Далі йде фраза про те, що його забрали в міліцію і вимагають гроші, щоб «владнати» питання з правоохоронцями. Звісно, батьки, не розібравшись що до чого, автоматично включаються в гру шахраїв, думаючи тільки про те, що потрібно врятувати сина.
Основних варіантів отримання шахраями грошей декілька. Перший – ви повинні будете переказати гроші через банкомат на певний рахунок, другий – до вас під’їде людина, і ви повинні передати їй гроші. Як правило, у ролі посередника виступає таксист, якого просто попросили забрати і привезти згорток. При цьому сам водій не знає, що перевозить, кому це призначено, і що за всім цим стоїть.
Йому просто заплатили за те, щоб він привіз посилку. Тільки після того, як гроші будуть віддані, батьки починають приходити до тями, і нарешті телефонують своїй дитині.
Аналіз свідчить, що категорія осіб, яка спілкується з майбутніми потерпілими – особи, раніше судимі за аналогічні злочини. У ході проведених оперативно-розшукових заходів стало відомо, що більша частина злочинів шляхом обману по телефону вчиняється ув’язненими особами у місцях позбавлення волі, які відбувають покарання за різні види злочинів по всій території України.
Особливістю цієї категорії злочинів є те, що зловмисник, який телефонував потерпілій особі, на час скоєння злочину знаходився в іншому куточку держави, і після отримання коштів зв’язок з ним втрачається. Інформацію про майбутніх жертв злочинці отримують в мережі Інтернет, відслідковуючи щоденно номери телефонів громадян, їхні повідомлення про втрати документів, речей чи місця їх втрати.
Громадяни повинні розуміти, що шахраї – хороші психологи. У подібній схемі ними враховані особливості людини. По-перше, час дзвінка.
Людині, яка тільки-но прокинулася, важко одразу зрозуміти, чого від неї хочуть.
Але, почувши, що дитина в біді, одразу ж вмикається батьківський інстинкт, спрямований тільки на те, щоб захистити, вберегти, врятувати.
Саме на цьому почутті і грають зловмисники. Є одна особливість. З чоловіками аферисти намагаються справ не мати, оскільки їхня психологія відрізняється від жіночої. Жінка більш емоційна, тому її легше ввести в оману.
Ще один психологічний трюк, який використовують шахраї – на пошук або збір грошей вони дають не більше десяти хвилин, але при цьому передзвонюють раніше. Таким чином, вводять людину в стан істерики через те, що ви нібито не встигаєте врятувати рідну людину.
Шановні громадяни! Для того, щоб ви не стали жертвою телефонних шахраїв, запам’ятайте кілька порад:
- якщо вам серед ночі телефонують з невідомого номера і повідомляють, що ваш родич затриманий за скоєння злочину, не панікуйте і заспокойтеся. Постарайтеся зв’язатися із ним. Дуже часто схвильовані родичі, набравши номер, одразу кидають трубку, забувши, що вночі людина може не одразу відповісти хоча б тому, що просто спить;
- якщо голос у трубці звертається до вас «мама», це ще не означає, що саме це ваш син. Не надавайте інформацію, якою можуть скористатися зловмисники – не перепитуйте «Сергію, це ти?»;
- якщо пропонують приїхати до вас за грошима, відповідайте, що син їм вкаже адресу, а самі її не кажіть. Якщо ваша дитина справді знаходиться в тих, хто телефонує, то вони, за логікою, вже повинні її знати;
- запитайте в «міліціонера», який вам телефонує серед ночі, його прізвище, звання, телефон, після чого передзвоніть до міліції і запитайте, чи такий існує і чи дійсно ваш рідний чи знайомий затриманий правоохоронними органами;
- пам’ятайте, що подібні дії з боку працівника міліції є кримінально караним діянням, тому жоден правоохоронець на таке не піде;
- головне – якщо вам надійшов такий дзвінок, обов’язково зателефонуйте до міліції за телефоном 102.
Олег РЕВОЛЮК, начальник Бершадського РВ УМВС, полковник міліції.