У попередньому номері газети повідомлялося про розширену нараду за участю голови райдержадміністрації Анатолія Головні, голови райради Миколи Грабчака, на яку були запрошені міський та сільські голови, керівники структурних підрозділів РДА, організацій та установ району, сільгосппідприємств, підприємці, представники депутатського корпусу, громадських організацій та засобів масової інформації. Вона відбулася 17 липня, і на ній йшла мова про суспільно-політичну ситуацію в країні і районі та матеріальну підтримку армії.
Після цього, враховуючи те, що на сесії районної ради 15 липня було ініційовано проведення засідання круглого столу за участю громадських організацій, учасники наради обговорили ряд питань, вирішення яких потребує залучення широкого кола громадськості. Дату ж проведення засідання круглого столу на той час ще було не визначено.
Оскільки вже тривалий час не вщухають пристрасті навколо лікарні, слово було надано головному лікарю Бершадської окружної лікарні інтенсивного лікування Василю Залецькому.
– Майже два місяці висіло моє прізвище на плакатах на палатках, – розпочав він. – Я один із тих, хто не топтав нашого Державного прапора, не відправляв працівників лікарні на антимайдан, хоча такі пропозиції були. Коли у мене закінчився контракт, відбулося перепризначення.
Представники від самооборони приїжджали, коли розглядалося питання про призначення головного лікаря. Я хочу сказати, що за тих 12 років, що працюю у лікарні, у нас зроблено ремонт десь 80% палат, ми ввели в експлуатацію пологовий будинок, який став перинатальним центром.
Ми відкрили станцію швидкої допомоги, яка мала бути не в Бершаді, і тільки завдячуючи тому, що ми, поки всі думали, де вона буде, зробили ремонт приміщення. Приїхали представники обласної влади і погодилися, щоб станція була у Бершаді. На сьогодні вона обслуговує населення шести районів. Поки була центральна районна лікарня і не було двох рівнів медичного обслуговування (ЦРЛ і центр первинної медико-санітарної допомоги) жодна дільнична лікарня не закривалася. І тільки після того, як розділили на ЦРЛ і центр ПМСД, коли начальником відділу охорони здоров’я райдержадміністрації був Дмитро Никифорович Яремчук, реорганізували усі дільничні лікарні. Я просив залишити хоча б одну-дві дільничні лікарні для ЦРЛ – ніхто не пішов на це. Поки була ЦРЛ – був пересувний флюорограф. З того часу, як ми розділилися, він різко поламався. Коли ввели в експлуатацію пологовий будинок, там хотіли відкривати приватні аптеки, кафе і магазини. Я сказав: не буде цього.
При попередній владі 18 подань на мене було направлено в департамент охорони здоров’я і курортів, в облдержадміністрацію. Приїжджали через день з перевірками – КРУ, міліція і т.п. Нічого не зна - йшли, бо немає порушень.
Нещодавно ми зробили ремонт неврологічного відділення, але не було меблів, обладнання. Попросив керівників сільгосппідприємств С.П. Савченка і В.Я. Гондарука – вони перерахували кошти на меблі. Спасибі їм. Нині неврологічне відділення нашої лікарні – одне з кращих в області серед районів. Сьогодні до мене висувають претензії – ти хабарник, корупціонер. Пишуть про це, розказують. Підніміть руку, хто давав хабара мені? Злочинцем можна назвати лише після рішення суду. Я вже не кажу про себе – затероризували лікарню. Домовилися, що буде засідання круглого столу. Вчора різко повідомили, що буде круглий стіл. Ми (5-6 чоловік) прийшли – стоять 50 осіб самооборони з різних районів. Знайшли якусь жіночку, яка розповідає про прийом у гінеколога, як вона давала на щось 10 гривень і т.п. Я питаю: «Хто і де вас приймав?» «Як де – у поліклініці на другому поверсі!» У нас є лікарня і центр ПМСД, де теж є лікар-гінеколог. Цю жіночку оглядали лікарі у центрі. Ми просимо, щоб лікарня і лікарі нормально працювали. Я не розумію, яке може бути незаконне призначення мене головним лікарем, коли це питання чотири рази розглядалося на відповідній комісії та президії обласної ради? Це піддають сумніву. Скажіть, а судді хто?
