Скажу відверто, коли з’явилась посада офіційного лікаря, як і більшість начальників, вважала, що це надумана спеціальність. Адже в тому загальному господарському хаосі, який тоді існував, купували, возили, продавали, вивозили хто скільки хотів і куди хотів будь-яку продукцію тваринного походження і самих тварин, не кажучи вже про рослинну продукцію, рибу живу та вироби з неї.
Розпочали роботу, самі добре не знаючи її, не кажучи вже про спеціалістів, які отримали ці посади (офіційних лікарів).
Сьогодні важко уявити собі хоча б один день без цієї категорії в нашій службі. Підвищилась якість і безпека сировини, продуктів тваринного і рослинного походження, які виробляють у нас або завозять.
Жоден приватний підприємець не може вивезти з району сало, м’ясо, ковбасу, молоко, шкіри тощо без попереднього дослідження в лабораторії і нашого відповідного документа, не кажу вже про переробні підприємства, птахокомбінат, молокозавод, який в більшості сировину брав у населення різних районів, сіл і навіть областей, мішав все в купу і возив готову продукцію куди хотів.
Всвоїй повсякденній роботі постійно контактуємо з міжрайонною лабораторією, яку очолює Наталія Гри - горівна Попсуй.
Взагалі, будь-яку успішну справу – чи то щеплення, чи то обхід дворів населення ми плануємо заздалегідь, враховуючи такі дрібниці, як хто із водіїв і санітарів візьме участь, де вони живуть і скільки потрібно часу для збору, навіть характер людей враховуємо і їх звички, аби знати наперед, кого вранці слід будити і хто розбудить. У нас категорія «водій» лише на папері рахується, а фактично він прямий учасник всіх заходів і від нього ой як багато залежить. Це він раніше всіх встає і пізніше всіх додому йде, бо треба до автомобіля подивитися, помити тощо.
Тому напередодні свята не можу не згадати наших двох найкращих водіїв: Миколу Баталова та Олександра Зеленецького.
Нажаль, нерідко забуваємо про бухгалтерів, які своєю добросовісною, сказала б, скрупульозною роботою не тільки бережуть нашу копійку, але й сприяють достовірній звітності. Адже, ніде правди діти, там, де гроші, слід очікувати можливі неподобства. Наша бухгалтерія завжди в кінці місяця дає дані про надходження в касу коштів за платні послуги, які ми звіряємо з даними дільниці, і вони мусять співпадати. Своєю повсякденною працею вони наперед зберігають наші нерви при майбутніх перевірках контролюючих органів.
Окремо необхідно відзначити роботу лабораторії ветсанекспертизи на ринку, яку багато років очолює Н.О. Андрушко. Її невеличкий колектив щодня завантажений роботою, постійно стоїть на сторожі здоров’я людей.
Всі продукти, які надходять на ринок для продажу, ретельно перевіряються, обстежуються і досліджуються ними. При цьому вони виявляють професійні знання, високу принциповість. Тому будь-який продукт, що пройшов експертизу, якісний та нешкідливий для вживання.
Не тільки в свято, а й в будні ми не забуваємо про наших ветеранів, які багато сил і знань віддали становленню нашої служби, збереженню здоров’я тварин і людей. Це колишній головний лікар орденоносноїШляховоїМ.В.Микуляк, учень якого нині успішно очолює службу господарства, та колишні головні лікарі Михайлівського господарства А.Г. Герега та бирлівського І.М. Чорновол, які тепер не відмовляються від надання допомоги людям при нагоді.
Добрі слова кажемо про колишніх працівників лабораторії Г.С.Кустріча та Л.І.Лавренюк.
Особливо теплі слова хочеться сказати про колишнього головного лікаря району О.Л. Жорницького, який очолював нашу службу 20 років, збудував прекрасну райлікарню і багато дільниць, вивів службу на одне із перших місць України. Ця людина і сьогодні не залишає службу, постійно надає нам науково обґрунтовану допомогу в складних випадках діагностики хвороб, є нашим консультантом.
Наша робота державна і обумовлена відповідними законами Верховної Ради України, Указами Президента, наказами Державного комітету ветеринарної медицини, тому ми тісно співпрацюємо з райдержадміністрацією, райрадою, які нам завжди надають належну допомогу, особисто їх голови С.Л. Шульц та М.Г. Бурлака. При адміністрації постійно діє надзвичайна протиепізоотична комісія на засіданнях якої (49 за 2 роки) вирішуються всі назрілі питання щодо профілактики і ліквідації інфекційних хвороб.
Відвідувачі нашої установи завжди милуються веселкою квітів, які охоплюють всю територію перед будівлею. Це справа рук техпрацівників, санітарів, які звикли до постійної повсякденної роботи і не забувають посадити квіти та своєчасно їх доглянути.
Свято минає, за ним настають копіткі будні, тривожні і напружені. Але ми звикли до цього, і напруга в роботі не спадає, а тому всім працівникам служби ветеринарної медицини в день свята бажаю здоров’я, натхнення в роботі, щастя в особистому житті, а жінкам, яких більшість серед нас, ще й жіночого щастя.
Світлана МАНЧЕНКО, начальник управління ветеринарної медицини в Бершадському районі.
Фото Сергія КІСИКА.