– Можна сказати і так, адже причетність до нього мають усі, хто наділений правом обирати і бути обраним, носити звання посадової особи місцевого самоврядування.
– Миколо Петровичу, сьогодні багато говорять про реформу місцевого самоврядування. Є у Вас пропозиції, як це слід зробити?
– Так. Треба давати можливість самим громадам брати участь у розвитку територій.
Усе дуже просто. Слід не згори доводити донизу: ось, шановна громадо, ми вирішили зробити те і те. А навпаки: «Ви нам скажіть, скільки коштів готові витратити, а нам з первинного рівня видніше на що ми їх витратити хочемо».
Знаєте, місцеве самоврядування стає успішним не тільки в залежності від забезпечення фінансовими та матеріальними ресурсами. Головна роль належить людям, їхньому бажанню бачити своє село, місто, вулицю комфортними для проживання. А тому головне – забезпечити ефективну участь населення у вирішенні місцевих проблем.
– А на законодавчому рівні?
– Вважаю, що найперше необхідно впорядкувати перелік та обсяги видатків на виконання виконавчими комітетами делегованих та власних повноважень, шляхом внесення змін до Бюджетного кодексу України. Безумовно, потребують перегляду та соціального обґрунтування фінансові нормативи бюджетної забезпеченості по галузях освіти, охорони здоров’я, культури, соціального захисту та фізкультури і спорту. Настав час перегляду підходів до розрахунку обсягу видатків на утримання органів місцевого самоврядування. Треба оптимізувати перелік державних цільових програм, виконання яких передбачає використання коштів місцевих бюджетів; забезпечити передачу органам місцевого самоврядування окремих програм лише з одночасною передачею фінансових ресурсів на їх виконання.
Реформа місцевого самоврядування необхідна. Інакше неможливе подолання кризових явищ у соціально-економічному і політичному житті.
Зволікання з її проведенням усе більш ускладнює життя територіальних громад.
– Закінчилась каденції депутатів шостого скликання. Якою була робота депутатського корпусу?
– Депутатський корпус шостого скликання був представлений професіоналами практично з усіх галузей життєдіяльності. Це і педагоги, і медики, і аграрії, і працівники галузі культури, державні службовці, підприємці, члени громадських організацій і т.д.
Завдяки цим людям районна рада працювала досить ефективно. Проведено 41 пленарне засідання районної ради, прийнято 487 рішень, затверджено 41 програму, що стосуються розвитку різних галузей економіки, малого і середнього бізнесу, освіти, культури, охорони здоров’я, соціального захисту населення, розвитку фізичної культури та спорту, збереження духовної і культурної спадщини Бершадського краю. Я дякую усім представникам депутатського корпусу, які брали активну участь в обговоренні районних програм, внесенні до них відповідних конструктивних змін, голосуванням підтримували ініціативи колег, що стосуються різних сфер життєдіяльності нашого району.
– Кого вважаєте справжнім професіоналом в органах місцевого самоврядування?
– Було б неетично з моєї сторони когось вважати професіоналом, а когось – ні. Всі, кого обрали жителі нашого району, уже мають великий кредит довіри. Депутати районної ради шостого скликання – люди ініціативні, небайдужі, з активною життєвою позицією. Була нормальна співпраця, взаєморозуміння. І за це треба віддати їм належне. Міський та сільські голови є справжніми лідерами територіальних громад району, секретарі місцевих рад – це високопрофесійні, компетентні представники органів місцевого самоврядування, які разом із головами та іншими працівниками апаратів місцевих рад вирішують проблемні питання, які виникають у повсякденному житті територіальних громад. Протягом минулого скликання у нас були налагоджені партнерські стосунки з депутатами Вінницької обласної ради Олександром Лехманом та Сергієм Савченком. Впевнений, що і новообрані обласні депутати Володимир Зарічанський та Олег Ковбасюк зможуть з честю і гідністю виправдовувати виявлене їм високе довір’я. А новообраній районній раді бажаю злагодженої роботи усього депутатського корпусу. Вибори минули. Настав час усім працювати без оглядки на партійність. Районна рада – не місце для політичних чвар та баталій. І тому треба зробити все необхідне для того, щоб Бершадська районна рада сьомого скликання була радою, яку б згадували по добрих справах, а не через політичні скандали.
– Що б Ви побажали напередодні Дня місцевого самоврядування?
– Напередодні свята хочу низько вклонитися і подякувати ветеранам, які багато років віддали роботі в місцевих радах. Вітаю всіх, кого люди обрали і довірили їм працювати над тими проблемами, які є в населених пунктах району, діючих і колишніх працівників рад усіх рівнів, своїх колег працівників виконавчого апарату районної ради з Днем місцевого самоврядування. Уклін і шана вам, дорогі земляки, за високу активність у громадсько-політичному житті, непереборне бажання і здатність здолати всі негаразди. Бажаю всім успішної діяльності на благо нашого району. Нехай усі життєві негаразди обходять вас стороною, а віра у краще життя додає сили і наснаги.