Fridge magnet wooden gears

Село на роздоріжжі

  • Подобається0Не подобається
  • 19 Серпня 2009 р

Незабаром – День незалежності України. Вісімнадцять років для історії – це мить, менша, ніж горіння сірника, а для людини – це солідний відрізок життя. Головним критерієм зрілості є те, наскільки ми змудріли за цей час. Чого досягли? З одного боку, є досягнення і здобутки.
А з іншого – ці роки, на жаль, не принесли того, на що сподівались, про що мріяли.
Особливо гірко від того, що нас з кожним роком стає все менше.

А тим часом наплодилося чимало різних служб та об’єднань, що тягнуть великі ложки до сільського горщика

У П’ятківці, наприклад, у 1965 році було 1273 двори і 3854 жителі, в школі навчалося 504 учні. А в 2009 му статистика нарахувала 911 дворів, 1968 осіб населення (з них 950 пенсіонерів). За півроку померло 22 моїх земляки, а народилося лише 5 дітей. Все менше лунає й весільної музики… За роки незалежності жоден випускник школи не залишився в селі. Багато людей у пошуках заробітків виїжджає в міста та за кордон. Відтак ламаються долі, руйнуються сім’ї, без догляду і належного виховання залишаються діти.
Прикро, що в суспільстві нині панують апатія і невпевненість у завтрашньому дні.
Особливо це відчувається в селах, де важче, ніж у містах, знайти роботу.
Відродження українського села відбувається лише на словах. Замість конкретних справ – сила-силенна слів типу «стратегія», «модель», «потрібно», «планується»… Мені здається, що особливих, точніше жодних, змін на краще селяни не відчули. А тим часом наплодилося чимало різних служб та об’єднань, що тягнуть великі ложки до сільського горщика.
Чи про таку Україну ми мріяли?
Все ближче День незалежності. В інших країнах такі свята відзначаються пишно та врочисто. Будуть проведені подібні заходи і в нас. Але для більшості простого люду, в першу чергу для селян, це свято – можливість пошпортатися на своїх городах, збираючи урожай. Бо ж треба з чимось зустріти і пережити зиму. Де вже там до урочистих промов та зібрань!
Пригадайте, один з попередніх років був проголошений в Україні роком села. І що? Нічим особливим він не відрізнявся від інших. Всі намагання уряду відродити українське село, врятувати його від занепаду залишаються безрезультатними, а селяни – найбільш нужденною частиною населення.
За роки незалежності дехто в Україні дуже розбагатів, переважно нечесним шляхом, скупив заводи, фабрики. Але є багато таких, що не можуть звести кінці з кінцями, не мають роботи, а відтак і грошей, щоб купити хлібину. Прикро, що багато обдарованих дітей не можуть навчатися у вищих навчальних закладах, бо у батьків немає коштів, щоб заплатити за навчання.
Я спілкуюся з односельчанами, яким уже за вісімдесят і навіть за дев’яносто. Пилип Кушнір, Василь Синявський, Петро Плахотников, Назар Гончар, Михайло Гергелюк, Борис Гоцюк та інші з болем розповідали, як проходили важкими фронтовими дорогами, а після війни відроджували село своєю самовідданою працею. А нині руйнується те, що створене попередніми поколіннями. Так, уже повністю знищено ферму № 1, де колись утримувалося 3000 голів ВРХ і 900 овець.
Приміщення розібрали по цеглинці… Сумно… Мені часто доводиться зустрічатися з випускниками школи, які в нерішучості – яку дорогу обрати? – стоять на життєвому роздоріжжі. Запитайте сьогодні підлітка, ким він хоче бути. Він назве десятки професій, модних і престижних, але навряд чи буде в цьому переліку хліборобська. Рвуться нащадки хліборобів у великі міста і далекі краї подалі від рідного села, не підозрюючи, що за справжньою романтикою, за щастям не обов’язково мчатися світ за очі. Ще на пам’яті часи, коли молодь прислухалася до слів старших про те, що, крім романтичного пориву, є ще й синівський обов’язок, що земля чекає молодих рук, сили, таланту.
Зараз подібні слова здаються просто недоречними. Чому?
Та тому, що ситуація в державі, байдуже ставлення владних структур до проблем села перекреслює всі патріотичні прагнення і бажання (якщо вони ще десь збереглися).
Нині багато людей бореться за землю – і для себе, і для своїх нащадків. Але… У селах, в тому числі і в нашому, чимало земель запасу заростає бур’янами.
Чи зміниться щось на краще? Незважаючи ні на що, хочеться вірити, що рано чи пізно село відродиться і заживе повноцінним життям. Та, крім самих селян, треба, щоб про це подбала і держава. Подбала на ділі, а не на словах.
Мойсей ПОХИЛА, ветеран праці, член Національної спілки журналістів України.
с. П’ятківка.


