Освітяни спільно з місцевими органами виконавчої влади провели необхідну організаційну роботу щодо своєчасної та якісної підготовки забезпечення літнього оздоровлення дітей. Зокрема, дошкільні навчальні заклади переведено на літній режим організації життєдіяльності та було організовано роботу пришкільних таборів з денним перебуванням дітей.
Нинішнього року табірна зміна розпочалася з 28 травня і тривала до 15 червня. За цей час у 40 пришкільних таборах відпочивали 3854 учні, що становить 67% від загальної кількості учнів (у минулому році 64%). Під час прийому дітей до пришкільних таборів перевага надавалася дітям пільгових категорій, а також дітям, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки.
У цьому році в пришкільних таборах з денним перебуванням оздоровлено 53 дітейсиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, 89 дітей-інвалідів, 683 дитини із багатодітних та малозабезпечених сімей, 75 дітей з девіантною поведінкою. Також оздоровлено492обдарованих і талановитих учні, 40 дітей, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
На особливому контролі відділу освіти перебувала організація харчування дітей. У цьому році на оздоровлення школярів виділено 377,7 тис. грн. бюджетних, крім того, значна сума була залучена і спонсорських. При цьому вартість харчування на одну дитину в день становила 7 грн. (на рівні минулого року). Дітям було запропоновано дворазове харчування (сніданок та обід).
Усі школи району забезпечені гарячою та холодною водою, холодильним та технологічним обладнанням, кухонним та столовим посудом, миючими та дезінфікуючими засобами.
У 2011-2012 навчальному році відділом освіти придбано морозильні камери, холодильники, електроплити на суму 90 тис. грн. у Бершадську №1, Джулинську, Серединську, Лісничанську, Михайлівську, Устянську, Чернятську ЗОШ І-ІІІ ступенів та Бирлівську, Дяківську, Малокиріївську, Ставківську, Хмарівську, Шумилівську ЗОШ І-ІІ ступенів. У 2011 році 16 шкіл району обладнано внутрішніми туалетами на суму 433,7 тис. грн. У 2012 р. облаштовано внутрішні туалети у Тернівській та Лісничанській ЗОШ.
Цього року до відкриття пришкільних таборів за кошти відділу освіти у 12 загальноосвітніх шкіл району придбано новий посуд на загальну суму 4717 грн.
Колективи таборів дбали про цікавий і змістовний відпочинок дітей. Вперше в цьому році відділом освіти було затверджено плани роботи пришкільних таборів. При цьому головною вимогою було забезпечення відповідності запланованих заходів напрямку роботи табору, а також увага зосереджувалася на організації екскурсійних поїздок, зустрічей з працівниками правоохоронних органів, медичними працівниками, службами у справах дітей, сім’ї та молоді, відзначенню знаменних дат.
Також цього року особлива увага приділялася належній організації територій та приміщень пришкільних таборів.
Усіма школами складено акти передачі частини приміщення та території школи під табір, які були підписані головою ради школи, головою профспілкового комітету, директором школи та начальником табору.
В усіх школах району виділено окреме крило школи, у якому розміщено табірні містечка, загонові кімнати. При вході – яскраві вивіски, на стінах – вказівні знаки розміщення загонів, на території табору – окремі місця розташування загонів, у загонових кімнатах – наявність зон для відпочинку.
Виховна робота в дитячому оздоровчому таборі включала поєднання відпочинку, праці, спорту та пізнавальну, естетичну, оздоровчу діяльність учнів. Робота таборів була спрямована за такими напрямками: 14 таборів – екологічного спрямування, по 9 – краєзнавчого та спортивнооздоровчого, 4 – туристично-краєзнавчого, по 1 – національно-патріотичного, пошуково-краєзнавчого, народознавчого та інтернаціонального.
Діти в пришкільних таборах залучались до роботи в гуртках, секціях, туристичних походах та екскурсіях. Поїздки були організовані за спонсорські кошти батьків, місцевих підприємств. Автобуси надавалися відділом освіти (шкільні автобуси) та Бершадським автопарком. Також залучалися приватні перевізники.
У результаті проведеної відділом освіти роботи цього року значно зросла кількість організованих школами екскурсійних поїздок. Порівняно із минулим роком, коли на екскурсії їздили учні лише 6 шкіл, то цього року із 40 шкіл району лише у 9 школах поїздки не були організовані.
Під час роботи пришкільних таборів відзначались державні, народні свята, історичні та пам’ятні дати, що припадали на цей період. Першого червня на центральному стадіоні міста для вихованців таборів за сприяння депутата обласної Ради М.І. Кучера було проведено районний захід до Міжнародного дня захисту дітей.
У ньому взяли участь близько 800 дітей з усіх шкіл району, для яких здійснено організований підвіз шкільними автобусами та автобусами Бершадського автопарку. Свято організоване завдяки співпраці відділу освіти, відділу культури, служби у справах дітей райдержадміністрації.
Під час роботи пришкільних таборів були організовані зустрічі з цікавими людьми.
При організації роботи таборів в адміністрацій шкіл виникають проблеми із фінансуванням. Немає коштів на здійснення екскурсійних поїздок, придбання спортивного інвентарю, канцтоварів, необхідно збільшити кошти на харчування учнів (до середнього показника по області), на придбання посуду та кухонного приладдя. Саме тому доцільно було б розробити районну цільову програму оздоровлення та відпочинку школярів району на період до 2016 року. До речі, така програма розробляється на рівні держави.
Ще однією проблемою є швидкий перехід між закінченням навчального року, складанням державної підсумкової атестації учнями школи та організацією роботи пришкільних таборів, веденням відповідної документації.
Для того, щоб функціонував пришкільний табір, необхідно отримати дозвіл районної СЕС, здійснити огляд приміщень та територій таборів працівниками пожежної служби.
Окрім цього, за один-два дні необхідно оформити необхідну документацію табору.
Необхідна також більш широка співпраця між навчальними закладами та районними службами. Щоб попри зайнятість було знайдено можливість проведення бесід, зустрічей з працівниками кримінальної міліції, пожежниками, представниками ДАІ, медичними працівниками та іншими.
Літо – найулюбленіша пора року. У нього є багато звичних епітетів: дзвінке, радісне, веселе, дружне, трудове, цікаве.
Тож давайте спільними зусиллями зробимо його щедрим на відкриття та незабутні спогади.
Лідія ДЗЮБЕНКО, начальник відділу освіти РДА, депутат районної ради