В даний час здійснюється його перепровірка на посіві якості та калібрування (доочистка). Адже вирівняне однорідне насіння має більш високі врожайні якості, дає дружні сходи, сприяє конкурентоздатності із сходами бур’янів, підвищується стійкість рослин до хвороб.
Одним із основних критеріїв повноцінного насіння, як вимагає обласне управління агропромислового розвитку, є висока маса тисячі насінин, а також енергія проростання. Тому вагу тисячі насінин ячменю доведено до 4852 грамів, вівса – до 35-38, гречки – до 30-34, ярої пшениці – до 36-40, гороху – до 240-280 грамів, що сприятиме підвищенню врожайності цих культур до 8-10 відсотків.
Ще одним фактором, що дає змогу підвищити врожайність без додаткових на те затрат, є використання сортів, які підходять для грунтово-кліматичних умов нашого району. Для цього сільськогосподарські підприємства співпрацюють з багатьма оригінаторами насіння, в тому числі з Миронівським інститутом пшениці імені Ремесла, Київським інститутом землеробства, Одеським та Харківським сільськогосподарськими інститутами, Запорізьким інститутом олійних культур, Вінницьким інститутом кормів. Є вже навіть здобутки.
Більше десяти відсотків площ озимої пшениці, наприклад, посіяно елітним насінням рекомендованих для вирощування сортів.
В засипаному насіннєвому матеріалі ярих культур питома вага рекомендованих сортів складає 96 відсотків, вівса – 100, ярої пшениці – 98. 3 них дефіцитні сорти займають: по ячменю – 36,3, ярій пшениці – 48,6 відсотка.
Проте низькі показники по гороху – лише 28,1, гречці – 16,2 відсотка.
Високі репродукції в структурі засипаного насіння ярих культур займають 96,2 відсотка, зокрема по ячменю – 97,3, ярій пшениці – 86, гороху – 100 відсотків. Але низькі ще ці показники по гречці і просу.
Дані відсотки, звичайно, ще не відповідають потребі агроформувань, тим більше, що на території району є шість насіннєвих господарств, в тому числі два елітгоспи. Але робота у даному напрямку ведеться, хоч для підвищення рівня насінництва потрібно, щоб ведення його було плановим. Неможливо впроваджувати у виробництво нові сорти та гібриди, вести сортозаміну і сортооновлення без визначення потреби кількості виробленого насіння, його сортового складу, а також підтримки держави через відшкодування сортової над - бавки, компенсації за посів сільськогосподарських культур. Насінницькі господарства повинні мати перспективу розвитку і гарантований збут.
Не можна забувати і про те, що в зв’язку з вступом України в СОТ гостро стоїть питання сортової сертифікації насіннєвого матеріалу. Україна приєдналась до схеми міжнародної сертифікації насіння ОЕСР (організація економічного співробітництва і розвитку) і тому потрібно чітко дотримуватись вимог даної організації. 3 цією метою Міністерством аграрної політики розроблено ряд нормативно-правових документів.
Так, у відповідності з наказом міністерства №866 «Про затвердження порядку проведення грунтового та лабораторного аналізу» всі партії, призначені для реалізації оригінального і елітного та 10 відсотків репродукційного насіння, повинні бути передані до Держсортослужби для проведення грунтоконтролю.
Є також наказ Мінагрополітики №463 «Про затверд - ження порядку здійснення організації та контролю за проведенням апробації сортових посівів».
Розроблено методику проведення апробації посівів зернових культур, кукурудзи та сорго. У 2009 році вже було проведено інспектування сортових посівів за новою методикою.
Прийнято і наказ Мінагрополітики №425 «Про затвердження Правил пакування та маркування насіння сільськогосподарських культур в Україні».
Згідно із положенням всі партії оригінального (добазового) і елітного (базового) насіння, незалежно від призначення, а також репродукційного (сертифікованого) насіння, призначеного для реалізації, підлягають обов’язковому пакуванню і маркуванню відповідними етикетками.
Копії етикеток від насіннєвих партій до посіву знімаються з мішків і разом із сортовими документами додаються до заяви на проведення апробації сортових посівів.
Завдання на 2010 рік – приєднання до схеми ОЕСР ще й по багаторічних травах.
Впровадження в Україні сортової сертифікації насіння за схемами ОЕСР дозволить нам повноправно брати участь у міжнародній торгівлі насінням, а також вплине на підвищення сортової чистоти вітчизняного насіннєвого матеріалу, зростання врожайності.
Галина МАКОТОВЧУК, начальник районної Державної насіннєвої інпекції.