На знімку зліва направо: ветерани війни в Афганістані В.М.Щерба, А.І. Грицик, Ю.Г. Палій, А.О. Івасик, С.М. Чаленко, А.П. Драган та О.Л. Гончаренко.
– Нині на обліку в нашій організації близько 120 ветеранів війни в Афганістані і майже сорок учасників бойових дій на території інших держав. Діяльність нашої спілки направлена на те, щоб більш ефективно використовувати наявні можливості у забезпеченні захисту прав ветеранів війни, сімей загиблих, надавати їм всіляку допомогу і сприяти вирішенню проблем.
Торік на республіканському рівні проводилися акції протесту проти звуження пільг ветеранам війни в Афганістані та іншим воїнам-інтернаціоналістам.
Члени районної спілки в цих заходах участі не брали, хоча були готові до цього.
Усвідомлюючи необхідність посилення соціального захисту ветеранів вій ни, а також з метою збереження злагоди, забезпечення гідного рівня життя ветеранів війни, інвалідів, учасників бойових дій, членів сімей загиблих, створення належних умов їх життєзабезпечення та шанобливого ставлення, керівництво області домовилося про спільні дії у вирішенні цих проблем, і 24 січня нинішнього року було підписано Угоду про взаємодію і співпрацю обласної влади з Вінницькою обласною спілкою ветеранів війни в Афганістані (воїнів-інтернаціоналістів). Про цей документ нещодавно вже йшлося на засіданні «круглого столу» в районній раді, на якому обговорювалося питання діяльності ветеранських організацій. Гадаю, ми спільно складемо по пунктах план виконання цієї Угоди на районному рівні. Таким чином, крім тих пільг, що встановлені законодавством, надаватиметься певна додаткова допомога.
Зокрема, встановлено 30відсоткову квоту при розподілі путівок ветеранам війни в Афганістані, членам сімей загиблих воїнів на лікування в обласному клінічному госпіталі для інвалідів Великої Вітчизняної війни. Також встановлено квоту для санаторнокурортного лікування для ветеранів війни в Афганістані.
Відпрацьовується механізм додаткового забезпечення безоплатними санаторно-курортними путівками інвалідів війни, учасників бойових дій та членів сімей загиблих для лікування у санаторіях області, які не входять до системи Міністерства соціальної політики України. В цій Угоді не забули і таку категорію, як сім’ї померлих воїнів-«афганців». В документі також є пункт про те, щоб пам’ятні знаки, обеліски, пов’язані з війною в Афганістані, були взяті на баланс відповідних територіальних громад, щоб забезпечувався належний стан утримання могил, військових поховань.
До речі, в нашому районі буде створено музей пам’яті воїнів, полеглих в Афганістані, та афганської війни. Вже визначено, що приміщення для нього буде відведено в Бершадському будинку дитячої творчості. Наразі готуються документи для того, щоб укласти угоду на оренду цього приміщення. Звісно, воно потребує ремонту. Сподіваємося, що область теж виділить на це кошти.
Розпочалася вже й організаторська робота по збору матеріалів, експонатів для музею. Відповідна експозиція є в районному краєзнавчому музеї, діють також шкільні музеї та куточки в Устянській, Осіївській, Флоринській, Сумівській, Війтівській, Джулинській та інших школах.
Пообіцяв допомогти з матеріалами і голова Української спілки ветеранів війни в Афганістані С.В. Червонописький.
Плануємо також видати районну книгу Пам’яті полеглих в Афганістані воїнів-уродженців Бершадщини .
Зібрано вже багато інформа ції, але вона ще не повна. Тут важливо нікого не забути.
Щорічно в день виведення військ з Афганістану (15 лютого) та в день початку війни (25 грудня) проводяться урочисті заходи з вшанування пам’яті загиблих воїнів з обов’язковим залученням сімей загиблих воїнів. Раніше спілка організовувала відвідування батьків загиблих учасників бойових дій в Афганістані, надавала їм матеріальну допомогу. А вже другий рік це проводиться на рівні територіальних громад, і батькам загиблим надаються продуктові набори, а не матеріальна допомога. На жаль, торік і цього року на діяльність нашої спілки не виділяються кошти.
Питання фінансування дуже болюче, розраховуємо в основному на членські внески та власний ентузіазм.
Попри все, ветерани інтернаціональних воєн та конфліктів не втрачають активної життєвої позиції. Вони допомагають один одному, беруть активну участь у патріотичному вихованні молоді, вшановують пам’ять полеглих та померлих побратимів.
Сьогодні минає 23 роки з дня виведення військ з Афганістану. Все далі і далі у часі стає та неоголошена війна, але вона назавжди залишиться болем у серці нашого народу.