Він є основоположником нової української літератури і родоначальником її революційно-демократичного напряму.
Творчість великого народного поета внесла в нашу літературу незнане багатство тем і жанрів, прилучила її до кращих досягнень світової літератури.
Шляхом Шевченка пішли найвидатніші передові українські письменники наступного часу – Марко Вовчок, Панас Мирний, Іван Франко, Павло Грабовський, Леся Українка та інші.
Шевченко відіграв важливу історичну роль у розвитку української літературної мови. Він установив ту її структуру, яка збереглась у всьому істотному як основа сучасної мови, тобто розвинув і утвердив певний склад словника і граматичний лад української мови, які стали нормою і зразком для письменників, преси, театру тощо.
Норми української літературної мови, створені на народній основі, дала поезія Шевченка.
Основні мовні джерела великий народний поет черпав із скарбів фольклору і живої розмовної мови. Він відібрав від загальнонародної все найбільш істотне і яскраве і розкрив у своїй творчості багатство, гнучкість, красу і милозвучність українського слова.
Починаючи з 1962 року, щорічно присуджуються Державні премії України імені Т.Г. Шевченка в галузі літератури і мистецтва. Кожен, хто глибоко вивчає творчість великого сина України, неминуче переконується, що має вона світове значення.
У своїх творах він випромінював на скривджених всю силу великої любові, цілий океан ніжності, а трагедію сироти чи вдови підносив до рівня світової.
Не дивно, що твори Кобзаря перекладені багатьма мовами світу. Про величезну світову славу Кобзаря свідчать пам’ятники, встановлені в різних країнах світу: у Палермо (Канада), Бухаресті, Вашингтоні, Нью-Йорку, Парижі тощо.
Творчість Шевченка постає чи не найвидатнішим всеєвропейським і світовим явищем.
Саме він вперше в історії порушив тисячолітню німоту соціальних низів. Тому «Кобзар» і має планетарне значення, саме українським словом вперше заговорили невідомі досі для елітарної культури світи, речником яких став українець, він своєю творчістю демократизував європейську та світову літературу.
Тарас Шевченко!.. Це ім’я дорогоцінною перлиною виблискує у золотій скарбниці світової культури. У славній плеяді безсмертних класиків літератури геніальний співець українського народу по праву стоїть в одному ряду з такими титанами думки і слова, як Гомер і Шекспір, Пушкін і Толстой, Гете і Байрон, Шіллер і Гейне, Бальзак і Гюго, Міцкевич і Бернс, Руставелі і Нізамі, чия мистецька спадщина стала надбанням усього передового людства.
Тарас Шевченко – символ чесності, правди і безстрашності, великої любові до людини та до Батьківщини. Його творчість пройнята священною ненавистю до ворогів і гнобителів народу. Його думи, його пісні, полум’яний гнів, боротьба за світлу долю трудового люду були думами, піснями, гнівом і боротьбою мільйонів.
Поезію Шевченка люблять усі народи. Поет, який віддав усі свої сили боротьбі за визволення рідної України від соціального і національного гніту, виражав прагнення і сподівання всіх народів, всіх прогресивних людей світу.
Світлий образ великого Кобзаря – безсмертний, як і сам народ, що породив його.
Щорічно в музейних закладах району проходять масові заходи, виставки народного мистецтва, конкурси читання творів та конкурси дитячих малюнків, присвячені Кобзареві.
У 2014 році відзначатимуться 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка та 150-річчя від дня його перепоховання. Звертаємося до всіх майстрів художньої творчості Бершадсь кого району, щоб із вдячністю вшанувати пам’ять видатного письменника, поета, художника, просимо виготовити, вишити, намалювати роботи з вищезгаданої тематики. Всі вироби будуть презентовані в районному краєзнавчому музеї.
Галина ШЕВЧУК, молодший науковий співробітник районного краєзнавчого музею з питань туризму та краєзнавства