Дивіться також в розділі  В громадах
» 16.06.2018 У день Святого Духа (28 травня) в Березівці урочисто відзначили десятиріччя з часу освячення сільського храму Івана Богослова.
» 16.06.2018 Депутат облради Володимир Зарічанський ініціював створення пам’ятника Кобзареві у рідній Війтівці. Погруддя генія літератури та пророка нації виготовляє відомий скульптор, народний художник України, доцент кафедри скульптури Харківської державної...
» 16.06.2018 Бершадська амбулаторія загальної практики – сімейної медицини цього року визнана кращою у районі серед амбулаторій ЗПСМ. Із 2016 року очолює установу мудра жінка, знавець своєї справи, лікар вищої категорії Антоніна Іванівна Колесник. У медицині...
» 16.06.2018 Відділення невідкладної (екстреної) медичної допомоги (НЕМД) визнано кращим відділенням Бершадської ОЛІЛ. У більшій його частині проведено ремонти, які ще тривають.
» 16.06.2018 Заради дітей
» 16.06.2018 Краще відділення
» 16.06.2018 Згуртованість, професіоналізм, колегіальність та послідовність – головні критерії діяльності медиків району
» 15.06.2018 Спиртозаводу нема, а спирт виробляється
» 15.06.2018 Переможці 15 обласного конкурсу
» 08.04.2018 Ефективне реагування на надзвичайні ситуації
Всі статті розділу В громадах »
Цікаві фото
3 фото   
<b>Як святкувала Бершадщина</b><br />Урочистості з нагоди 24-ої річниці Незалежності України відбулися 24 серпня біля районного будинку культури.
2 фото   
<b>«Проліски надії» – мистецьке свято освітян</b><br />На Вінниччині щороку з успіхом проходить фестиваль вчительської та учнівської народної творчості. Минулої середи в...
4 фото   
<b>Міжнародний турнір</b><br />Завдячуючи триразовому чемпіону світу, заслуженому майстру спорту А.В. Телятникову, який у Ставках створив чудову...
3 фото   
<b>Естафета визволення на Бершадщині</b><br />Минулої п’ятниці бершадці та делегація Вінницької області зустрічали делегацію з Кіровоградщини для здійснення...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Ставки
Пастух Сергій Трифонович (1913) 1913 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 00.06.44. Похов. Румунія.

З історії Бершаді
Проте дальший розвиток певною мірою гальмувався невеликими розмірами господарства. Щоб краще організувати працю, повніше використати техніку й кадри, в 1950 році бершадські колгоспи ім. Ворошилова, ім. Будьонного, «П'ятирічка за 4 роки» об'єдналися в одне господарство — ім. Будьонного. Згодом до новоствореного господарства приєднався колгосп с. Бирлівки. Новий колгосп назвали ім. Леніна. Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Село на роздоріжжі - В господарствах і громадах, селах Бершадського району та м. Бершадь - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
  • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    18.05.2020(063) 431-41-18
  • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    13.04.2020(067) 225-27-18
  • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    08.04.2020(096) 095-84-08
  • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    16.03.2020(098) 908-43-57
  • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    27.01.2020(068) 041-74-83
  • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення