Fridge magnet wooden gears

А за плечима – понад дев’яносто літ

  • Подобається0Не подобається
  • 21 Листопада 2012, 23:39

Фото Павла БАЙДАЛЮКА

Хоч Фросині Давидівні Микитюк вже дев'яносто другий рік, не без гордості розповідала кореспондентові, що чверть гектара городу біля хати у цьому році ще сама обробляла. «Бувало, он як не можу, а на город іду, бо знаю, що треба зробити», – згадувала літню пору.

Хоч із старших за неї за віком у Кидрасівці залишилася хіба що Любов Олексіївна Папуша, 1917 року народження, Фросина Давидівна чітко пам'ятає на віку все.

У тому числі і пору, як забирали в людей землю, колективізацію. Небагатьом з їхнього села пощастило дочекатися, коли її почнуть повертати. «Оце і мені, – показала вона державний акт на землю, – вручили днями оцей документ, і я стала нібито землевласником.

Хоч працювала все життя продавцем, а не в колгоспі, не скривдила, виходить, держава і таких, як я, виділивши землю для працівників соціальної сфери».

– То коли ж все-таки вчинили правильно, – задаю провокаційне запитання, – тоді, коли її відбирали, чи тепер, коли віддають? А може, плануєте її продати?

– А хто його знає, – каже бабуся.

– Але краще, мабуть, все-таки тепер. От я, наприклад, нічого вже не можу робити, але мало того, що пенсію мені додому принесуть, та ще й якийсь мішок зерна завезуть, як віддам її в оренду. Але хоч і не можу вже біля неї працювати, продавати не буду в жодному разі, хіба що дітям передам.

Пригадала бабуся і роки, як ще торгувала у магазині. Привезуть, бувало, бочку вина, а у магазин її не можна вкотити, бо двері вузькі.

Так і залишала її на ніч під дверима, ніби за сторожа біля магазину. І ніхто ніколи не зачепив. А оселедці чи тюлька у бочках, цвяхи в ящиках взагалі «ночували» під магазином, і нікому тоді навіть на думку не спадало, щоб поцупити додому. Цікаво, що було б, якби залишити хоч на одну ніч щось тепер?

– Що, на вашу думку, могло тоді стримувати людей від злих намірів?

– А те, – відповіла бабуся, – що тоді всі боялися порушити закон, рівними перед яким були всі. Та ще й соромилися колись красти.

Тепер же, ніби щось зробилося з людьми, для багатьох вже немає нічого святого. Наживаються тепер, хто як може. Тільки-но і дивляться, що і де в селі погано лежить, щоб поцупити, треба воно йому чи ні.

Тоді ж, згадувала бабуся, навіть піти у відпустку з магазину боялася, щоб при передачі не виникла якась нестача. А як міряла метром мануфактуру, побоювалася її і натягнути надміру, і попустити. Бо судити тоді продавця могли і за нестачу, і за надлишок товару. Так само важила все, щоб було правильно.

– Якщо раніше було важко жити, чому тоді жінки співали, як їхали в поле на роботу і як поверталися з роботи додому? А як стало легше, дуже рідко можна почути пісню над селом? – запитую.

– Найперше, колись у селах було дуже багато людей, дітей у сім'ях, от і веселилися, – відповіла на те Фросина Давидівна. – Можливо і тепер хоч зрідка хотілося б комусь заспівати, але чому радіти, як немає роботи? Колись через постійну зайнятість навіть горілки пили набагато менше. Тепер же навіть молоді жінки почали грішити «зеленим змієм» і не соромляться.

Бабуся Фросина, як її називають у селі, була єдиною дочкою у своїй сім'ї. З Ісаком Микитовичем – чоловіком – прожила у парі сімдесят років. Він теж був із довгожителів і помер чотири роки тому у віці 94 роки. Відтоді і мешкає сама. У лікарні, каже, за все життя лікувалася тільки три рази і краще про те не згадувати. Одного разу навіть запідозрили погану хворобу, але нічого, з тих пір минуло вже років з двадцять. А от один із їхніх синів дожив тільки до 57 років, інший мешкає з сім'єю в Бершаді.

