Незважаючи на те, що в тутешній амбулаторії загальної практики сімейної медицини вакантна посада лікаря, у даному закладі можна зараз, без всякої додаткової підготовки, проводити якийсь із семінарів. Тут і обидва приміщення упорядковані, з метою енергозбереження зуміли вже поміняти вікна на металопластикові, обладнано відповідні кімнати з діючим у них обладнанням для проведення тих чи інших процедур, організовано денний стаціонар на декілька ліжок. Хоч одна з будівель на балансі лікарні, а інша – сільської ради, це аж ніяк не стало на заваді, щоб вони опалювалися від однієї котельні. З усього було видно, що створення належних умов для лікування сумівчан роками тут було на першому плані.
Найкращі відгуки, причому впродовж багатьох років, можна чути у цьому селі на адресу фельдшера даної амбулаторії В. М. Грабового, якого завдяки його піввіковій біографії на даній посаді багато хто давно вже вважає сімейним лікарем. Така людина, як він, кажуть, справжня знахідка для громади. Єдиною проблемою, яка вже ось-ось має бути вирішеною у цій амбулаторії, згідно з теперішніми вимогами, це обладнання внутрішньої вбиральні.
Характерним для цього села є і те, що чимало й інших керівників чи працівників підрозділів, об’єктів інфраструктури тривалий час залишаються на своїх посадах. Тож звикають до людей, а громада до них. О. В. Лободовського, наприклад, сільським головою обрали вже четверту каденцію. Тривалий час очолює місцеве сільгосппідприємство й досвідчений С. П. Царюк. І можна наводити й інші подібні приклади. У свій час саме вони зуміли втримати керованою ситуацію у селі і тим самим зберегти його базу. Тепер її набагато легше все-таки підтримувати проти того, якби довелося організовувати все з початку.
Пригадалося, як декілька років тому, під час проведення якогось із семінарів, один із науковців з трибуни заявив, що в Сумівці нібито відстежуються елементи позитивного консерватизму. Можливо, сприйняли тоді таку термінологію всі неоднозначно, проте тепер з впевненістю можна сказати, що такий перебіг подій тоді був правильним і виправданим.
Зміни у господарській діяльності, звичайно, сталися, та ще й відчутні, як і в житті громади, але основа її життєдіяльності у всіх тепер на виду.
Причому, вона не тільки підтримується, а ще й зміцнюється, що стане неабияким фундаментом на майбутнє.
У цьому переконалися також побувавши, та ще й перед самим початком жнив, і на зернотоку.
Належне, звичайно, треба віддати не тільки керівникам даної громади, а ще й усім сумівським людям, які добре розуміють ситуацію, тому і підтримують порядок у всьому, наскільки це тільки можливо.
Найкращі відгуки у селі і про роботу сільського будинку культури, зокрема про її директора В. В. Подборську, яку визнано ще й найкращою в області коровайницею, а також про художнього керівника С.І. Дроня. Відколи Валентину Василівну запросили на посаду директора будинку культури, змінилося абсолютно все.
Зразковий порядок і в сільській бібліотеці, де вже три з половиною десятиліття завідуючою К. С. Майструк. Із 1046 жителів цього села майже половина є її активними читачами.
Вихованці дитячого садочка, який тут же, в центрі села, зустріли гостей з району хлібом і сіллю.
В даному дошкільному закладі хоч і є проблеми – в аварійному стані грубки, годилося б поміняти вікна, двері, однак відчувалося, що ситуація у О. В. Лободовського на контролі. Він розраховує, що сільська рада ось-ось вийде переможцем в одному з проектів, тож на ці кошти ще в цьому році встигнуть виконати тут ремонт. Тим часом наявні у сільській раді збереження можна буде використати на інші невідкладні цілі.
Не могло не вразити і зі смаком оформлене подвір’я школи. Незважаючи на її 85-літню історію, порядок у ній набагато кращий, ніж у деяких новіших у районі. Директор Г. М. Гуз сформувала тут гарний колектив, тому і вдається чимало. У співдружності з Уманським педуніверситетом у її стінах навіть відкрили екологічну лабораторію, створено справжній екологічний центр.
Вікна, звичайно, пора міняти і в даній будівлі, але вирішення цієї проблеми впирається в немалі кошти.
Проте і в даній ситуації робили все можливе, щоб щороку дотримуватися не тільки відповідного температурного режиму, а й належним чином організовувати навчальний процес.
Всього у цьому селі 544 двори, проте чимало вже з них спорожнілі. Але зважаючи на те, що останні роки значно зменшилася різниця між кількістю померлих і новонароджених, причому дана тенденція з року в рік покращується, є всі підстави вважати, принаймні сільський голова вірить у це, що Сумівка й надалі прикрашатиме наш район і додаватиме йому слави.
Павло КУШПЕЛА