вони фермерують на землях запасу, що поблизу села Пагурці, й хоч мільйонерами досі не стали - шукати легший хліб не збираються. «Так, ми щорік ризикуємо, так, підтримки з боку держави немає, зате це чесна і потрібна справа», - каже Василь Шакула.
- Цю землю ми взяли в 1996 році в числі найперших у районі фермерів, - розказує чоловік. - До цього разом з батьком працювали на кар’єрі. А тут розпаювання, зелену вулицю фермерам… Ну от і вирішили спробувати.

Нас, першопрохідців, було в районі чоловік тридцять. Але витримали не всі.

Земля потребує не тільки денної і нощної уваги, а ще й залізного терпіння. Потрібно бути готовим до невдач і, до форс-мажору, до того, що втратиш урожай. На жаль, від подібного застрахуватися не можна.

Починали фермери, маючи в актив і один тракторець (між іншим, перший, офіційно зареєстрований в районі трактор, що належав фізичній особі), переобладнаний зі старого екскаватора-півника руками старшого Шакули, й двадцять гектарів ріллі. Кілька років шукали себе й свою нішу: сіяли то те, то інше.

Сьогодні у них - 120 гектарів землі, різноманітна власна техніка, складські та інші приміщення… й стійка репутація найбільших у районі виробників дешевих, екологічно чистих овочів.

- Взагалі ми сіємо всього потроху.

Цього року, приміром, аж 14 культур. Є й пшеничка, й цукров і буряки, й картопля, капуста, помідори, морква, полуниця… В різноманітності - порятунок фермера.

Якщо рік невдалий для якоїсь культури, якщо посуха, град чи інша біда - інша, стійкіша культура хоч частково компенсує збитки. Подруге - сівозміна, ми про неї не забуваємо й землю не виснажуємо. Та й не тільки в цьому причина, чому сіємо багато різного… Любимо ми, щоб і те, і інше, одне цвіло, інше відцвітало...

Козир фермерського господарства - овочі. Більше, ніж Шакули, їх в районі не вирощує ніхто. В сезон люди звідусіль приїжджають в господарство, щоб самим вибрати томати чи капусту. В районі знають: нітратів у цих овочах мінімум, бо Шакули - не прихильники широкого використання мінеральних добрив та засобів захисту.

Це великі і потужні господарства вносять їх неміряно, а «маленький» фермер не шкоду є грошей на оплату ручної прополки та біологічних засобів захисту.

Полуницю цього року Шакули захищали від хвороб і шкідників суто природними способами. Більше того, в планах батька й сина - запровадити повністю біологічне землеробство.

Вже цьогоріч вони апробують ідею натурального рільництва на двадцяти шести гектарах землі - тут, абсолютно без хімії, зріють гречка, горох і кукурудза.

Та чи вигідне воно, біологічне землеробство?

Василь Шакула зітхає: - Якби в нас було кілька своїх торговельних точок, то, може, й вигода була б суттєвіша, й для людей дешевше.

Але поки що доводиться урожай продавати посередникам. Вони вже добре нас знають, давно з нами співпрацюють. А санаторії, хоч їх довкола багато, овочі-ягоди в нас не купують… В найближчих планах хмільницьких фермерів - також садівництво: батько й син уже заклали шість гектарів яблук, груш, черешень і обсадили садок фундуком. Культура ця перспективна, цінується високо, бо дуже смачна і корисна, але й ризикована.

Фундук вимагає часу (не менше шести років) і коштів, а от віддача може розчарувати. Втім, фермерів це не лякає: вони не з тих, хто намагається зірвати ва-банк, і земля для них - не джерело наживи.

А ще невдовзі у фермерському господарстві Шакул плодоноситимуть банани. За українськими сортами цього тропічного фрукту Василь їздив на Київщину (він взагалі багато їздить по ярмарках та виставках, цікавлячись новими сортами й методиками).

Поки що банани підрощуються у спеціальних вазонах, а там, як прийде час, їх висадять у теплиці.

