Баланівка – село велике, його протяжність – понад сім кілометрів. Загалом протяжність доріг в селі – майже півсотні кілометрів, 60% з них, за словами Віталія Алімовича, асфальтовані або ж мають тверде покриття, освітлення облаштовано приблизно на половині вулиць. Базове сільськогосподарське товариство – відділок ПрАТ «Зерно - продукт МХП» – обіцяло виділити цього року 12 тисяч гривень на облаштування освітлення по вулиці Шевченка. На території сільської ради діють всі необхідні заклади соціальної інфраструктури, в тому числі 18 магазинів, декілька побутових підприємств, а також шість фермерських господарств, один молокоприймальний пункт. В Баланівці мешкають 3413 громадян, роботу мають 40% осіб від загальної кількості працездатних, тож проблема безробіття тут теж відчутна.
Голова районної ради М.Г. Бурлака звернув увагу на контрастність в орендній платі за використання земель резерву та запасу. Від цього напряму залежать обсяги над - ходжень до місцевого бюджету.
У зв’язку з великою протяжністю центральної вулиці гостро постає питання забезпечення безпеки на дорогах.
Для цього потрібно належним чином впорядкувати узбіччя доріг та тротуари. В Баланівці цьому увага приділяється, але коштів бракує. Разом з тим нинішнього року планується відремонтувати вулицю Набережну з під’їздами. Проект вже пройшов відповідну експертизу, і роботи незабаром розпочнуться.
Не так давно в громаді визріло ще одне проблемне питання – жителі вулиць Котовського, Жаруна і Титова просять виділити землю під пасовище. Питання непросте, наразі воно вивчається, розглядаються варіанти його вирішення.
Найкраще проблеми видно безпосередньо на місці, тож члени робочої групи відвідали насамперед загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів, в якій нині навчаються 306 учнів. Гострих проблем у цьому навчальному закладі нема, підтвердила начальник відділу освіти РДА Л.І. Дзюбенко. Минулого року тут спільними зусиллями облаштовано внутрішні вбиральні, на даний час вже замінено на сучасні 53 з 143 вікон. Тут організовано підвіз дітей шкільним автобусом, забезпечено збалансоване харчування школярів, є комп’ю - тер ний клас, Інтернет. Найболючіше питання, яке, на жаль, вирішити поки що не вдається, – недобудована школа, будівництво якої припинилося більше 20 років тому. Михайло Григорович відзначив активну діяльність директора школи О.О. Острука щодо впровадження енергозберігаючих технологій, участь у відповідних проектах.
Баланівка – одна з небагатьох територіальних громад району, які мають сільську Інтернет-бібліотеку. Завідуюча О.В. Олійник розповіла (на знімку) про нинішні переваги для читачів, до послуг яких не лише понад 16 тисяч примірників книг, а й чотири комп’ю - тери. Жителі села тепер мають можливість безкоштовно для них користуватися Інтернетом, що відкриває величезні можливості.
Інтернет-бібліотека розміщена в сільському будинку культури. Художній керівник С.В. Бендус розповіла про діяльність закладу, гурткову роботу, якою охоплено понад 80 дітей. Проблема – опалення приміщення. За словами Віталія Алімовича, нинішнього року в будинку культури буде обладнано кімнату для сопілкарів.
В дошкільно-навчальному закладі «Колосок» в трьох різновікових групах виховуються 77 дітей. Завідуюча Т.В. Федорак переконана: цього замало, потрібно відкривати четверту групу. Поки що все впирається в брак коштів. До речі, дитсадок вже більше місяця не працює через відсутність води. Над розв’язанням цієї проблеми активно працюють.
Не зовсім яскраве враження на депутатів справило відвідування місцевої амбулаторії загальної практики – сімейної медицини, яка ще до нового року була дільничною лікарнею. За словами завідуючого Ф.О. Окаєвича, в селі невдоволення як такого немає, але певні проблеми викреслюються. Нині амбулаторія має два спеціальні автомобілі, однак цього року кошти на їх заправку поки що не виділялися. Постає питання й забезпечення збереження майна лікувального закладу. Відносно денного стаціонару, на думку Федора Омеляновича, продемонстро вано державницький підхід, адже хворих, які лікувалися стаціонарно, дійсно небагато. Однак люди звикли, що в селі є лікарня, і що вона функціонує постійно.
Підбиваючи підсумки роботи, голова районної ради М.Г. Бурлака зазначив: певна система роботи в Баланівській територіальній громаді напрацьована, але є ще чимало проблемних питань, які необхідно вирішувати. Для цього потрібно активніше залучати депутатський корпус, громадськість, брати участь в різних конкурсах, аби отримати додаткові кошти для розв’язання нагальних проблем соціально-економічного розвитку села.
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