Згідно з протоколами, які надходять в відділ з питань внутрішньої політики райдержадміністрації після проведення обговорення проекту нової Конституції в колективах району, найбільш поширені пропозиції – це зменшення палати депутатів до 150 чоловік, підтримується пропозиція скасування недоторканності на рівні всіх гілок влади, є пропозиція закріпити конституційно кількість державних місць в вищих навчальних закладах (не менше 80%), ввести цензуру на телебаченні. (В проекті Конституції Президента України в розділі 1 ст. 31 викладено «... втягування у діяльність, шкідливу для моральності та нормального розвитку дитини, забороняється»). Те, що транслюється по телебаченню і є шкідливий вплив на моральність та нормальний розвиток дитини. Але про цензуру в проекті сказано так, як в діючій Конституції «Цензура заборонена» (ст. 17 розділ 1).
Пропонується також конституційно обмежити кількість політичних партій та об’єднань, народним депутатом і Президентом країни має право бути особа, яка взагалі не мала судимості, забезпечити стабільність національної валюти.
Існують різні точки зору на систему обрання депутатів Верховної Ради. Неодноразово пропонувалось під час обговорення проекту повернутися до мажоритарної системи. Освітяни, наприклад, вважають, що потрібно персонально голосувати за депутата, використовуючи відкриті списки. Різні ставлення і до введення «Духовного гімну України». Педагогічний колектив Джулинської ЗОШ зауважив, що духовний гімн «Боже великий, єдиний, нам Україну храни» несумісний із ст. 40 п. 3, 4 – «Церква і релігійні організації в Україні відокремлені від держави, а школа від церкви». Вони ж надали цікаву пропозицію про гарантію права першого робочого місця після закінчення навчання.
Різне ставлення у мешканців краю до запровадження двопалатного парламенту.
Дехто в цьому бачить стимул до ефективної роботи законодавчого органу, інші, навпаки, вважають, що Сенат не буде відігравати роль палати, яка буде повноцінно представляти інтереси регіонів. Оскільки, на їхню думку, існує велика диспропорція між чисельністю населення найменшої й найбільшої області України. До того ж ускладниться процедура та подовжиться термін прийняття законів.
Колектив Бершадської ЗОШ №1 вніс пропозицію, що у разі, якщо втретє в 10тиденний строк Палата депутатів не затвердить персональний склад Кабінету Міністрів України, і Програму діяльності Кабінету Міністрів, Президент не розпускатиме парламент, а затверджуватиме склад і Програму самостійно.
Надійшло кілька пропозицій щодо роботи Конституційного суду та суддів усіх рівнів. Пропонується обирати їх шляхом відкритого голосування, ввести для суддів атестаційну переоцінку діяльності і обирати на певний термін, а не безстроково (як в ст. 141), ввести норму виборності суддів народом (колектив Бершадської ЗОШ №3).
Надійшла навіть пропозиція про відновлення смертної кари. Колектив держлісгоспу вважає, що це дасть змогу знищити такі ганебні явища, як корупція, насилля і т.п.
Пропозиції, які висловлюються жителями району щодекадно надсилаються до Вінницької облдержадміністрації для подальшого інформування Національного інституту стратегічних досліджень для формування узагальнених пропозицій.
Нагадуємо, що в районній державній адміністрації діє «гаряча» телефонна лінія. Зателефонувавши за № 2-1092 Ви також можете висловити свої пропозиції та побажання щодо конституційних змін в державі.
Людмила САЛГАНІК, начальник відділу з питань внутрішньої політики, зв’язків з громадськими організаціями та ЗМІ апарату РДА.