До ювілею письменника ініціативною групою було розроблено план заходів, в рамках якого педагогами проведено: авторські уроки літератури рідного краю (Л.П. Морванюк, Л. В. Кравченко, О. М. Ящук), повчальні заняття з позакласного читання у 3-4 класах (Г.І. Томенко, О.В. Хараїм), змістовні виховні години (Г.С. Данильченко, А.О. Морванюк, В.І. Морванюк), конкурси читців, малюнків до творів поета, бібліотечний урок, тематичну лінійку (Р.М. Головатюк, А.І.Думанський, О.В. Магдич, Г.А. Горячківська, Л.В. Морванюк).
Практикується вивчення творів письменника також і на уроках рідної, англійської та російської мов (переклад речень, знаходження синонімів, звертань, написання творів і т.д.), історії, біології, географії (з тем «Видатні постаті Вінниччини», «Рослинний світ», «Рідний край – Серединка»).
Ювілею поета вчителі І.А. Морванюк, Л.О. Олексюк присвятили власні поезії, педагог С.З. Пазилова склала кросворди за прозовими творами з ключовими словами «Серединка», «Думанський», «Ювілей», «Поет», наставник молодших школярів І.Ф. Бабій із вихованцями гуртка «Умілі руки» створила оригінальну мозаїку з паперу і тканин улюблених Василевих квітів.
До пошуково-дослідницьких робіт вчителі активно залучають школярів, не припинялася вона й влітку. Так, до досліджень «Квіти в творчості В.Думанського» (О.М. Ящук), «Імена в творах В. Думанського», (Л.О. Олексюк) здібні учні готували буклети, фоторозгортки, а учениця 10 класу Анастасія Сивак працює з теми «Пори року в творах В.Думанського» з використанням інноваційних комп’ю - терних технологій. «А трудитися у Серединці вміють і люблять…» – цими рядками починається творча роботаміні-дослідження за проникливою Василевою прозою учениці 7 класу Юлії Третяк про буденне життя земляків, про велику повагу і величання сільського трударя, про справжнє служіння своєму народові, про вічний зв’язок природи і людини.
Пам’яті поета-філософа був присвячений змістовний захід – літературна година «Ти вічно будеш жити серед нас», проведений вчителем української мови та літератури О.М. Ящук спільно з бібліотекарем сільської бібліотеки Г.М. Гомелею.
Облаштовано нове приміщення музейної кімнати поета, оновлено стенди «Береги Василя Думанського», «Лауреати премії імені В.М. Думанського» (до речі, премія започаткована справжнім прихильником таланту серединського Сковороди, меценатом О.Ф. Кавуном з 2000 року), карти-схеми розповсюдження його творів, куточок особистих речей, зібрано цікаві матеріали, рукописи, світлини, оформлено виставку книг, учнівських робіт.
Оформляється окремий розділ, присвячений однодумцям, помічникам письменника, всім добрим людям, завдяки яким доробки Василя прийшли до читача, щоб діти знали, яким нелегким був не тільки життєвий, а й шлях народження кожної книжки Думанського.
Спільними зусиллями педагогів, учнів, батьків, громадськості, усіх небайдужих збирались кошти, і ось недавно споруджено новий пам’ятник нашому відомому земляку, ініціатором створення якого є дирекція школи на чолі з Л.В. Кравченко.
Життя Василя Михайловича Думанського, людини сильної духом, вчить нас, наше молоде покоління згуртованості та єдності у боротьбі з загрозами, виховує мужність та самовідданість, а його Слово завжди вражає, надихає, кличе, нагадує: «…очищайтеся од скверни, і не здіймайте гамору розбрату, якщо хочете зостатись на Святій десниці і почути голос істини, яка веде до Світла, Досконалості й Любові».
Саулє ПАЗИЛОВА, заступник директора з навчально-виховної роботи Серединської ЗОШ І-ІІІ ступенів імені В.М. Думанського.