Попереду гордо крокує «Урожай-2010». Останній сніп, як доказ, що жнива закінчилися. Фото Сергія КІСИКА.
Урочисто вписувалася в тихе устянське надвечір’я і велична мелодія духового оркестру. Здавалося, у минулий четвер навіть природа зовсім несподівано змилувалася надвечір над розімлілими на спекотних жнивах хліборобами, закривши хмарами сонце і пославши прохолоду.
На запрошення місця на тут же, посеред подвір’я імпровізованій сцені, зайняли голова райдержадміністрації О.Ф. Снігур – це його перші жнива, в тому числі і обжинки, на даній посаді, один з його заступників В.Я. Кушпела, начальник управління агропромислового розвитку райдержадміністрації В.С. Бондаренко і, звичайно ж, директор товариства П.Г. Марущак та сільський голова В.П. Траченко.
З протилежного боку плічо-пліч примостилися на лавочках безпосередні учасники жнив, як представники збирально-транспортних загонів, так і обслуговуючих жниварів підрозділів.
Тим часом здаля, надаючи дійству якоїсь особливої величності, наближалися, знову жтаки під незатихаючу мелодію оркестру, жінки та дівчата у святкових вишиванках з короваями на рушниках, спеченими вже із борошна цьогорічної пшениці. Попереду них крокував з гордо піднятою головою і не менш гордою ходою його величність – один з головних персонажів цього дійства – «Урожай-2010» із снопом у руках. Усіх зустрічали оплесками. Останній сніп був представлений керівникам району, господарства, села, як доказ того, що жнивна кампанія і справді вже позаду.
Насамперед, звернувся з привітаннями з найвеличнішим у всі віки святом хліборобів – обжинками – П.Г. Марущак.
– Це ж скільки праці, – зробив він наголос, – було вкладено впродовж сезону в отой останній сніп з цьогорічного урожаю ранніх зернових.
Хоч через об’єктивні причини дещо менше зерна видав на гора цех під відкритим небом на устянських полях, хлібороби, за його словами, зокрема комбайнери, потрудилися на славу. Чого тільки було варто у настільки нестандартних, спекотних цьогорічних умовах справитися із більше, як семисотгектарним навантаженням на комбайн. Найкращими, найтеплішими словами дякував керівник господарства за величну працю не тільки комбайнерам, а й жаткарям, механізаторам, всім працівникам зернотоку і навіть кухарям. Адже не спрацювала б хоч одна з цих ланок, обжинки довелося б відкласти на невизначений строк. Вітаючи всіх зі святом, він бажав, щоб і надалі у кожного був хліб і до хліба на столі.
Зважаючи, що тягар цьогорічних жнив був досить таки нелегким, всіх їх учасників вшановували поіменно – комбайнерів, водіїв, працівників зернотоку, всіх причетних до вирощування і збирання урожаю. Поза увагою, здається, не залишилося жодного прізвища присутніх на святі трудівників.
Від райдержадміністрації привітав жниварів і О. Ф. Снігур.
– Хоч важкими були жнива, – сказав він, – все ж Бершадщина зібрала сто тисяч тонн зерна і значна частка у загальному короваєві району саме урожаю устянських хліборобів.
У цьому місці якраз доречно нагадати, що устянське господарство останні роки є одним із флагманів хліборобської флотилії району. А щодо самих жнив, то вони є не тільки великим навантаженням, напругою для хліборобів, а і їхньою великою радістю, коли вже наяву можна відчути, побачити результати своєї праці. Недаремно у народі мовиться, що хліб – всьому голова.
Вітав з обжинками односельчан і сільський голова В.П. Траченко, який у свій час і сам чимало років відголовував у голдашівському сільгосптоваристві і добре розуміється у тонкощах хліборобської справи. Тому і наголос ним було зроблено на тому, що жнив взагалі легких не буває.
Варто відзначити, що саме свято обжинків в Усті спланували так, що поміж слова вітань і побажань прекрасно впліталися пісні у виконанні учасників художньої самодіяльності. По суті воно стало святом звитяги не тільки хліборобської праці, а й аматорів сільської сцени устянського будинку культури, який вже впродовж десятиліть очолює Олександр Савченко, а також сільських музикантів, яких теж впродовж десятиліть організовує і відкриває перед ними світ мистецтва Олександр Слободяник.
Прекрасно справлялася з обов’язками, що також додавало урочистості, і ведуча Галина Безкревна. А його сценарій було продумано так, що було того вечора все: вручалися хліб і сіль, стрічки з написами «Жнивар-2010», якими перев’язували учасників жнив.
А тим часом линули вже слова відомої пісні «Гей, наливайте...», «... народ гуляє, душа співає...». І гріхом було б, мабуть, не налити у такий день навіть усім присутнім, причетним до хліборобського ремесла. Веселились устянські хлібороби, гордились своїми успіхами, вдало завершеними жнивами. Тож лунала музика, пісні, жарти.
Пригощали всіх традиційною українською стравою – варениками.
На завершення ще одним кульмінаційним моментом стала святкова лотерея. Щасливчиками, яким дісталися головні виграші – кому бичок, кому порося – стали охоронник автогаража В.Й. Люлька, комбайнер В.А. Тимченко, водій С.Ф. Ліснічук, вагар току Н.Д. Лебідь.
Ще довго згадували того вечора учасники жнив за святковим столом свої нелегкі будні, а понад селом линули мелодії. Нехай же і надалі супроводжує устянських хліборобів удача.
Павло КУШПЕЛА.