Оскільки ця галузь розпочинається з кормів, головний зоотехнік ТОВ «Осіївське» В.І. Білодід запропонував, найперше, відвідати склад кормів, які тут виробляють самі з метою здешевлення тваринницької продукції.
У свій час, коли переходили на однотипну годівлю корів, самі не вірили, що поголів’я може обходитися без зеленої маси. Та завдяки збалансованим раціонам, із врахуванням мікро- та макроелементів, вони, на подив, на зелену масу навіть не реагують, не звертають увагу.
А поголів'я ВРХ в Осіївці чимале – 650 голів, з яких 290 – корови. Завдяки такому підходу до організації їх годівлі надоїли за п'ять місяців 608 тонн молока, що на 224 тонни більше, як торік. Середній надій його від корови за цей період становив 2200 кілограмів і теж збільшився на 685 кілограмів. Коли готувався матеріал, середньодобові надої перевищували 16 кілограмів.
На фермі є корови, від яких доїли по 38 кілограмів молока.
Система утримання худоби безприв'язна. Всього працюючих у тваринництві – 25, доїння корів здійснюється доїльним устаткуванням «Вест - фале» двома операторами машинного доїння. Та чи не найголовнішим в осіївській ситуації є те, що з входом у господарство компанії «КернелТрейдер» ця галузь, та і товариство взагалі, не втратили силу. Хоч про молочну галузь тепер можна почути будь-що, позиція компанії – вийти на максимальну продуктивність дійного стада. Щодо Осіївки, то господарство вже сьогодні є флагманом у цій справі.
Щодо перспективи надалі, вже відпрацьовано проект на розміщення шестисот голів ВРХ ще й у Малій Киріївці.
Причому, в Осіївці не просто нарощують поголів'я, а понад усе дбають, щоб було воно високопродуктивним, для чого співпрацюють навіть із США.
Керівник відділу тваринництва компанії «Кернел-Трейдер» М.О. Травецький відзначив, що сама ситуація вже потребує докорінних змін у веденні тваринництва.
До того ж, тут ставку роблять ще і на якість молока. Зважаючи на це, вже сьогодні з Осіївкою мають бажання співпрацювати чимало його переробників. Дійшло до того, що вже навіть не вони, а виробники молока диктують ціну на нього і поки що їм це вдається.
Немаловажно, що ця компанія направляє свою роботу і на створення відповідних умов праці на фермах, на розвиток сіл. М.О. Травецький відзначив, що заробляти повинна не тільки компанія, а намагаються сприяти в цьому всім працюючим. За його словами, ні в якому разі не можна забувати, що людина є рушієм прогресу, і ми повинні чітко усвідомлювати: якщо не буде села, не буде й України.
А щодо майбутнього молочної галузі взагалі, то він переконаний, що воно є. І ми маємо всі можливості для того, щоб її розвивати. Причому, люди повинні отримувати від роботи задоволення. Наприклад, ми знаємо, чого ми їдемо за кордон – щоб заробити.
Тож навіщо їхати, якщо це можливо і в Україні, створивши відповідні умови.
Директор осіївського господарства В.І. Барчук розповів, що вже тепер оператори машинного доїння заробляють по 4,7-4,8 тис. грн. у місяць. Щодо механізаторів, то відколи господарства компанії почали працювати за схемою, при виконанні норм виробітку і економії при цьому матеріалів, з урахуванням якості роботи, додається до 80 відсотків до прямої оплати праці, заробітки почали зростати і в них.
Підбиваючи підсумки роботи, голова райдержадміністрації М. Г. Бурлака зробив наголос, що у нас на сьогодні дійсно є багато резервів у тваринництві. І всім учасникам наради це відомо. Тож треба тільки гордитися, що у нашому районі є такі господарства, як осіївське, устянське, де є чому повчитися. А щоб ставало таких більше, потрібно міняти підходи до організації виробництва, як це вже робиться. Потрібно розглядати перспективу, вибудовувати стратегію розвитку агропромислового комплексу взагалі.
Ситуація сьогодні змушує діяти так, щоб кожний квадратний метр землі чи корівника давав найбільшу віддачу. А щоб було саме так, робота спеціалістів повинна бути не стільки у кабінетах, як на людях, у виробничих підрозділах.
У тому, що саме такий підхід дає добрі результати, учасники наради мали нагоду переконатися кожний особисто.
Павло КУШПЕЛА.