50 років… Це ніби не так вже й багато, але яку багату історію має цей заклад, скільки значимих подій відбулося на його сцені! Гортаючи сторінки історії, згадуємо своїх артистів, адже наша баланівська земля багата та щедра на талановитих людей: солістів, танцюристів, учасників сільського та шкільного хорів, театральних постановок, танцювальних та вокальних ансамблів, духового оркестру тощо. На клубній сцені виступали і відомі артисти, які приїздили в наше село, часто виступали артисти цирку. А скільки кінофільмів ми мали змогу передивитися в залі клубу! Тут завжди панував і панує гарний настрій, захоплення, сміх, радість, бурхливі оплески.
Та не було б цього всього, якби не наші талановиті, творчі люди – працівники сільського будинку культури. За 50 років історії їх було 28 чоловік.
Кожен з них залишив частинку своєї душі, свого серця в цій залі, на цій сцені. Ці сільські, на перший погляд невідомі артисти, неодноразово прославляли наше село. Сільський хор (за часів директорства Степана Загарія) здобув звання «народний» та був нагороджений бронзовою медаллю, а фотопортрет Степана Павловича було занесено на районну Дошку пошани.
Наш колектив кіномеханіків представляв делегацію від Вінницької області у Києві на з’їзді аматорського кіномистецтва. Сьогодні ми пишаємося здобутками зразкового ансамблю сопілкарів «Жайвір» під керівництвом Володимира Віхренка.
Не зважаючи на постійний дефіцит коштів, на холодну залу взимку, у будинку культури завжди вирує життя: репетиції за репетиціями, одне свято змінює інше. І так завжди. Кожний концерт, кожний виступ потребують великого таланту, творчості, наснаги та терпіння. Всіх, хто пройшов через це все, хто за ці 50 років мав нагоду працювати в нашому клубі (а це директори будинку культури, художні керівники, кіномеханіки, технічний персонал, керівники вокально-інструментальних ансамблів, бібліотекар), було запрошено на свято, нагороджено грамотою та цінним подарунком. Кожен із цих людей заслуговує на визнання, на повагу, адже частинку свого «Я» вони залишили назавжди на нашій сцені, у нашій залі.
Осоливі слова вдячності хочеться сказати людині, яка найдовше пропрацювала у нашому СБК, цілих 25 років.
Це художній керівник закладу Світлана Бендус. Ще зовсім молодою вона приїхала по направленню до нас і вже більшу частину свого життя прожила в нашому селі, прикіпіла до нього і серцем, і душею, адже займається найулюбленішою справою. Має великий талант сама та навчає інших. На сьгоднішній день має 10 творчих колективів, які радують нас своїми виступами на кожному концерті.
Велика вдячність їй від вихованців та їх батьків, учасників художньої самодіяльності.
Тепер наш сільський будинок культури визнаний кращим у районі. І це не тільки завдяки гарним спеціалістам, а тому, що є в селі талановиті, небайдужі діти, люди, які щоразу полишають свої буденні сільські справи і поспішають на репетиції до клубу.
Працівники СБК зробили все можливе, щоб цей ювілей став справжім святом усього села. У фойє люди мали змогу оглянути виставку робіт майстрів народної творчості.
Гарні слова вітань і побажань прозвучали зі сцени у виступах сільського голови В.А. Казміревського та начальника відділу культури і туризму, заслуженого працівника культури Н.М. Герасимчук, які подякували колективу СБК за їхню працю, за творчий вогник, що горить в душі у кожного, за ті хвилини радості, задоволення та гордості, які колектив дарує глядачам на кожному концерті.
Творчі колективи, які в цей день виступали, всі виходили на оновлену сцену. Адже подарунком до такого ювілею від інвестора села – директора «Зернопродукт МХП» М.І. Кучера – було нове сценічне вбрання. Кульмінацією свята стало внесення на сцену великого іменного короваю, який був розділений між всіма учасниками та глядачами свята.
Наталія КОРИТНА, завідуюча музею історії Баланівки.