– Так, впевненості у багатьох наших людей через проблеми небагато, – підтвердив мій висновок сільський голова М.Г. Кузик. – Тож робимо все можливе, що в наших силах, для поліпшення ситуації.
Михайло Григорович – людина авторитетна і поміркована, добре обізнаний із життям-буттям односельців. Він повністю володіє ситуацією у громаді з усіма плюсами та мінусами, має своє бачення на вирішення проблем. Тож спілкуватися з ним завжди приємно і корисно.
– Найголовніша у нас проблема – це незайнятість населення, – розповідає він. – Із 1155 жителів 546 працездатного віку, з яких тільки 83 працюють у нашій бюджетній і соціальній сферах, в тому числі 14 в сільгосппідприємстві «Чарівна нива», яке орендує землі в Тернівці та Березівці. А інші перебиваються сезонними заробітками в Києві, Москві, Одесі, Умані, навіть у сусідньому Юрківському лісництві. Більшість з них виживають за рахунок власного господарства – городів та утримання худоби й птиці. Нині в селі утримують біля 230 голів ВРХ, з яких 120 – корови.
Однак із зменшенням закупівельної ціни на молоко й живу вагу, особливо свиней, їх кількість зменшується, а статки людей не поліпшуються, хоч працювати їм доводиться важко.
І все ж найбільшою проблемою тернівчани вважають розпад місцевого ТОВ «Україна», в результаті чого опустіли ферми, господарські і технічні двори. А скільки людей втратили робочі місця!
Тож не дивно, що третина дворів у селі, особливо на «Сахаліні», а це біля 300, нині пустують, і за 3-5 тис. гривень тут можна придбати хату для проживання. Дошкуляє і бездоріжжя, що для пенсіонерів, яких більшість, є також проблемою.
Тривожить сільського голову і неможливість виконати бюджет сільської ради, від якого залежить багато чого в повноцінній діяльності організму громади. Чому невиконання? – Бо при доведенні плану враховувалась плата податку з прибутку у попередні роки ще з працівників діючого тоді у Тернівці ТОВ «Україна» та зареєстрованого тоді тут ТОВ «Чарівна нива».
Тепер першоназваного господарства вже не існує, а друге ділить виплату прибуткового податку вже і на Березівку.
Говорили ми з лідером громади і про інші проблеми, в тому числі й про поховання померлих. Та попри все, Михайло Григорович далекий від безнадійності. Оптимізму додає і те, що село «живе», хоч і з труднощами, повноцінно функціонують його заклади.
Так в місцевій школі навчають нині 105 учнів, які забезпечені всім необхідним, налічується 64 дітей до 6 років. Цьогоріч народилося 6 дітей, а торік – 13. Належні умови для навчання і виховання дітей створені не лише в школі, але й в дитячому садку. Вдалося вирішити питання з підводом до них водогону, а також з проведенням його до окремих господарств у центрі села, де є труднощі з водозабезпеченням. Правда, це додатково вплинуло на бюджет дитсадка, бо водогін знаходиться на його балансі.
При допомозі керівника ТОВ «Чарівна нива» В.В. Корчевного чимало зробили останнім часом в ремонті приміщення місцевої лікарні. – Незалежно від того, буде вона й надалі в такому статусі чи функціонуватиме як амбулаторія сімейної медицини, – стверджує сільський голова, – тут все ж відремонтували приймальне відділення, встановили сучасну душову кабіну, туалет. Допомагає керівник цього сільгосптовариства і школі та дитсадку – виділив кошти й на придбання новорічних подарунків для дітей.
Почули і таку цікаву деталь – при підтримці районної влади централізовано закупили якісне вугілля для школи, тому тут витримується температурний режим.
З повагою і оптимізмом відгукується Михайло Григорович і про нинішній склад депутатів сільської ради – більшість з них молоді і всі бажають працювати в інтересах громади. До речі, серед них і три подружніх пари – Медведчуки, Гончаруки та Сікорські.
Активно співпрацює сільська рада і з церковною громадою. Ініціативу в цьому виявляє і настоятель місцевого храму Пресвятої Покрови о.Федір, який також турбується про немічних й злиденних і допомагає їм чим може.
Тож від’їжджаючи з Тернівки, зловили себе на думці, що проблем тут хоч і немало, проте при нинішньому ініціативному й небайдужому сільському голові, підтримці депутатів і всіх жителів села, багато з них можна вирішити.
Хай же новий рік принесе в це непросте, з великою історією село, яке є своєрідними ворітьми району з боку Уманьщини, і всім тернівчанам надію та сподівання на кращі зміни.
Павло БАЙДАЛЮК.
Руслан БАЙДАЛЮК.