З доповіддю «Про підсумки організаційно-творчої та фінансово-господарської діяльності закладів культури та туризму в 2012 році та завдання на 2013 рік» виступила начальник відділу культури і туризму РДА Н.М. Герасимчук. Вона прозвітувала про надходження та використання виділених бюджетних коштів та функціонування всіх галузей культури. Було зазначено, що за сприяння райдержадміністрації та органів місцевого самоврядування зроблено ремонти у 28% клубних установ району, продовжують закуповуватись необхідна техніка, музичні інструменти, сценічні костюми.
Розвиваються аматорські колективи. Відзначено новостворені вокальний жіночий ансамбль «Баланівчанка», дитячі колективи Війтівського сільського будинку культури вокальне тріо «Первоцвіт» та вокальний квартет «Загадковий». Пріоритетним напрямком діяльності закладів культури клубного типу залишається культурно-освітня та дозвіллєва робота. Протягом звітного року було проведено 5234 культурно-масові заходи, з них 1057 – для дітей.
Проводилась робота з дітьми, підлітками та молоддю. Це організація таких заходів, як дитячий новорічний ранок «В гостях у барона Мюнхаузена», благодійний концерт на допомогу хворим на цукровий діабет дітям «Від серця до серця», розважальні та конкурсні програми, танці. Активно працюють методисти районного будинку культури.
Позитивним напрацюванням роботи музейних закладів є фотофіксація музейних предметів, складено уніфіковані паспорти. При районному краєзнавчому музеї створено електронну базу даних основного та науково-допоміжного фондів.
– Приємним є те, – відзначила Надія Миколаївна, – що працівники наших музеїв беруть активну участь у виставковій діяльності, а районний краєзнавчий музей став культурно-освітнім центром для всіх майстрів народної творчості та самобутніх художників.
Роботу останнього було відзначено управлінням культури і туризму облдержадміністрації грамотою за кращу організацію музейної діяльності, дипломами за участь в обласних виставках.
На пам’ятках культурної спадщини проводився моніторинг. Належний догляд здійснюють сільські громади, з якими укладено охоронні договори. У 2012 році було укладено ще дві такі угоди: у Баланівці та Тернівці – передано у власність релігійним громадам Чудо-Михайлівський та храм Покрови Пресвятої Богородиці.
Збережено мережу державних публічних бібліотек. У дев’яти установ уже є комп’ю те ри. Це районна і 8 сільських бібліотек. До мережі «Інтернет» підключені районна, Баланівська і Флоринська книгозбірні. Проблемою є недофінансування бюджетів, яке не дає можливості бібліотечним установам поповнювати фонди новими книгами.
Є дефіцит нових надходжень, особливо для підростаючого покоління. Найкраще організували роботу в 2012 році бібліотекарі районної, Джулинської, Баланівської, Ставківської, Яланецької, Війтівської, Кошаринецької, Серединської, Луговацької, Березівської, Шумилівської книгозбірень.
Діяльність дитячої музичної школи імені Родіона Скалецького дає гарні результати. У 2012 році освіту в ній здобували 268 учнів, із них 131 – із сільської місцевості, а 31 – безкоштовно. Спільними зусиллями дирекції школи, відділу культури і туризму РДА та за активної підтримки органів місцевої влади в 2012 році було проведено реконструкцію опалювальної системи, придбано два електрокотли «Дніпро» на суму 10800 грн. та електронасос – 4200 грн.
Детально про функціонування закладу розповіла директор К.К. Мураховська, яка наголосила на тому, що головним завданням музичної школи є пошук та залучення до навчання здібних дітей, розвиток їх талантів. Звісно, обмежене фінансування теж дається взнаки: відсутня можливість збільшення коефіцієнту педагогічної ставки на одного учня, придбання та ремонту народних інструментів, оновлення сценічного гардеробу.
На завершення доповіді Н.М. Герасимчук зазначила, що необхідно провести ремонт глядацької зали районного будинку культури та пам’ятки архітектури музею історії села Баланівки. Проблемним залишається опалення закладів культури та зношена, недостатня матеріально-технічна база. 51 заклад культури району потребує капітальних та поточних ремонтів, з них 11 – першочергових.
Начальник відділу окреслила пріоритетні напрямки культурологічної роботи у 2013 році. До них належать: активізація масово-освітньої роботи з дітьми та молоддю, здійснення комплексу заходів щодо зміцнення матеріально-технічної бази закладів культури району, поповнення фондів бібліотечних установ та придбання комп’ютерного обладнання, забезпечення державного обліку та контролю за збереженням і використанням об’єктів культурної спадщини.
Після цього відбулося обговорення доповіді. Головний спеціаліст відділу культури та туризму РДА Т.П. Тиворська виступила з повідомленням «Якісне кадрове забезпечення – основа належного рівня діяльності закладів культури», у якому вказала, що торік кількість звільнень дещо перевищувала число призначень, водночас з тим, було працевлаштовано двох молодих спеціалістів: у музичну школу та Малокиріївський сільський клуб. Досвідом роботи Джулинського сільсь - кого будинку культури ділився його директор О.О. Мазур.
Досвідом роботи П’ятківської сільської бібліотеки ділилась її завідуюча Л.В. Перевозняк. Завершила обговорення Т.В. Захарчук, голова профспілки працівників культури району.
Вона виступила зі звітом «Про роботу профспілки працівників культури району у 2012 році».
Слово надали також заступнику голови райради В.С. Бондаренку. Він відзначив глибокий і комплексний аналіз роботи відділу культури та туризму, зроблений Надією Миколаївною. Василь Степанович подякував за творчу працю, за сприяння розвитку культури та підтримку народних та національних традицій.
Пообіцяв робити все можливе, щоб програма розвитку культури та духовного відродження на період до 2015 року працювала і дала відповідні результати.
Юлія ШЕВЧЕНКО