Потім виступив громадський активіст Олександр Гладун, який на вимогу заступника головного лікаря Бершадської ОЛІЛ Валентини Довгань вибачився за те, що назвав працівників, які приходили на захист головного лікаря, антимайданом, і зе те, що образив головного лікаря.
Він закликав до спільної співпраці, взаєморозуміння.
Депутат районної ради Петро Гоцуляк наголосив: засідання круглого столу треба обов’язково провести, бо це питання піднімали депутати райради. На його думку, варто якоюсь комісією розібратися, на якій підставі громадське формування самооборони займає приміщення в райдержадміністрації і чим воно займається.
Депутат обласної ради Олександр Лехман пропонував самооборонівцям завойовувати авторитет конкретними справами, а ветеран Збройних Сил, учасник бойових дій в Афганістані Валерій Щерба – захищати країну на Сході.
– Особисто в мене про лікарню враження погане, – стверджував громадський активіст Сергій Чернега. – Дуже багато діагнозів не підтверджуються, в області аналізам з Бершаді не вірять. Чому беруть гроші в лікарні? Якщо необхідно на якісь потреби – хай виділить районна рада з бюджету.
Василь Залецький зауважив: на території лікарні п’ять лікувальних закладів. Чому претензії тільки до ОЛІЛ?
–Сьогодні у людей складається враження, що думають не про покращення в лікарні, а як змінити головного лікаря, – висловив свою думку депутат обласної ради, голова ради сільгосптоваровиробників Бершадщини Сергій Савченко. – Вчора говорив з хлопцями, які прибули з Теплика. Вони кажуть: приїхали допомагати зняти головного лікаря у Бершаді… Дійсно, проблем багато, але сьогодні найбільше надбання – що ми зберегли лікарню, робили ремонти. Підтримую попередніх виступаючих: повинна бути єдність у цей складний для країни час. Маємо консолідуватися, повинна бути ідея, яка об’єднає всіх людей, а не шукати ворогів. Питання потрібно ставити так: якщо Залецький взяв хабар, його треба покарати. Діяти треба в правовому полі. Я бачу, що зроблено в районі. Рада сільгосптоваровиробників допомагала. Якщо будемо шукати ворогів, ми поб’ємо один одному морди, і з нас будуть сміятися.
Багато проблемних питань існує, констатував і депутат райради Валентин Кушпела, однак Бершадщина має бути прикладом для інших.
Депутат міської ради, юрист Маїс Сологуб піднімав питання про законність реєстрації громадського формування з охорони громадського порядку м. Бершаді і Бершадського району «Народна самооборона» і навіть вимагав її скасування. А ще він також зауважив: не можна безпідставно звинувачувати, без доказів.
На думку члена громадської ради при райдержадміністрації Анатолія Гончара, до більшості лікарів немає претензій, 90% із них – люди, які добросовісно виконують свою роботу, але є окремі, яких треба ставити на місце. Питання по лікарні виносилося і на засідання громадської ради.
Від імені своїх колег виступив і Осіївський сільський голова Віктор Соколюк, який підкреслив: ми хочемо, щоб у районі дійсно був порядок.
Слово брав і член громадського формування з охорони громадського порядку м. Бершаді і Бершадського району «Народна самооборона» Сергій Рижавський, який повідомив: більшість членів цієї організації поїхали в зону АТО, щоб передати продукти, речі та іншу допомогу. Він також підкреслив: громадське формування зареєстроване аналогічно, як і в інших районах. А ще він зазначив: самооборона не залучає громадськість Чечельницького і Теплицького районів – люди самі приїжджають.
– Ми недаремно винесли обговорення питання по лікарні на широкий загал, – підбиваючи підсумки, зазначив голова РДА Анатолій Головня. – Краще говорити тут, ніж на вулиці.
Анатолій Трохимович акцентував увагу на діяльності громадської ради, самооборони й наголосив: усі мають право голосу, думки, і необхідно прислуховуватися до всіх. Усі питання, які назріли, необхідно вирішувати спільно.