Fridge magnet wooden gears

На ентузіазмі економіку не побудуєш!

  • Подобається1Не подобається
  • 10 Вересня 2010, 17:03

На знімку: В. В. Гасло. Фото Руслана БАЙДАЛЮКА.

Проблема виживання сьогодні постає не тільки перед окремими верствами населення, а й сільгосппідприємствами, цілими громадами.
Про те, як вдається вирішувати її, якими уявляє шляхи господарювання, розповідає директор ТОВ «Флора» В.В. ГАСЛО.
– На цьогорічних жнивах, як на мене, якихось особливостей не помічалось, хоч на них дехто нарікає. Дощі перешкоджали, але техніка, люди були готові, от і зібрали все.

Щоправда, чимало могли б втратити через хвороби на зернових, адже на наших суглинках хлібна маса підсихала не так швидко, але обійшлося. В результаті по врожайності Флорино у першій десятці господарств.
Рекордами похвалитися не можемо, але важливим для нас є те, що і строкатості по показниках по роках немає. А це ознака, що навчилися працювати на полях у будь-яких умовах.
1200 гектарів ранніх зернових на 5 комбайнів – таке навантаження було на жнивах.
Комбайнери С.М. Демченко, В.В. Воронюк, В.П. Мулько, П.Г. Шевчук, В.В. Поворозний, хоч і працювали по одному на них, але ні до кого не було жодних претензій. Заслужений працівник сільського господарства М.В. Бендовський, зважаючи на пенсійний вік, не зміг працювати на комбайні, але поступив по-хліборобськи мудро – відремонтував техніку і передав її справною своєму наступникові.
Кращих комбайнерів у нас не прийнято виділяти, бо це було б не зовсім справедливо. Адже у кого сучасніший, новіший комбайн, у того й результати роботи кращі.
До того ж з досвіду роботи попередніх років знаємо, що у таких «передовиків» іноді «виростають крила».
Оплата у жнива здійснювалася за розцінками, і хоч ніхто нікого не агітував – усі працювали як слід. Колись у господарстві було до 70 механізаторів, а сьогодні з тими ж роботами справляються 16, і до оплати праці жодних претензій.
Причому, мехзагін не поповнюємо, натомість пробуємо вирішувати виробничі проблеми шляхом поновлення техніки більш сучасною.
І чимало вдається. Сталося так, що практично одним агрегатом (були зайняті 2 механізатори), справилися майже з усією посівною. Ось аж коли дехто почав вагатися.
Думали, що через дефіцит кадрів виникнуть проблеми, а їх нема. Це колись, щоб посіяти горох, треба було набрати в мішки до 150 тонн насіння, навантажити його вручну, розвантажити. Тепер 2 САЗи із спеціальними зад - німи бортами забезпечують всю посівну, важкого практично ніхто нічого не бере в руки.
З придбанням нового комбайна «Нью-Холенд» розраховуємо, що проблем виникатиме ще менше.
Як при цьому із зайнятістю вивільнених працюючих?
Була б тільки охота працювати. Маємо, наприклад, аж три обприскувачі. Заробітна плата на них до 600 гривень за 100 гектарів, чому б не заробляти, дотримуючись всіх заходів безпеки?
З перепідготовкою кадрів для роботи на імпортній техніці теж не було проблем. Не на стільки вже освіченіші за кордоном механізатори від наших. Справа в тому, що таку складну техніку на місцях за кордоном не ремонтує ніхто, як це звикли робити ми. Цим займаються спеціалісти фірми, яка її реалізує. Обслуговувати ж її під силу кожному з механізаторів, та ще й за умов, коли на ній і кондиціонер та інші зручності.
Стратегію виживання надалі, як і технології, структуру посівів, міняти не збираємося. А от щодо економічної ефективності вирощування окремих культур, як от гречки, то, як на мене, винні у її дефіциті не ми, виробники, а держава. Дану культуру ще треба вміти вирощувати, та і урожайність її невисока. Тож хто її буде сіяти, коли купити її у нас хочуть по таких цінах, що пшеницю нам вирощувати набагато вигідніше. Аж коли вона стає дефіцитом, ціну на неї починає регулювати ринок.
От тільки навіщо раніше було створювати штучно стрибки цін, тим самим відбиваючи бажання її вирощувати? Якби за неї нам платили хоча б по 2 тисячі гривень за тонну, не доводилося б тепер завозити її із-за кордону та ще й хтозна якої якості.
Щось подібне сталося і в буряківництві, хоч переробників сировини теж можна зрозуміти. Щоб попередньо проплатити за газ, бо в іншому випадку їм припинили б його подачу, вони змушені були поспішно продавати цукор нижче собівартості.
Тепер буряківництво можливо відродити лише за умови, що переробники справедливо розраховуватимуться за сировину, а не покриватимуть за рахунок буряководів збитки, яких зазнали самі.
Ніякої користі не буде і від закликів нарощувати поголів'я худоби. Як тільки на тваринницьку продукцію будуть відповідні закупівельні ціни, Україна забезпечить нею півсвіту. Пора вже взагалі зрозуміти, що ціни повинен регулювати ринок і від цього нікуди не дінемося. На голому ентузіазмі економіку не побудуємо. Тим більше, що тваринництво – це ще складніша галузь, ніж рослинництво. З нашого господарства, наприклад, майже безпідставно змушені були вивезти найкраще поголів'я корів, а доказати свою правоту так і нема як.
Не варто взагалі боятися дати селянам заробляти.
Зовсім по-іншому пішло б тоді виробництво. Практика показує, що чимало ще робочих рук можна було б вивільнити у сільськогосподарському виробництві, віддача ж полів і ферм при цьому зростала б.
Так що бізнес можливий і в сільському господарстві, але тільки при умові, щоб хтось менше втручався у формування цін на нашу продукцію.
Ніхто і ніде не буде працювати собі на збиток.
Спеціалістів, до речі, як і керівників середньої ланки, у нас теж стало менше, але виробництво від того не зазнало змін.
Чи не стане таке вивільнення робочої сили, як у нас, причиною того, що села взагалі перестануть існувати?
Але ж проблему зайнятості у світі в основному регулює знову ж таки держава. Наприклад, землі в одні руки у Європі виділяється не більше 600-800 гектарів, і з її обробітком сучасною технікою часто справляється одна сім’я. Але, щоб закріпити її біля неї, держава там створює всі умови. До хутора, де вона проживає, прокладають не тільки дорогу і водогін, а й каналізацію.
У нас же чомусь, хоч і орієнтуємося на Європу, інвестори формують господарства на десятки, а то і на сотні тисяч гектарів землі. Для технологій, можливо, це і прогрес, але для сіл – це повний крах.