- Бананівництво - справа не дешева, - сміється Василь. - Ліцензія коштує чотири тисячі євро, а одне деревце - двісті гривень. Проте ринки збуту є, і вигоду ми бачимо.

Український фермер змушений бути філософом - і успіхи, і неминучі невдачі, проблеми та труднощі сприймати спокійно. За дужками цієї коротко ї розповіді залишилося чимало подібних проблем: зависокі кредитні ставки, жорстка податкова політика, формалізовані вимоги, які, приміром, змушують фермера платити найманим працівникам щомісячну зарплату, хоч жіночки на прополці працюють лише кілька днів на місяць… Однак, Шакули не скаржаться.

Власне, їм ніколи скаржитись, бо зранку й до ночі і батько, і син у роботі, на полі.

Інна МЕДВЕДЄВА


Дивіться також в розділі  Редакційна колонка
» 06.12.2016 До волонтерського корпусу Бершадщини ввійшли  люди різних поколінь, професій, віросповідання, соціального стану, учні та студенти, територіальні громади, голови товариств та приватні підприємці, - всі вони за покликом душі не змогли бути...
» 29.04.2015 Чинна податкова політика сьогодні демонструє досить активний наступ на селянські інтереси. Запроваджено нові податки, які вже наступного року можуть спонукати жителів сільської місцевості до соціального невдоволення. Фахівці називають податкові...
» 05.09.2014 Кілька місяців тому Європейський Союз, прагнучи підтримати Україну, відкрив для її сільськогосподарської продукції свій ринок. Цей захід планувався як тимчасовий і, швидше за все, міг нагадувати певне тестування: наскільки Європа готова сприйняти...
» 25.06.2014 Нинішній рік Організація Об’єднаних Націй оголосила Міжнародним роком сімейних фермерських господарств. Із 570 млн. фермерських господарств, які налічуються світі, 500 млн. – саме сімейні.
» 05.06.2014 «Органіки» починають дружити з кооператорами
» 22.05.2014 Досліджена земельна оренда
» 21.05.2014 Які дотації потрібні виробникам молока?
» 16.05.2014 Проблемна сівозміна
» 30.04.2014 Аграрна Україна має думати не лише про закордонні, а й про внутрішні ринки
» 04.03.2014 Генеральна оренда та створення об’єднань землевласників - шляхи вдосконалення орендних відносин
Всі статті розділу Редакційна колонка »
Цікаві фото
2 фото   
<b>Гейзер Матвій Мойсейович</b><br />Наверное, у каждого человека, склонного к размышлениям, раздумьям (у людей же пишущих - в особенности), в какой-то...
2 фото   
<b>Посівний календар на 2011 рік</b><br />У календарі вказані тільки найсприятливіші дні для садіння та сівби овочевих культур, але їх можна сіяти і саджати і...
6 фото   
<b>Г.М. Заболотний: нас єднає Бершадська земля</b><br />Голова обласної ради побував із дводенною робочою поїздкою у районі. Приїзд Григорія Михайловича очікувався багатьма...
2 фото   
<b>Юні таланти зі Сходу на Бершадщині</b><br />Інна Маршук – переселенка з міста Ясинуватої Донецької області – стала ученицею Баланівської ЗОШ з другого семестру,...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Тирлівка
Гуцол Дементій Гаврилович (1900) 1900 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 28.06.44.

З історії Бершаді
14 березня 1944 року для бершадців настав радісний день: війська 2-го Українського фронту визволили їх рідне місто. В пам'ять про воїнів та земляків які віддали своє життя за визволення Бершаді, в центрі міста на братських могилах споруджено обеліски та скульптурні групи, біля підніжжя яких завжди живі квіти. Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

І зацвітуть банани на Поділлі… - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
  • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    18.05.2020(063) 431-41-18
  • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    13.04.2020(067) 225-27-18
  • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    08.04.2020(096) 095-84-08
  • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    16.03.2020(098) 908-43-57
  • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    27.01.2020(068) 041-74-83
  • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення