– Щороку 23 червня в Україні відзначається День державної служби – свято людей, які присвятили своє життя службі державі і народу. Скільки державних службовців у нашому районі? Як вони захищають інтереси громадян?
– Державний службовець – це людина, яка діє від імені держави. Незалежно від посади, поведінка держслужбовця, його ставлення до справи, до людей, зовнішній вигляд формують не тільки його власний авторитет, а й авторитет тієї служби, яку він уособлює, авторитет держави загалом. Сьогодні Україна прагне стати державою, основним пріоритетом якої має бути забезпечення прав і свобод громадян, високої якості життя. Саме виконання цих завдань мають забезпечувати держслужбовці на всіх рівнях влади.
У нашому районі працюють понад 300 державних службовців. Кадровий потенціал держслужби дає змогу створювати умови щодо розвитку громад, вирішувати як стратегічні державні питання, так і місцеві повсякденні. Принцип роботи держслужбовців базується на дотриманні верховенства права, законності, забезпеченні прав і свобод громадян, актуальності прийнятих рішень. У нинішніх суспільно-політичних та економічних умовах районна влада робить все від неї залежне для забезпечення нормальної життєдіяльності району.
– В усіх цивілізованих країнах професія держслужбовця – одна з найпрестижніших. Чи важко потрапити на державну службу? Яким має бути державний службовець?
– Стати державним службовцем може кожен, хто має вищу освіту. Для цього потрібно пройти конкурсний відбір на вакантну посаду – найкраще за всіх показати свої знання Конституції України, законів «Про засади запобігання та протидії корупції», «Про державну службу» та відповісти на два профільних запитання. Особи, які пройшли конкурсний відбір, у відповідності до чинного законодавства проходять спеціальну перевірку, під час якої перевіряються, чи притягувалась особа до кримінальної відповідальності, наявність судимості, чи застосовувались адміністративні стягнення за корупційні правопорушення, перевіряються відомості, зазначені у декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за минулий рік, наявність в особи корпоративних прав, стан здоров’я та відомості щодо освіти кандидата.
Після успішного проходження кандидатом спецперевірки особа призначається на посаду.
Про значимість і відповідальність державної служби говорять багато, проте, що це за «хліб», розумієш тоді, коли сам стаєш держслужбовцем, коли знаєш, що від твоєї праці, твоїх знань, твого ставлення до своїх обов’язків часто залежить вирішення проблем державного значення. Відповідно і вимоги до державних службовців повинні бути особливими: патріотизм, професіоналізм, працьовитість, відповідальність, висока етика поведінки, поважне ставлення до людей, знання законодавства та чітке його дотримання.
– Тетяно Миколаївно, нині в держслужбовців на місцях невисокі зарплати. Яким чином утримати чиновника від спокуси одержати хабар?
– Основу заробітної плати держслужбовця становить посадовий оклад. До речі, їх розміри не переглядались з лютого 2008 року і сьогодні по суті зрівнялись до мінімальної зарплати. Тому маємо проблему, бо посадові оклади і спеціалістів, і завідувачів секторів, і начальників відділів фактично вирівнялись.
Крім посадового окладу, передбачена доплата за ранг, яка теж є мінімальною (найменший 15-й ранг – 45 грн., найвищий 1-й – 160 грн.). Крім того, нараховується доплата за вислугу років, яка розпочинається лише після трьох років державної служби. Ну і останнє – це преміювання, але, як правило, фонд зарплати невеликий і не дозволяє часто застосовувати такі заходи заохочення. Проте більшість держслужбовців люблять свою роботу. Вони працюють на ентузіазмі та відданості державі.
Щодо корупції, то було б грубою помилкою вважати, що хабарництво продукують чиновники районного рівня.
Ні для кого не секрет, що корупція проникла в усі сфери суспільного життя. І хоча на законодавчому рівні прийнято ряд нормативних документів щодо запобігання та протидії корупції, проте реальних кроків щодо подолання цього негативного явища не відбувається. Маю переконливу думку, що боротьбу з корупцією потрібно розпочинати із чистоти центральної влади, будь-які заходи держави без зміни правосвідомості політиків і високопосадовців не матимуть успіху. Впевнена, що більшість наших держслужбовців у своїй повсякденній роботі керуються принципами порядності.
– Які, на Вашу думку, ще, окрім невисокої зарплати, проблемні питання у сфері державної служби мають бути врегульовані найближчим часом?
– Великі надії, щодо змін на краще, державні службовці покладають на введення в дію нового Закону України «Про державну службу», який прийнято ще в 2011 році. Він покликаний реформувати існуючу систему державної служби, впроваджуючи у ній європейські стандарти.
Однією із проблем вважаю безперервні політичні пертурбації, які лише перешкоджають вирішенню запланованих завдань. З огляду на постійну зміну при владі політичних партій держслужбовці залишаються незахищеними від політичного впливу. Тому лише відмежувавши політичні посади від державної служби можна буде посилити професійність і політичну неупередженість державної служби.
– Останнім часом багато розмов про необхідність проведення реформування місцевого самоврядування. Лунають пропозиції – замість державних адміністрацій створювати виконавчі комітети, які формуватимуться відповідними радами. Чи не призведе такий крок до проблем в управлінні?
– Безумовно, проведення реформ вкрай необхідне. Наша держава має низку проблем, які суттєво гальмують її розвиток. На сьогодні урядом підготовлено законодавчі акти для проведення необхідних реформ та насамперед підготовлено пропозиції щодо змін до Основного Закону (Конституції) України. Райдерж - адміністрацією спільно з органами місцевого самоврядування розпочато обговорення змін до Конституції України. Пропонуємо всім мешканцям району ознайомитись із запропонованими змінами (на офіційному веб-сайті РДА) та надати свої пропозиції до апарату райдержадміністрації. Для впровадження реформи потрібна насамперед велика політична воля та спільні бажання і зусилля як влади, так і громадян, тільки в такому випадку можна сподіватись на успішне проведення реформи. Сподіваюсь, що процес реформування буде виваженим, послідовним і комплексним.
– Що Ви побажаєте державним службовцям напередодні їхнього професійного свята?
– Користуючись нагодою, висловлюю щиру вдячність працівникам апарату та структурних підрозділів райдержадміністрації. Впевнено говорю про те, що наші працівники є патріотами держави, високопрофесійними, мудрими та порядними. Вітаю всіх державних службовців, які працюють, та тих, які перебувають на заслуженому відпочинку, зі святом, бажаю міцного здоров’я, натхнення, нових здобутків у справі служіння народу.
Спілкувався Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.