– Пані Ірино, що стало поштовхом для створення бюро правової допомоги, можна сказати нового типу, адже, як відомо, мережа закладів юриспруденції нині досить поширена та користується чималим попитом серед населення?
– Так, сьогодні вже нікого не здивуєш закладами юридичної консультації, адвокатськими конторами тощо. Але ми структура, яка має своє призначення на ринку правових послуг. Бюро було створене в результаті реформи Міністерства юстиції України з метою надання можливості отримувати юридичні послуги у режимі он-лайн з одночасним розширенням доступу до безоплатної правової допомоги, підвищенням її якості. Спектром послуг, які ми надаємо, користуються переважно багатодітні родини, малозабезпечені особи, інваліди, пенсіонери, переселенці, учасники АТО та сім’ї загиблих. В цілому ми відкриті для усіх, хто потребує консультації, порад чи правої допомоги.
Метою системи безоплатної правової допомоги в Україні є захист прав людини шляхом забезпечення рівного доступу до правової інформації та правосуддя, посилення правових можливостей представників соціально-вразливих груп, територіальних громад та спільнот.
– Які функції покладено на ваше бюро після реформи Мін’юсту?
– Серед основних аспектів у роботі Бершадського бюро правової допомоги можна виділити наступні: активна правова просвітницька робота на території нашого району; точка доступу до електронних сервісів Мін’юсту (в подальшому сервісів усіх державних органів); надання юридичних консультацій (первинна правова допомога); прийом звернень щодо надання вторинної правової допомоги; доступ до адвокатських послуг за державний кошт; безпосереднє здійснення представництва інтересів клієнта в суді.
Звернувшись до фахівців бюро, кожен може отримати безкоштовні юридичні консультації, скористатися електронними сервісами Міністерства юстиції.
– Серед основного у роботі бюро Ви назвали правову просвітницьку роботу. У чому вона полягає?
– Від початку діяльності установи нашими працівниками проведено 75 право - просвітницьких заходів. Серед них: участь у сесіях районної та міської рад, акції з вуличного інформування населення, поширення інформації про роботу бюро в приміщеннях навчальних, закладів культури, медичних установ, громадських організацій. А також тематичні семінари, круглі столи та лекції, спрямовані на підвищення рівня правової освіти, свідомості та культури населення. Крім того, участь у різноманітних святкових заходах. Підписано 10 меморандумів про співпрацю з установами та громадськими організаціями.
– Першого вересня минув перший рік роботи бюро, що дозволяє зробити певні висновки. Отож, скільком людям вдалось допомогти? З якими питаннями найчастіше звертаються по допомогу?
– За рік роботи до Бершадського бюро правової допомоги звернулося 1063 особи.
З них надано роз’яснень та консультацій – 998, складено процесуальних документів – 45, призначено адвоката за рахунок держави для вирішення їхніх питань у судовому порядку – 25.
Найчастіше до фахівців бюро звертаються учасники бойових дій, пенсіонери, інваліди. Зокрема, це стосується нарахування та виплати щорічної разової грошової допомоги, питання стягнення аліментів, визнання права спадщини, права власності, стягнення заборгованості за кредитом, встановлення факту, що має юридичне значення, факту належності правовстановлюючого документа, земельних спорів та пенсійного забезпечення.
– Зроблено чимало. Скажіть, щоб отримати консультацію фахівця правового бюро, потрібно лише прийти до вас, чи може ви практикуєте й інші форми роботи?
– Звісно, ми не тільки сидимо на місці. Фахівці бюро правової допомоги забезпечували роботу і мобільних пунктів консультування в управліннях соціального захисту населення, центрах надання адміністративних послуг, терцентрах соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких пристарілих громадян, здійснювали виїзди та надавали правові консультації громадянам на базі сільських рад, займалися поширенням інформації про відкриття бюро.
В друкованих та електронних засобах масової інформації розміщено 33 публікації.
– Ірино Анатоліївно, за якою адресою працює Бершадське бюро правової допомоги?
– Бершадське бюро правової допомоги Гайсинського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги розміщене за адресою: вул. Героїв України, 8 м. Бершадь. Отримати детальнішу інформацію про діяльність установи, спектр правових послуг, тощо можна за телефоном: 2-14-03.
Спілкувалася Тетяна БОНДАР.