У рамках відзначення 115-ої річниці з дня народження композитора відбудеться районне мистецьке свято «Співець Подільського краю», в якому візьмуть участь кращі вокальні колективи та виконавці району, шанувальники української пісні, а 25 листопада у Вінниці в концертному залі «Плеяда» відбудеться обласний фестиваль за участю вокального ансамблю викладачів Бершадської дитячої музичної школи ім. Р.А. Скалецького.
Народився композитор 23 листопада 1899 року у Михайлівці. В цьому ж селі закінчив початкову школу з похвальною грамотою, потім навчався в Ольгопільській та Степашській школах. Отримав добрі знання з теорії музики, освоїв практичні вправи з сольфеджіо, навчання в хорі, в оркестрі – все це сприяло не тільки загальному музичному розвитку, а й створювало відповідний багаж знань для майбутньої праці вчителя.
Під час навчання в Одеському інституті народної освіти Родіон Андрійович організовує студентський хор.
Працює учителем історії, мови і літератури та співів у трудшколах, профшколах, технікумах, робфаках і керує хорами. В цей час сталися зміни й в особистому житті – в 1924-му композитор одружився з Надією Федорівною Кільчевською, а через два роки народилася донька Наталочка.
У Тульчині Родіон Андрійович сім років керував окружною співочою капелою ім. М.Леонтовича. Тут ним була складена перша збірка записаних, оброблених народних пісень та написано кілька власних творів.
Творчі здобутки Родіона Андрійовича збагачувалися і перетворювалися в мелодійні струмки омузичених, поетичних шедеврів на тексти М.Рильського, П.Тичини, В.Сосюри, М.Кознанської, І.Неходи. Репертуар хорів композитора складав понад 80 творів, серед яких і його власні. Працював методистом музичного виховання у Вінницькому інституті вдосконалення вчителів, відповідальним секретарем обласного відділення музичного хорового товариства. В ці роки Родіон Андрійович опрацював та склав кілька збірок: «Стелися, барвінку», «Весілля», «Весняне коло», обробив два збірники народних пісень, написав кільканадцять хорових творів, пісню про рідне село Михайлівку на текст свого земляка І. Палагнія, музику до текстів обрядів: «Весілля на Поділлі», «Щедрий вечір», «Зустріч весни».
У 1970 році композитор залишає роботу та виходить на пенсію. Він до останнього подиху (помер 22 березня 1984 р.) переписував та давав лад своєму віковому ужинку, в якому виявилось 598 творів, із них 373 – друкованих, а 225 – у рукописах. Створені ним пісні виконують учасники художньої самодіяльності, а також професійні колективи. За роки своєї творчої праці композитор написав близько 100 оригінальних творів, обробив багато народних пісень. Частина його культурної спадщини зберігається у Бершадському районному краєзнавчому музеї.
Крім того, є його особисті речі, фото з сімейного архіву.
Не забувають про талановитого земляка і в рідному селі Михайлівці, де з 1990 року працює музей Р. А. Скалецького, в якому зберігаються особисті речі композитора, його твори, рояль.
Біля Бершадської дитячої музичної школи, яка носить ім’я Р.А. Скалецького, встановлено пам’ятний знак – бюст видатному композитору.
Лариса ЮЩЕНКО, молодший науковий співробітник районного краєзнавчого музею.