На знімку: вихованці радіогуртка СЮТ Назар Русначенко, Андрій Лановський, Володимир Романчук і Юрій Щур із своїм наставником В.С. Пастушенком.
Відкрив її у 1968 році Гнат Софронович Костенко. Другим директором був Анатолій Пилипович Бойчук. Щодо Володимира Сергійовича, то він ніколи не терпів показухи, тому і не рекламував свою діяльність: просто любив свою роботу.
За його керівництва вихованці СЮТ жодного року не привозили менше 60 похвальних грамот. Найрезультативнішим же виявився 2012-й. Незважаючи на те, що інші райони здійснюють по 24-25 виїздів на змагання, а бершадці взяли участь тільки у 16 із них (бо не було коштів), у двох лише заочно (відправлялися тільки роботи), все ж взяли десять призових місць із чотирнадцяти, при участі 34 команд. Загалом колекція грамот СЮТ поповнилася ще на 102. Причому, п’ять із них (три перших місця, одне друге і одне трете) із Києва, з всеукраїнської виставки.
Зараз вихованців СЮТ нараховується 306, хоч рік тому було 360.
Персоналу ж, який бере участь у їх вихованні, тільки 10. Ніяк не вдається знайти заміну спеціалістам, які недавно розрахувалися, з ракетомоделювання і повітряних зміїв, вільнолітаючих авіамоделей.
Цим і пояснюється зменшення кількості гуртківців.
Кажуть, до В.С. Пастушенка діти горнулися ще тоді, коли спеціалізувався на ремонті електроннообчислювальних машин. Тепер же очолювана ним позашкільна установа організовує роботу гуртківців за багатьма профілями: судно-, авіа- і автомоделювання, радіоконструювання, конструювання малогабаритної сільськогосподарської техніки, діють фото- та інші гуртки. Прищеплюють дітям любов до професії такі досвідчені керівники і майстри своєї справи: В.А. Охріменко, В.В. Козерацький, М.Д. Михалюк, А.Ф. Куценко, М.П. Бойчук, О.О. Бабій, С.В. Молодецька, Л.П. Бурлака, Г.А. Цибульська і, звичайно ж, сам В.С. Пастушенко.
Про відповідний рівень профорієнтаційної роботи свідчить те, що більшість гуртківців продовжують навчатися, удосконалюючи набуті знання, у вищих навчальних закладах, працюють програмістами. Були випадки, коли гуртківців, які виходили переможцями у змаганнях, без вступних екзаменів зараховували на навчання у Вінницький політехнічний університет.
А майстри по ремонту радіо- і телеапаратури у Бершаді практично всі є вихідцями із СЮТ.
Останніми досягненнями гуртківців є перші місця, зайняті Ігорем Цимбалом і Олександром Оніщуком на автомодельних змаганнях (керівник В.В. Козерацький), Віталієм Кравцем і Ярославом Байдалюком на фотозмаганнях (керівник А.Ф. Куценко), Віктором Гирбою, Віталієм і Євгеном Кравцовими, Олександром Ігнатовським на авіамодельних змаганнях з виготовлення вільнолітаючих моделей (керівник В.А. Охріменко); другі місця, зайняті Віктором Гирбою і Іваном Цукановим в авіамодельних із виготовлення повітряних зміїв (керівник В.А. Охріменко), Віталієм Загороднім, Андрієм Власовим, Олександром Оніщуком на судномодельних (керівник М.Д. Михалюк). І перелік переможців довелося б ще довго продовжувати.
П’ять грамот, наприклад, гуртківці, у яких керівниками були О.А.Цибульська, О.О. Бабій, Л.П. Бурлака, В.С. Пастушенко здобули навіть на Всеукраїнській виставці у Києві. У вересні знову відібрали сім виробів для участі у ній. А не всім щастить навіть брати участь у всеукраїнських змаганнях.
Досягнення гуртківців не залишаються непоміченими. Згідно з наказом обласного центру технічної творчості Олександр Климнюк з БСШ №1 отримав безкоштовну путівку в «Артек», а Іван Олішевський з БСШ №3, Євген і Віталій Кравцови, Владислав Романчук та Михайло Суфянов (усі з БСШ №1)такі ж путівки отримали лише за 20% їх вартості. Дві безплатні путівки гуртківцям із малозабезпечених сімей було виділено райдержадміністрацією.
Праця з підростаючим поколінням, крім таланту, потребує ще й неабияких зусиль. Звісно, добре було, якби відділ освіти збільшив фінансування на придбання матеріалів, організацію поїздок на змагання, не завадило б мати комп’ютер. Але Володимир Сергійович запевнив, що його, колектив і самих гуртківців рухає, насамперед, адреналін спортивних перемог, бажання довести на ділі, на що спроможні.
Павло КУШПЕЛА