Тож їх невдоволення певною мірою можна було зрозуміти.
Збори, скликані 15 березня з цієї причини з ініціативи власників паїв і за підтримки влади району, з самого початку обіцяли бути бурхливими. Оскільки в селі взагалі всіх зацікавила доля їх землі та майна, прийшли на них і ті односельчани, які зі своїми паями в дане товариство не входили.
Як тільки було оголошено порядок денний зборів – а це традиційний звіт директора товариства тощо, тут же поступила пропозиція доповнити його питанням про порушення прав пайовиків.
Спроба повести даний захід у звичному руслі могла взагалі завершитися непередбачувано. На знак протесту частина їх учасників підвелася з місць з наміром залишити залу. І тут дуже своєчасно у ситуацію втрутився заступник начальника Головного управління агропромислового розвитку обл держадміністрації В.А. Мельничук, який, за його словами, і присланий був для того, щоб захід відбувся в рамках діючого законодавства.
Щоб ніхто не міг після оскаржити прийнятих на зборах рішень, до його прохання провести збори лише по питаннях, які в компетенції власників паїв, прислухалися, і це подіяло.
Щодо проблем із земельними паями, то вони повинні вирішуватися індивідуально з кожним їх власником.
Виступаючий одразу ж просив зняти з порядку денного питання про недовіру директору, бо ТОВ «Яланецьке» – це вже приватна структура і є юридичною особою, створеною засновником і до нього збори співвласників нічого не мають.
Хоч М.І. Барабаш у своєму виступі і говорив про діяльність товариства – торік загальна площа посівів зернових у селі становила 574 га, утримується 105 свиней, надавалася допомога громаді в ліквідації сміттєзвалища, розчищення вулиць від снігу, якогось особливого інтересу до сказаного ним у залі, здається, не було.
– Ми насилу ці збори «випросили», – чулися натомість репліки, – тож давайте поведемо на них мову про майбутнє майнових паїв та землі.
Щоб не вдаватися в деталі словесної перепалки, те, що хотіли почути учасники зборів, чітко відстежувалося в окремих виступах. Невже не можна було перед тим, як передавати корпоративні права, зібрати такі ж збори і повідомити про це власників паїв?
Адже люди в селі, навпаки, чекали вже на інвестора, бо бачили, куди котиться господарство, – докоряли виступаючі.
Несподіваним був і звіт, якщо його можна так назвати, голови спілки співвласників майна Д.П. Десятника. Чому я маю звітувати за майно, несподівано заявив він, коли усі роки директор як хотів, так ним і розпоряджався. Д.П. Десятник був одним з тих, хто запропонував створити комісію і встановити, що з майна залишилося і передати справу у слідчі органи. Щоправда, чимало питань було і до власників паїв, відповіді на які вони не могли дати. Тому В. А. Мельничук рекомендував, найперше, зробити все, щоб спрямувати взаємовідносини з інвестором у нормальне русло. А з ким залишатися, власники паїв мають визначитися самі.
Так, як збори з самого початку велися з таким поспіхом, що навіть не озвучили кількість їх учасників, приймати на них правомірне рішення щодо майнових паїв було незаконно, відзначив В.А. Мельничук. Тому він запропонував вважати їх тільки першим етапом у настільки складній ситуації і вони можуть мати тільки рекомендаційний характер. Ним було дано цілий ряд рекомендацій. За його словами відносини власників паїв з М.І. Барабашом дійсно були непростими, але вони все ж були і з цим не можна не рахуватися.
З рекомендаціями щодо земельних відносин виступив начальник управління Держземінспекції Головного управління Держкомзему у Вінницькій області В.С. Поліщук.
Від учасників зборів чулися репліки на зразок: нам нема різниці, хто буде обробляти землю, головне – щоб інвестор розумів людей.
Так, як учасники зборів заявляли, що вони ще і в очі не бачили інвестора, то виступив на зборах і директор компанії «РО Агро» Д.А. Шульц, який і є тим інвестором у цьому селі. Він розповів, що створено її ще в 2005 році, і що вони вже працюють в різних областях.
Щодо майна в Яланці, то він сказав, що в даний час працює комісія, яка і доповість зборам пізніше ситуацію. Поділився він також планами, як буде допомагати селу.
Побували на даних зборах і голова райдержадміністрації О.Ф. Снігур, голова районної ради М.Г. Бурлака, керівники структурних підрозділів РДА.
У своєму виступі О.Ф. Снігур зазначив, що влада практикуватиме, щоб надалі ще й інвестори звітували у кожному селі про зроблене ними, в тому числі і для громади. Він також підтримав пропозицію не завершувати дані збори, а продовжити їх після того, як остаточно буде вивчено ситуацію. На адресу місцевих інвесторів було висловлено побажання, щоб створювалися в селі робочі місця, відроджувалося тваринництво, дотримувалися сівозміни. Він доручив своєму заступнику В.Я. Кушпелі та в.о. начальника управління АПР РДА Л.В. Гладибороді створити робочу групу по вирішенню питань, що склались на даний момент в ТОВ «Яланецьке», яка надаватиме інформаційну та юридичну підтримку пайовикам.
Павло КУШПЕЛА.