Тут передбачені і вимоги до продовольчої сировини та про дуктів харчування. Так, всі вони повинні відповідати вимогам санітарних норм і правил, а підприємства, установи, громадяни, які виробляють, зберігають, транспортують і реалізують дану продукцію, несуть відповідальність за її якість та безпеку.
Основним документом, який регламен тує вимоги до харчових продуктів, є Закон України «Про безпечність та якість харчових продуктів», який встановлює правові засади забезпечення цього, регулює відносини між органами виконавчої влади, виробника ми, постачальниками і споживачами. Ним же дано визначення, які продукти відносять ся до неякісних і небезпечних і є загрозою харчу вання. Це контрабандні, без хазяйні продукти, на які відсутні документи, що засвідчують їх якість, продукти з простро ченим терміном реалізації, а також харчові продукти, які швидко псуються і які знаходяться за межами холодильного обладнання.
З метою попередження епідеміологічних ускладнень серед населення району фахівцями санслужби із керівниками харчових об’єктів, незалежно від форми власності, проводяться бесіди щодо дотримання вимог вище названих Законів України та проводиться розгляд порушень санітарних правил, які виявлено на об’єктах.
В поточному році в ході здійснення санепіднагляду за об’єктами з розділу гігієни харчування головним державним санітарним лікарем району винесе но 66 постанов про вилучення із реалізації неякісних харчових продуктів, вилучено із реалізації 485 кг харчових продуктів, непридатних до споживання.
До відповідальних осіб за реалі зацію неякісних продуктів харчування зас - тосовано 65 фінансових санкцій на суму 4201 грн., за порушення санітарного законодавства до адміністративної відповідальності притягнуто 254 особи.
В плановому порядку здійснюється лабора торний контроль з основних показників без пеки харчових продуктів і продовольчої сиро - вини, які виробляються і реалізуються на те риторії району. Так, на бактеріологічні показ ники досліджено 379 зразків харчових про дуктів і продовольчої сировини, з яких 3,5% проб нестандартні. Більшість нестандартних продуктів виявлялось у продавців ринків. На фізико-хімічні показники досліджено 352 зразки, з яких нестандартних – 3,4%. Більшість нестандартних продуктів, як по бактеріологічних, так і по фізико-хімічних показниках, виявлялось на ринку.
Захворюваність гострими кишковими інфекціями серед населення нашого району в 19,5% випадках постраждалі пов’язують з вживанням молочних та рибних продуктів, ковбасних виробів домашнього виробництва, в тому числі і кров’янок, придбаних на ринку.
Звертаю увагу читачів: купуючи продукти харчування в офіційно визначених місцях торгівлі, в разі заподіяної вам шкоди, ви маєте законне право на відшкодування нанесення збитків. Але якщо ви придбали продукцію, яка не пройшла попередню ветеринарно-санітарну експертизу, в місцях невстановленої торгівлі, ви ризикуєте своїм здоров’ям, а може, і життям. Зекономивши на гривні, маєте шанс витратити не одну сотню на лікування.
Василь РИБАК, лікар з гігієни харчування Бершадської райСЕС.