На знімку (зліва направо): механізатори Павло Михайлович Бучацький і Володимир Григорович Десятник пораються біля сучасного розкидача мінеральних добрив. Фото автора.
Так, потреба у робочих руках з їх впровадженням стала меншою, і проблему зайнятості в селі ніхто не заперечує.
Але чи можна скинути з рахунків те, що саме завдяки інвестору з настанням весни і насінням забезпечені, і пальним та мастилами, засобами хімізації, мінеральними добривами. Чимало їх було внесено по мерзлоталому ґрунту.
Своєчасно розпочали закривати вологу. Коли готувався цей матеріал, тривали останні приготування до підживлення та обробітку озимих культур фунгіцидами. Повним ходом велася підготовка до посіву ярих культур, внесення КАСІв, безводного аміаку.
Директор господарства М.І. Барабаш не без задоволення розповідав, що товариство сьогодні наперекір всякому розладу з цінами, забезпечене абсолютно всім. Найбільше хвилювало його те, що з початком весни на обліку кожна пара робочих рук, а багатьох з їхнього села мобілізували на Схід нашої держави для участі в АТО, причому кращих. Але він висловив упевненість, що ситуацію там усетаки вдасться вирішити мирним шляхом.
Чи не найбільше посприяло успішному початку робіт весняного комплексу те, що до них почали готуватися заздалегідь.
Чи не підведе техніка у самий розпал сезону, як це іноді бувало? У цьому нині у нього жодних сумнівів. У системі, в яку входить товариство, вона надійна, є сучасна широкозахватна сівалка, якою вдавалося засівати до двохсот гектарів поля за добу. А щоб така техніка використовувалася продуктивно, ефективно, у господарствах системи впроваджено так звану сівозміну часу. Якщо, наприклад, в одному селі у цьому році сіють більше соняшнику чи кукурудзи, то наступного року ці культури вирощуватимуть уже в іншому.
В Яланці напоготові сучасний широкозахватний обприскувач із комп’ютерним програмуванням, GPS-навігатори, сучасний розкидач мінеральних добрив, який дуже добре зарекомендував себе. А щоб ефективно їх використовувати, здійснюється агрохімічне обстеження грунтів, на основі якого планують урожайність. Механізатори розповідали, що урожайність соняшнику торік була 33 центнери з гектара – найвища у їхній системі. Тисячі тонн соняшнику зберігаються тут за новітньою технологією і по сьогодні. А це означає, що будуть за нього гроші. По урожайності кукурудзи Яланець теж у своїй системі на першому місці. Що запланували, те і зібрали. У попередні роки показники роботи теж були стабільними.
Переорієнтовувалися механізатори на нову техніку, технології досить швидко. Але ставку все-таки намагаються робити на молодше покоління, яке легше чомусь новому навчити, ніж переорієнтувати вже досвідчену людину. Олег Мазуренко, наприклад, прийшов у господарство після ПТУ зовсім недавно, а вже прекрасно зарекомендував себе. Безробіття ж у селі якщо і є, то певною мірою воно пояснюється сезонним характером виробництва. З усіма роботами, за словами Михайла Івановича, тепер справляються до десятка механізаторів. А щоб були вони більш зайняті, доводиться декому ще і шоферувати, і слюсарувати. Такий підхід до виконання робіт тут називають комплексним.
У співпраці з сільською радою товариство займається освітленням вулиць. Участь у цих роботах беруть не чужі, а сільські трудівники. Як тільки дозволила погода, сільська рада організувала роботи з благоустрою території села, а господарство посприяло транспортом.
Не можна не рахувати заслугою тутешніх керівників і те, що зуміли в основному зберегти виробничу базу.
Важливим є також, що за нинішньої скрути працівники регулярно, два рази в місяць, отримують заробітну плату. Незважаючи на те, що на пай у Яланці припадає тільки по 1,3 гектара землі, їхнім власникам за оренду видають і пшеницю, і ячмінь, і кукурудзу, і навіть по мішку цукру, хоч буряків не вирощують.
Надаються власникам паїв також різні види послуг, допомога. Тим часом директор господарства понад усе мріє, щоб заробітна плата, виплати на паї ставали вагомішими. І якщо господарюватимуть таким чином далі, ця мрія здійснюватиметься.
Павло КУШПЕЛА.