Як відомо, напередодні Нового року за старим стилем – 13 січня – в Україні відзначали і відзначають Щедрий вечір.
Протягом тижня від Різдва до цього дня люди влаштовували святкові застілля, ходили один до одного в гості й обов’язково співали колядки.
А вже 13 січня українці починали готуватися до нового циклу різдвяно-новорічних свят. Вважалося, що цього вечора з неба сходить Щедрий бог, оглядає все господарство і входить до хати… В святково прибраній українській світлиці, де були накриті столи традиційними різдвяними стравами, присутніх гостинно зустрічали господар з господинею. Співробітник музею Галина Шевчук мову вела про збереження народних традицій та обрядів, детально розповіла про історію свята Маланки, яке ще називають Щедрим вечором, свята Василя, як готувати другу обрядову (щедру) кутю, а також про те, як наші предки зустрічали новорічне свято.
Після цього до господи по черзі завітали веселі щедрівники – учнівський та педагогічний колективи дитячої музичної школи імені Родіона Скалецького, працівники районного будинку культури та краєзнавчого музею, а також народний аматорський вокальний ансамбль «Берегиня» Бирлівського сільського будинку культури. Учасники дійства привели Козу, Маланку, Василя, Солдата, Циганку і Лікаря, розігрували різні сценки і, звісно, щедрували, засівали зерном світлицю (на знімку).
Безперечно, свято, як і завжди, було цікавим, змістовним і видовищним. Воно ще раз засвідчило: давні традиції та звичаї українського народу – багаті та невичерпні.
Нинішнє покоління має свято берегти їх і примножувати.
Для кожного народу дуже важливо, щоб люди завжди шанували звичаї рідної землі.
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