Дивіться також в розділі  Знай наших
» 16.06.2018 14 орденів знайшли своїх героїв. Днями під час чергової поїздки на Схід України до зони проведення Операції об’єднаних сил (ООС) вінницькі та бершадські волонтери доставили на фронт нагороди і гуманітарну допомогу.
» 25.03.2018 У Вінниці пройшли урочистості третього регіонального етапу національного конкурсу «Благодійна Україна», який багато років поспіль проводить Асоціація благодійників України. У рамках заходу «Благодійна Вінниччина-2017» віншували кращих в області...
» 17.03.2018 повернулися благочинний Бершадського району, протоієрей Ростислав Процанін, депутат обласної ради Володимир Зарічанський, Василь Максим’юк та волонтер Аліна Мазур.
» 08.03.2018 Найкраще про підприємство можна дізнатись через людей, які в ньому працюють. На початку весни та напередодні Міжнародного жіночого свята ми знайомимо вас із жінками Вінниччини, які залишилися на малій батьківщині будувати кар’єру та покращувати...
» 13.02.2018 За мужність і відвагу
» 13.02.2018 Від «Надбужанки» – захисникам України
» 20.01.2018 «Кинувшись на рейки, я відштовхнув Віталика, а сам уже відскочити не встиг»
» 06.01.2018 Вітаємо земляка!
» 06.01.2018 Мати - героїня
» 23.09.2017 «Масяня» після весілля знову вирушив на Схід
Всі статті розділу Знай наших »
Цікаві фото
3 фото   
<b>Вітаємо переможців конкурсу</b><br />Підбито підсумки конкурсу малюнків на тему «Книга у моєму житті», який тривав у травні 2018 р. під час місячника...
3 фото   
<b>"Яндекс.Пробки" у Бершаді</b><br />На мапі району з'явились мітки сервісу "Яндекс. Пробки". Сервіс дає можливість спостерігати за завантаженістю доріг в...
8 фото   
<b>У списках зниклих безвісти вже не значиться</b><br />Війна не вважається закінченою, допоки не буде захоронений останній солдат. І серед полеглих на фронтах бершадців –...
2 фото   
<b>Свято сили, краси і здоров’я</b><br />У другу суботу вересня на стадіоні «Колос» у Бершаді проведено районну спартакіаду «Здоров’я», приурочену до Дня...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Війтівка
Подолян Микола Ананійович (1924) 1924 р., українець. Мобілізований в 1941 р. Київським МВК. Рядовий. Загинув 1943 р. Похов. м. Сочі, Краснодарьский кр.

З історії Бершаді
Прославив земляків подвигом П. І. Миколаєнко. В одному з жорстоких боїв він, командир роти 134-го танкового полку, особисто знищив кілька танків противника, забезпечивши виконання бойового завдання. За цей подвиг йому присвоєно звання Героя Радянського Союзу. Його ім'ям названо одну з вулиць. Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

На ентузіазмі економіку не побудуєш! - Бершадщина - перлина поділля - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
  • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    18.05.2020(063) 431-41-18
  • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    13.04.2020(067) 225-27-18
  • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    08.04.2020(096) 095-84-08
  • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    16.03.2020(098) 908-43-57
  • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    27.01.2020(068) 041-74-83
  • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення