– На контролі постійної комісії, яку я очолюю, знаходиться 10 довгострокових програм, затверджених сесіями районної ради ІІІ, ІV, V скликань. Серед них – "Здоров'я нації на 2002-2011 роки", "Соціальний захист та соціальне забезпечення населення до 2011 року", "Цукровий та нецукровий діабет", програма зайнятості населення на 2007 рік тощо.
За минулий рік проведено 5 засідань постійної комісії, за три місяці 2007-го – 3. На них розглядалися питання про виконання програми зайнятості у 2006 році, оздоровлення і лікування пільгових категорій населення, оздоровлення дітей під час літніх канікул, про стан виплати соціальної допомоги при народженні дитини, виділення коштів на придбання інсуліну та інші.
Вдалося налагодити стабільну підтримку ветеранам Великої Вітчизняної війни. В кожній територіальній громаді цій категорії приділяється велика увага: надається матеріальна допомога, вирішуються питання забезпечення дровами і вугіллям, оранки та культивації присадибних ділянок тощо. В деяких селах діють тимурівські загони, за людьми похилого віку закріплені учні шкіл. Два роки сім'ї загиблих воїнів-афганців отримують по 6 складометрів дров безплатно. Цього року спробуємо організувати і їх доставку за місцем проживання.
Постійна комісія на контролі тримає хід виконання рекомендацій "круглого столу" по соціальному захисту ветеранів району, який відбувся у вересні минулого року.
– Які проблеми ветеранів поки що не вдається вирішити?
– Працюємо над тим, щоб вони отримували дрова за місцем проживання, так, як це було раніше – на паливних складах, скажімо. Більше має бути ветеранських аптек. Поки що діє одна в центральній районній лікарні. Вирішується питання про відкриття такої на базі міського будинку культури в мікрорайоні колишнього цукрозаводу. Принаймні у великих селах ветеранські аптеки теж мають бути, щоб люди не їхали за ліками у район. Будемо використовувати усі можливості, щоб іти назустріч цій категорії населення. Разом з тим, багато пільговиків, користуючись посвідченням, зловживають своїм правом, набирають ліків на кількох людей. Упорядкувати це можливо, коли відпускати ліки по рецепту.
– Пільговий проїзд – це теж болюче питання...
– Основна проблема тут – недостатнє фінансування. Однак тепер учасники бойових дій, користуючись міжміським транспортом, сплачують лише комісійний збір (приблизно 10% вартості квитка), а інваліди війни отримали право безплатного проїзду цим видом транспорту. Для цього їм потрібно лише пред'явити в касу посвідчення.
– Анатолію Олексійовичу, ваша комісія – не лише по роботі з ветеранами, а й з питань охорони здоров'я, материнства і дитинства.
– Ми неодноразово розглядали на своїх засіданнях і питання лікування та оздоровлення дітей у літній період. На сьогодні діє програма по оздоровленню дітей-чорнобильців. Члени комісії знайомилися з роботою пришкільних таборів. Фінансування такого заходу явно недостатнє, і школи змушені звертатися за допомогою до місцевих підприємств і організацій, щоб забезпечити повноцінне харчування. Більше ефективності було б від того, якби такі табори функціонували всі канікули.
Тому в мене є пропозиція – оздоровлювати дітей в санаторії Одеської області на березі Чорного моря. Ми підтримуємо тісні зв'язки з ветеранською організацією цієї області, і, будемо сподіватися, це питання вирішимо. Ціни там найнижчі. За місяць можна буде оздоровити 120 дітей.
– Щодо захисту прав споживачів. Довгий час ведуться розмови про те, що у нас, в такому великому районі, досі немає такої служби.
– Справа в тому, що у нас формально немає підстав для її створення, адже офіційних звернень споживачів дуже мало. Усних звернень до мене багато, однак де їх реєструвати? Цим повинна займатися конкретна людина. Депутатський корпус аналізує, пропонує і консультує, а контролюючих повноважень у нас немає.
Такий відділ є у Вінниці, правда, і в деяких районах. Ми вже й письмово зверталися у вищі інстанції. Це питання буде вирішено, люди мають бути захищеними від неякісних товарів.
– Анатолію Олексійовичу, на сесії ви виступили з пропозицією щодо утворення благодійного фонду "Турбота". Що ви мали на увазі?
– На відміну від ветеранів Великої Вітчизняної війни, які є людьми похилого віку і пенсійно забезпеченими, учасники бойових дій інших локальних воєн таких соціальних прав не мають. Створення такого фонду дало б можливість покращити становище даної категорії осіб. Таких організацій на Вінниччині немає, в Одеській області є. Ми зараз займаємося розробкою програми цієї організації, діяльність її відбуватиметься згідно з статутом. Я пропоную, щоб діючі підприємства, приватні підприємці зробили одноразовий внесок в цей фонд, надалі ця організація самостійно буде займатися господарською діяльністю і надавати допомогу.
– Не так давно Бершадщину відвідав голова комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та праці І.М. Бондарчук. Вдалося вирішити якісь питання, налагодити співпрацю?
– Іван Миколайович спілкувався зі мною, домовилися, що ми будемо подавати пропозиції, підтримувати контакти. Приємною була інформація про те, що відновив свою роботу Комітет у справах ветеранів, представники якого працюватимуть і в областях. До речі, незабаром буде відкрито офісний кабінет Спілки ветеранів війни в Афганістані (воїнів-інтернаціоналістів) по вул. Шевченка.
– Чи налагоджена співпраця постійної комісії з громадськими організаціями?
– Ми плідно співпрацюємо з депутатським корпусом, райдержадміністрацією, районними службами, ветеранськими організаціями, громадськими об'єднаннями. Наприклад, зі спілкою підприємців, яку очолює депутат районної ради Л.М. Бучек. Враховуємо всі пропозиції, звернення, в своїй роботі прагнемо конкретних результатів, поліпшення життя громадян.
– Анатолію Олексійовичу, що можете сказати про роботу членів вашої комісії?
– Не дивлячись на те, що ми представляємо різні політичні сили, працюємо злагоджено, без непорозумінь. Найбільш активна – секретар комісії Н.М. Дода. До неї йдуть люди, звертаються за допомогою. Розбираємося разом, радимо, допомагаємо. Роботі комісії активно сприяє адвокатська діяльність депутата В.А. Головка. Небайдужі й інші члени комісії. Взагалі, за своїм складом вона сильна, працюємо не формально.
– Дякую за розмову і бажаю подальших успіхів у роботі на благо громади.
Вів розмову
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.