Зміни в щелепно-лицьовій системі можуть з'явитися в ранньому віковому періоді. Фізіологічний зв'язок плода з матір'ю відіграє більшу роль: захворювання матері, такі як туберкульоз, сифіліс, хронічне отруєння алкоголем, нікотином, наркотиками, порушення ендокринної рівноваги можуть порушити розвиток плода й, звичайно, жувально-мовний апарат.
Критичним періодом для дитини є перші місяці, а надалі перші два роки життя. Причинами неправильного положення зубів можуть бути різні фактори: тривала годівля дитини соскою і тривале ссання пустушки; «ссання» пальців до п'яти років не вважають шкідливою звичкою, але якщо дитина продовжує й далі систематично смоктати пальці, це приводить до деформації щелеп. Також шкідливо ссати щоки, губи, язик.
Неправильне положення під час сну: при високому узголів'ї в дитини голова нагнута уперед, м'язи ослаблені й нижня щелепа зміщується вперед. Якщо дитина спить з відкинутою назад головою: відбувається зсув нижньої щелепи назад. При підкладанні під голову руки не розвивається та сторона обличчя. Велике значення в розвитку патології має карієс і його ускладнення, тобто раннє видалення молочних зубів порушує процес прорізування й ріст нових зубів.
Нині вважається, що лікування дитини необхідно починати в 5-7 років. Незначні порушення, якщо їх вчасно не усунути, можуть привести до важких аномалій. Для лікування застосовуються різні апарати: заводські (частіше носяться в нічний час), виготовлені в лабораторії, які носяться цілодобово.
Також призначають спеціальні вправи для губ, щік, язика. У більш старшому віці застосовують брекет-систему.
Виправлення патології можна проводити й у дорослому віці. У кожній віковій групі є свої методи лікування. І ніколи не потрібно боятися починати шлях до ідеальної посмішки, тому що, коли людина відкрито красиво розмовляє, посміхається, то і життя буде більш яскраве й привабливе.
Віра ПОДОЛЯНЧУК, стоматолог-ортодонт