Колись, згадувала бабуся, нароблялися каторжно, а вночі змушені були ще й кужель прясти. І все ж було більше довгожителів у їхньому селі. Тепер же техніка нібито і вивільняє ручну працю, а все ж не дає, чомусь, багатьом Бог віку. Тож, на її думку, щоб його продовжити, потрібно, насамперед, самим про себе турбуватися, харчуватися корисним. Особисто вона, за її словами, віддає перевагу молокопродуктам, тому і утримували, поки могли, корову. Тепер же тільки-но і може, що до церкви вийти, яка зовсім недалеко від її двору.

А на закінчення розмови Фросина Давидівна показала отриманий державний акт на землю (на знімку), яка завжди була запорукою достатку. От тільки долю цієї земельної ділянки на багато років вперед старенька прогнозувати не береться. Як Бог дасть!

Павло КУШПЕЛА


Дивіться також в розділі  Персоналії
» 16.06.2018 Людмила Володимирівна Колесник – лікар загальної практики – сімейної медицини Бершадської амбулаторії ЗПСМ. Працює на цій відповідальній посаді з 2008 року.
» 16.06.2018 Досвідчений лікар і мудрий колега Оксана Богданівна Шелест народилася та виросла у родині медиків, тому і не дивно, що і професію обрала відповідну.
» 08.04.2018 Марко Іванович Грищук народився у квітні 1943 року в П’ятківці, в сім’ї хліборобів. Коли йому було півтора року, батько пішов на війну, і вихованням сина займалася мати.
» 07.04.2018 Наполегливий, працьовитий, відповідальний, організований – цими та багатьма іншими позитивними якостями володіє добрий господар, люблячий чоловік і батько, надійний товариш і побратим Ярослав Антонович Фурик. Народився чоловік у квітня 1963 року...
» 25.03.2018 Головне – здоров’я людей
» 25.03.2018 Нелегка йому випала доля…
» 17.03.2018 У праці життя і краса
» 17.03.2018 Добра, ніжна, неповторна
» 08.03.2018 Зелені гектари Анатолія Гуза
» 08.03.2018 Ветеран, працелюб, порадник
Всі статті розділу Персоналії »
Цікаві фото
2 фото   
<b>Пам'ятний знак Герою у Джулинці</b><br />Днями у Джулинці відбулося відкриття пам’ятного знаку Герою України, підполковнику Костянтину Могилку. Знак...
2 фото   
<b>Доземний уклін визволителям</b><br />З кожним роком віддаляються в часі події буремних літ Великої Вітчизняної війни, але пам’ять про них і досі відлунює...
2 фото   
<b>"П'ятківчанка" зачарувала Вінницю</b><br />У ці дні редакційна пошта переповнена листами, повідомленнями, фотографіями про відзначення циклу новорічноріздвяних...
2 фото   
<b>На те і влада, щоб міцніла громада</b><br />Хоч у Кидрасівці лише 329 дворів, та із них діючих лише до двохсот, в яких проживає 446 чоловік населення,...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Джулинка
Кругляк Михайло Мойсейович (1921) 1921 р., українець. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 13.12.41. Похов. с. Підсереднє, Великобурлуцький р-н, Харківська обл.

З історії Бершаді
Славною традицією став зв'язок з трудівниками соціалістичних ланів - вже багато років шефствує комбінат над колгоспом «Перемога» села Поташні. Серед інших бершадських підприємств, що нещодавно утворились, - райоб'єднання «Сільгосптехніки», якому на честь 50-річчя Комуністичної партії України було присвоєно звання колективу комуністичної праці. Самовіддана праця здруженого колективу об'єднання... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

А за плечима – понад дев’яносто літ - Бершадь в персоналіях - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
  • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    18.05.2020(063) 431-41-18
  • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    13.04.2020(067) 225-27-18
  • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    08.04.2020(096) 095-84-08
  • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    16.03.2020(098) 908-43-57
  • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    27.01.2020(068) 041-74-83
  • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення