Окрім такого поширеного стоматологічного захворювання, як карієс, існує ще й велика кількість гнійних захворювань голови і шиї, що потребують особливої уваги і професійної лікарської допомоги. Серед них – періодонтит, флегмона, абсцес, лімфаденіт, гайморит та інші. Запальні процеси, які виникають у тканинах, що оточують коріння зуба та довгий час не лікуються, можуть стати причиною багатьох гнійних захворювань. Цьому сприяють ще й такі мікроорганізми, як стафілокок, стрептокок, грибкові інфекції.
Звичайно, не всі хворі зуби викликають запальні гнійні процеси та набряки. Сприяють розвитку ще й такі загальні фактори, як низький імунітет, вірусні інфекції, переохолодження, стрес, навіть спекотна погода. Запальні процеси обличчя і шиї розвиваються дуже швидко, цьому сприяють і анатомічні особливості, тут дуже розвинені судини: і кровоносні, і лімфатичні, фасції, жирові прошарки. Все це призводить до швидкого поширення інфекції. Особливо це стосується дітей. Інфікована рідина проникає під язик, у висок, в шию, в підочну ділянку. З усіх відділів верхньої щелепи є з’єднання з мозком, а від горла прямий шлях до серця. Досить часто незначний запальний процес навколо зуба закінчується небезпечною гнійною інфекцією.
Лікарі-стоматологи завжди радять систематично проводити профілактичні заходи, лікувати хворі зуби, при неможливості лікування корені і зуби краще видалити в стані спокою, тоді і знеболювання діє краще, і ускладнень немає. Але якщо вже так сталося, що запальний процес набрав обертів, обличчя набрякло, не займайтеся самолікуванням, в жодному разі не ставте зігріваючих компресів, поспішайте до лікаря. Існує хибна думка, що під час набряку не проводиться лікування. Це не так. Обов’язково треба знешкодити причину запалення, провести хірургічне та медикаментозне лікування.
Хочете мати здорові зуби – потурбуйтесь про них. Вони повинні бути зоною підвищеної уваги, адже від їхнього стану залежить як здоров’я, так і настрій.
Віра ПОДОЛЯНЧУК,
районний лікар-стоматолог.