На знімку: виступає архієпископ Савватій. Фото Сергія КІСИКА.
Справа в тому, що більше сорока років тому Анатолія та Степана Козку (таке ім’я в миру нинішнього очільника усіх старообрядців України) поєднало навчання в одній групі у Вижницькому училищі прикладного мистецтва. Через багато років вони знову зустрілися – вже зрілими людьми. Хоч життєві дороги в них різні, та об’єднує їх любов до прекрасного, глибоке розуміння секретів мистецтва.
Саме на Буковині на рубежі 60-70-х років зароджувалася сучасна українська популярна пісня. Анатолій Дем’янович органічно вписався до когорти відомих нині виконавців як автор слів доброго десятка пісень, що зазвучали у виконанні молодих ще тоді співаків, що згодом стануть відомими в Україні і світі.
… На вернісаж-презентацію завітали голова райдержадміністрації О.Ф. Снігур, голова райради М.Г. Бурлака, міський голова М.І. Кольченко, які щиро привітали архієпископа і поета з вагомими подіями у їхньому житті.
Адже, це по суті, перша персональна виставка Савватія (перед цим роботи експонувалися у Чернівецькому обласному художньому музеї), як, зрештою, і перша книга А.Д. Фартушняка. І вони говорили про це у своїх виступах, згадуючи незабутні студентські роки.
У програму відкриття виставки органічно вписалися виступи церковного хору при старообрядницькому СвятоПокровському храмі, який виконав різдвяні пісні, ансамблю учнів Бершадської школи № 2 (Пилипонівської), який порадував виконанням російських частівок. Учителька цієї школи С.І. Ковальська коротко розповіла про історію старообрядництва. Вокальний ансамбль дитячої музичної школи та народний аматорський ансамбль «Козачка» районного будинку культури заспівали кілька пісень на слова Анатолія Дем’яновича.
Сердечно вітали авторів з вагомою подією начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації Н.М. Герасимчук, колишній сільський голова Ободівки Тростянецького району В.І. Подолян та інші.
Знайомлячись з роботами архієпископа, відвідувачі подовгу затримувалися біля світлин, які більше нагадували картини живописця. Він не замикається лише на церковній тематиці, а дивиться на світ світлим поглядом небайдужої людини. Про це він каже й сам:
– Любов до фотографії залишилася у мене з юності. Я все життя милуюсь красою природи, прагну збагнути красу душі тих людей, серед яких живу.
Після перегляду люди виходили із залу не такими, якими прийшли сюди. Справді ж бо, більшість з нас переймається нині нелегкими проблемами матеріальними, а духовність обмежується лише тим, що пропонує нам телевізор… Втім, яка там духовність! Тож приємно було бачити одухотворені обличчя, чути гарні слова про те, що автор вміє показати прекрасне у звичайній повсякденності і не залишається байдужим до всього навколишнього світу.
У ході вернісажу присутні мали змогу ознайомитися із невеликою експозицією зі шкільного музею старообрядництва школи №2 «Пилипонівськими стежками-дорожками», купити книги самобутньої російської письменниці Валентини Міщенко, записати свої враження у книзі відгуків.
Виставка триватиме цілий місяць, з нею можуть ознайомитися всі, хто захоче, адже вхід вільний. Тут також можна замовити копії фоторобіт, які не тільки стануть окрасою оселі, а й гарною згадкою про неординарну подію.
Федір ШЕВЧУК.