Офіційно в Україні День Соборності відзначається з 1999 року.
У цей день також прийнято згадувати іншу подію, яка відбулась рівно на рік раніше, – 22 січня 1918 р. – прийняття IV Універсалу Української Центральної Ради, яким проголошувалася повна незалежність Української Народної Республіки.
30 грудня 2011 року указом Президента України Віктора Януковича День Соборності на офіційному рівні було скасовано, натомість встановлено День Соборності та Свободи України.
Ідея соборності бере свій початок від об'єднання давньоруських земель навколо князівського престолу в Києві, а її філософське коріння сягає часів Візантії. Протягом віків її практичним втіленням займались українські гетьмани Богдан Хмельницький, Іван Мазепа, Петро Дорошенко, Пилип Орлик.
Цього року ми відзначаємо 95-у річницю проголошення Акта Злуки УНР і ЗУНР, який відбувся 22 січня 1919 року, тобто у першу річницю проголошення ІVУніверсалу про повну незалежність України.
22 січня було проголошено всенародним і державним святом. Головні торжества проголошення злуки проходили на Софійській площі.
Член Директорії Федір Швець урочисто зачитав Універсал Директорії: «…Віднині воєдино зливаються століттями відірвані одна від одної частини єдиної України – Галичина, Буковина, Закарпаття і Наддніпрянська Україна. Здійснилися віковічні мрії, для яких жили і за які вмирали найкращі сини України. Віднині є тільки одна незалежна Українська Народна Республіка. Віднині український народ увільнений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об'єднати всі зусилля своїх синів для створення нероздільної, незалежної української держави на добро і щастя українського народу».
Після урочистого проголошення злуки на Софійській площі відбувся молебень, а потім – військовий парад.
21 січня 1990 р. організували «живий ланцюг» між Києвом, Львовом та Івано-Франківськом як символ духовної єдності людей східних і західних земель України, як запорука існування єдиної, соборної України. Від 1 до 3 мільйонів людей, узявшись за руки, створили на дорогах і шосе безперервний ланцюг від Києва до Львова.
В кінці 2000-их рр. почала відроджуватись традиція створення «живих ланцюгів», що символізують єдність українського народу. В 20082011 роках у Києві такі «ланцюги» утворювали на мосту Патона. Таким чином символічно об'єднували правий та лівий береги Дніпра.
У районі проводитимуться урочисті заходи з нагоди Дня Соборності та Свободи України. Так, 22 січня в актовій залі Бершадської ДМШ проводитимуться урочисті заходи та святковий концерт. Запрошуємо бажаючих взяти участь у заходах. Початок о 15 годині.
Галина ІВАНЧЕНКО, головний спеціаліст відділу з питань внутрішньої політики, зв’язків з громадськістю та ЗМІ апарату РДА.