На знімку: Бирлівський сільський голова І.Д. Прудченко
Наша розмова з Іваном Дмитровичем розпочалася на оптимістичній ноті – він повідомив про те, що за підсумками восьми місяців нинішнього року дохідну частину сільського бюджету виконано на 116,6%. А це означає, що в територіальної громади є певні можливості для вирішення нагальних питань її соціальноекономічного розвитку. Більше того, тут поступово закладається основа на перспективу, майбутнього покращення життя людей.
Показовим прикладом цього може слугувати опікування сільською радою дошкільнонавчального закладу «Веснянка», який відвідують шістдесят малят. Завдяки участі два роки тому в проекті Програми розвитку ООН та Європейського Союзу «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» в дитсадку відремонтовано приміщення, реалізовано заходи з енерго - збереження. Після цього, вже в нинішньому році, виділено ще 137 тис. грн. на облаштування прилеглої території. Нещодавно там завершили стелити тротуарну плитку (416 м2), і, за словами І.Д. Прудченка, дитячий садочок став райським куточком. В дитячій установі працює дружний колектив на чолі з досвідченою Галиною Федорівною Щербою. Задоволені і батьки дітей. Вже постає питання навіть про те, щоб в перспективі відкрити четверту групу.
Відремонтували також ФАП, де вже більше тридцяти років сумлінно працюють завідуючим Віктор Данилович Гончар та акушеркою – його дружина Галина Петрівна. В лікувальному закладі є водопровід, водовідведення, зробили внутрішній ремонт приміщень.
– Так що не соромно було передавати ФАП у спільну комунальну власність районної територіальної громади, – каже Іван Дмитрович. – Правда, жителі села не хотіли, щоб це відбувалося, адже на утримання ФАПу із сільського бюджету щороку виділялися значні кошти, що дозволяло вирішувати багато питань.
У Бирлівці кілька років тому спромоглися й частково зробити капітальний ремонт сільського будинку культури. Торік же облаштували плиткою майданчик перед ним. В планах сільського голови – і поточний ремонт залу, але для цього потрібно акумулювати кошти.
Будинок культури очолює енергійна, ініціативна Любов Борисівна Уманська, яка вміє і може організувати культурномасову роботу. Надзвичайною популярністю користується народний аматорський фольклорний ансамбль «Берегиня», який нещодавно на обласному святі фольклору імені Гната Танцюри посів друге місце і брав участь у фестивалі народної творчості Національного Сорочинського ярмарку у Полтаві.
В полі зору І.Д. Прудченка та сільської ради і освітянський заклад, в якому навчаються майже 170 учнів. Торік обладнали шкільне подвір’я плитами, посадили клумби, а позаминулого року – горіхи.
– Ми, так би мовити, зупинили руйнацію соціально-культурної мережі, – стверджує Іван Дмитрович, – навіть намітилося певне покращення матеріально-технічної бази цієї сфери. За чотири роки на це було спрямовано 1,2 млн. грн.
Бирлівська сільська рада вирізняється ще й тим, що бере активну участь в різноманітних конкурсах, залучаючи таким чином додаткові кошти для соціально-економічного розвитку громади. Ми вже говорили про її участь в проекті «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». Торік Бирлівка була відзначена за підсумками обласного конкурсу «Населений пункт зразкового порядку». А ще завдяки участі в обласному конкурсі проектів та програм розвитку місцевого самоврядування в Бирлівці облаштували молокоприймальний пункт.
Комунальне підприємство очолює Анатолій Васильович Різник. Вже завершили буріння свердловини, підвели воду, а каналізація була.
– І тепер розпочали заготовляти молоко, – каже І.Д. Прудченко. – Однак населення ставиться до цього з певною пересторогою, адже маємо гіркий досвід, коли уклали угоду з балтськими заготовачами, а вони не розраховувалися вчасно. Але нині мова йде про те, що молоко заготовлятиметься лише через подібні приймальні пункти, де є охолоджувачі, тож все буде нормально. Деякі сільські ради тільки мріють про це, а ми вже облаштували такий пункт.
Нині пріоритет в діяльності Бирлівської сільської ради – благоустрій, наведення елементарного порядку. Цього року з сільського бюджету виділено 19 тис. грн. на ремонт сільських комунальних доріг по вулицях Перемоги, Набережній, виконано роботи й на в’їзді по вулиці Комсомольській. Бирлівська територіальна громада санітарній очистці населеного пункту, благоустрою завжди приділяє велику увагу, адже село, протяжність якого п’ять кілометрів, знаходиться на в’їзді в райцентр. Саме тому вона майже щороку займає призові місця в конкурсі з проведення двомісячника благоустрою.
– А ще у нас в ідеальному стані сільське кладовище, – запевняє Іван Дмитрович, – прибрані могилки, прополото траву, кущів нема. Торік завершили будівництво паркану, а це теж значні кошти.
Слідкує за порядком тут совісна, порядна, принципова людина – Іван Омелянович Тузенко.
Приватних підприємців у Бирлівці не багато, всі вони, в основному, займаються торговельною діяльністю. Сільське безробіття тут не так дошкуляє, як в інших селах, адже більше двохсот бирлівчан працюють в Бершаді.
Основний орендар земель – Бершадська філія ПрАТ «Зернопродукт МХП». Підприємство тісно співпрацює з сільською радою, допомагає у вирішенні соціальних питань.
Розповідаючи про життя громади, сільський голова І.Д. Прудченко акцентував увагу на активності, ініціативності депутатів місцевої ради. Г.П. Гончар, А.М. Янчук, В.В. Вертогрук, М.Л. Запорожець та інші народні обранці часто виступають на сесіях сільської ради, вносять пропозиції, аргументовано відстоюють свою думку. Активно працюють депутати і в округах, добре знають проблеми виборців. Саме тому інтереси громади, людей завжди в полі зору сільської ради і абсолютна більшість проблемних питань ефективно вирішується місцевою владою.
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.